Úžas Maria a uznání od diktátora. Hokejisté před 35 lety dobyli poslední domácí titul

Českoslovenští hokejisté zvedají trenéra Luďka Bukače na oslavu titulu z MS 1985 v Praze.
Čechoslováci se na domácí turnaj po sedmi letech pečlivě chystali. V Praze vrcholila pětiletá éra trenéra Luďka Bukače, pod jehož vedením vybojovala reprezentace bronz na MS 1981, stříbro na šampionátech v letech 1982, 1983 a také na olympiádě 1984 v Sarajevu. Cíl pro Prahu byl jasný, zlato.
Jenže zatímco Čechoslovákům vypadli vinou zranění z týmu Petr Klíma (ještě před MS) a Petr Rosol, soupeři přivezli do Prahy hvězdné výběry. V kanadském dresu zářili 19letý Mario Lemieux (na snímku), Steve Yzerman, Ron Francis nebo Scott Stevens.
Sověti, kteří v součtu s olympijským triumfem v Sarajevu útočili na páté zlato z vrcholné akce za sebou, měli v brance Vladimira Myškina (na snímku v souboji s Mariem Lemieuxem) a všem soupeřům hrůzu nahánějící pětku Vjačeslav Fetisov, Alexej Kasatonov, Vladimir Krutov, Igor Larionov, Sergej Makarov.
Zčásti kvůli velmi náročné přípravě Čechoslováci zprvu chytali dech. Přesvědčivě porazili Finy i oba německé výběry, ale pak překvapivě padli s Američany 1:3.
Foto: ČTK
Sport Sport
3. 5. 2020 7:14
Končila první trenérská éra Luďka Bukače u národního týmu, do Prahy přijely budoucí hvězdy světového hokeje Mario Lemieux a Steve Yzerman, Sovětský svaz chtěl pátý titul v řadě. Ovšem trůn před 35 lety obsadili Čechoslováci, i díky hattricku Jiřího Šejby v posledním zápase. Připomeňte si mistrovství světa 1985 v Praze.
 

Právě se děje

před 52 minutami

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy