Marek vystřelil hokejistům výhru nad Finy

roj
8. 11. 2007 23:22
Marek rozhodl proměněným trestným střílením
Český hokejista Petr Kumstát (vlevo) v souboji s Finem Jukkou-Pekkou Laamanenem při úvodním utkání Turnaje Karjala v Helsinkách. | Foto: Reuters

Helsinky - Čeští hokejisté začali turnaj Karjala výhrou nad domácím Finskem 3:2. Výběr trenéra Aloise Hadamczika oslabený o řadu omluvených hráčů se předvedl kvalitním výkonem. Finové dvakrát odpověděli na vedení Česka, ale na proměněné trestné střílení Jana Marka v závěru zápasu už protiúder nenašli.

Hadamczikovi svěřenci začali výborně. Hned v úvodu utkání využil přesilovku šťastnou tečí Kumstát. Jenže  chvilku poté byl na razantní střelu Alta hned po vhazování brankář Hnilička krátký.

Následně domácí tým nevyužil tři početní výhody a Češi jednu. Neujaly se ani sporé šance obou týmů ve hře pět na pět.

Po svižném úvodu hra trošku opadla. Češi se však od prvních minut prezentovali kompaktním dojmem a slušně hrající obranou.

Ve druhé části hry kralovali obránci a gólmani a skóre se tedy nezměnilo. Nejprve byl k vidění opatrný hokej, až v závěru třetiny se oba týmy odhodlaly i k ofenzivním nápadům.

Nebezpečnější byli Finové, byť i hosté si dokázali vypracovat několik slibných šancí. Ani Irgl, ani Kumstát však neuspěli, na druhé straně se za