Montreal - Když se potkají jako soupeři na ledě, tak je zle. Ruské hvězdy hokejové NHL Alexander Ovečkin a Jevgenij Malkin se prý nemají příliš v lásce.
Ale při dovednostních soutěžích na startu All Stars víkendu společně bavili diváky sehranou scénkou, jež vynesla kapitánovi Capitals ocenění za kreativitu zakončení. Hvězda Pittsburghu naopak ovládla soutěž v přesnosti střelby.
Ještě více pozornosti ale na sebe strhl slovenský obránce Zdeno Chára. V kolébce hokeje Montrealu ustanovil nový rekord v tvrdosti střelby vytvořený při setkání hvězd, když poslal kotouč na branku rychlostí 169,6 kilometru za hodinu.
Čtěte více: Tak Ovečkin sestřelil Crosbyho. Ukázal, kdo je pánem
Předchozí rekord, který držel jiný zadák Al Iafrate, byl vytvořen rovněž v Montrealu před 16 lety a měl hodnotu 169,3 km/hod.
Ve vyprodané hale Bell Centre měl velkou příležitost zapsat se mezi vítěze jednotlivých dovednostních soutěží také český forvard Milan Hejduk z Colorada ve vyřazovacím klání v samostatných nájezdech.
V poslední trojici nejlepších však ztroskotal na gólmanovi Minnesoty Niklasi Bäckströmovi a soutěž nakonec vyhrál Shane Doan z Phoenixu.
Nejrychlejším bruslařem byl edmontonský Andrew Cogliano, Utkání nadějí opanovali nováčci výhrou 9:5 nad "druhoročáky".
O míře kreativity rozhodovali fanoušci
Slavnostní hokejový večer načali rychlíci na bruslích, jejichž jediným úkolem bylo obkroužit v co možná nejkratším čase jedno kolo po obvodu kluziště.
Čtěte více: NHL naštvala svět. Nechce pustit hráče na olympiádu
V těsném klání byl nejrychlejší Cogliano v čase 14,31 vteřiny. Těsně za ním zaostali Jeff Carter z Philadelphie (14,43), floridský Jay Bouwmeester a Zach Parise z New Jersey (oba 14,59).
Následovala volná kategorie v nápaditosti zakončení, o jejímž vítězi rozhodovali svými textovými zprávami fanoušci. Fotbalovými kousky s prvky brazilské techniky okouzlil Alexej Kovaljov, k vidění byli i další ekvilibristické parádičky, ale obhajobu prvenství z loňska si nakonec odnesl Ovečkin. K všeobecnému překvapení za přispění krajana Malkina.
Malkin kdysi býval Ovečkinovým velkým kamarádem, ale v poslední době mezi oběma hráči vznikaly čím dál větší kontroverze. Ty se ale nyní zdály zcela zapomenuty.
Už jsme zase kamarádi
Ke konci svého vystoupení vyzbrojil Malkin Ovečkina kloboukem ozdobeným kanadskou vlaječkou, velkými brýlemi ve stylu Elvise Presleyho, na cestu ho ještě osvěžil pitím z láhve, dodal druhou hůl a Ovečkin se rozjel na branku. Oběma holemi vedl puk, jednu před brankářem zahodil a úspěšnou dorážkou skóroval.
Díky této show zvítězil zcela přesvědčivě před ostatními s téměř 43 procenty hlasů. "Byla to zábava pro fanoušky, aby měli možnost vidět, kdo jsme a jací jsme," řekl Ovečkin zámořským novinářům.
Z usmíření měl dobrý pocit i Malkin. "Předtím jsme spolu mluvili. Teď mluvíme až moc," smál se Malkin. "Ano, už jsme zase dobrými kamarády," dodal.
Čtěte více: Hráči NHL i po tragédii volají: Nezakazujte nám bitky
V Utkání nadějí zvítězil tým nováčků nad zkušenějšími hráči působícími v NHL druhým rokem 9:5. Hlavní zásluhu na vítězství měl bostonský Blake Wheeler, jež v duelu hraném se třemi hráči a gólmanem na obou stranách na tři šestiminutové třetiny, zaznamenal čtyři branky a navrch přidal i asistenci.
Wheeler zatím prožívá výtečný vstup do NHL, když ve 47 odehraných zápasech této sezony nasbíral 30 bodů za 14 gólů a 16 nahrávek.
Kaberle neobhájil
V přesnosti střelby nedokázal obhájit loňské prvenství český bek Tomáš Kaberle z Toronta, jenž minulý rok včetně finále trefil hned sedm terčů z osmi pokusů. Nyní zaznamenal jen tři úspěšné rány z osmi střel v kvalifikačním kole a do finále nepostoupil.
Tam se naopak probojovali nejlepším možným způsobem Malkin a Dany Heatley z Ottawy, kteří ani jedinkrát neminuli. Finálový souboj vyšel o něco lépe Malkinovi, který se mýlil jednou, Heatley netrefil dvakrát.
Tvrdost střelby má nového rekordmana. Přestože byl až do úplně posledního pokusu v soutěži ve vedení Shea Weber z Nashvillu, obrovitý Chára si nenechal vítězství vzít a v novém rekordu završil v této soutěži svůj hattrick.
Jeho první zahřívací pokus měl hodnotu 166,2 km/h, ale na Webera to o dvě desetiny nestačilo. Poté přišel nový rekord a slovenskému kapitánovi Bostonu hlasitě aplaudovalo i publikum konkurenčních Canadiens, jehož fanoušci na hráče Bruins jinak bučeli.
Chára jim za ocenění poděkoval. "Jsem rád, že to brali tak, o co v této soutěži jde. Vím, že jsou velmi vášniví a Boston je jejich největším rivalem. Můj dnešní výsledek je nejvíc, co jsem kdy dokázal vystřelit. Už mi naměřili okolo 166 nebo 167, ale mít rekord All Star je něco, na co jsem pyšný," prohlásil Chára.
Hejduk měl triumf v nájezdec nadosah
Drama do poslední chvíle nabídla soutěž o krále střelců v samostatných nájezdech. Z celkem 36 účastníků, jimž se postavili čtyři gólmani Niklas Bäckström, Henrik Lundqvist, Jean-Sebastien Giguere a Tim Thomas, zbylo po dvou eliminačních kolech jen šest hráčů, jimž se podařilo dvakrát skórovat.
Po třetím kole už bylo ve hře jen trio Doan, Marc Savard a Hejduk, přičemž český útočník jel jako poslední.
Ve čtvrtém a pátém kole oba jeho soupeři neuspěli, ale Hejduk ani jeden ze svých mečbolů neproměnil. Nedal ani šestý nájezd, kdy musel skórovat jako jeho soupeři, a vypadl. Rozhodla sedmá série: Doan dal, Savard neuspěl.
Výsledky dovednostních soutěží:
Rychlost bruslení:
1. Andrew Cogliano (Edmonton Oilers) 14,31 vteřiny, 2. Jeff Carter (Philadelphia) 14,43, 3. Jay Bouwmeester (Florida Panthers), Zach Parise (New Jersey Devils) oba 14,59, 5. Brian Campbell (Chicago Blackhawks) 14,90, Mason Raymond (Vancouver Canucks) 15,14.
Kreativita zakončení:
1. Alexander Ovečkin (Washington Capitals) 42,8 procenta hlasů, 2. Alexej Kovaljov (Montreal Canadiens) 19,7, 3. Martin St. Louis (Tampa Bay Lightning) 15,7, 4. Ryan Getzlaf (Anaheim Ducks) 11,5, 5. Patrick Kane (Chicago Blackhawks) 6,8, 6. Steven Stamkos (Tampa Bay Lightning) 3,5.
Utkání nadějí NHL:
Nováčci - "Druhoročáci" 9:5 (3:1, 4:3, 2:1)
Branky: Wheeler 4, Stamkos 2, Berglund, Schenn, Doughty - M. Staal 2, Bolland, Raymond, Setoguchi.
Přesnost střelby:
1. Jevgenij Malkin (Pittsburgh Penguins) 4 zásahy/4 střely (finále 3/4), 2. Dany Heatley (Ottawa Senators) 4/4 (finále 2/4), 3. Mike Modano (Dallas Stars) 4/5, 4. Jarome Iginla (Calgary Flames) 4/7, 5. Jonathan Toews (Chicago Blackhawks) 4/8, 6. Tomáš Kaberle (Toronto Maple Leafs), Marc Savard (Boston Bruins), Ilja Kovalčuk (Atlanta Thrashers) všichni 3/8.
Tvrdost střelby:
1. Zdeno Chára (Boston Bruins) 169,6 km/hod., 2. Shea Weber (Nashville Predators) 166,4, 3. Sheldon Souray (Edmonton Oilers) 164,6, 4. Mike Komisarek (Montreal Canadiens) 158,5, 5. Mark Streit (New York Islanders) 158,2, 6. Vincent Lecavalier (Tampa Bay Lightning) 156,1.
Samostatné nájezdy (celkem 36 hráčů):
1. Shane Doan (Phoenix Coyotes) 5 gólů/7 nájezdů, 2. Marc Savard (Boston Bruins) 4/7, 3. Milan Hejduk (Colorado Avalanche) 3/6, 4. Scott Niedermayer (Anaheim Ducks), Patrick Marleau (San Jose Sharks), Ryan Getzlaf (Anaheim Ducks) všichni 2/3.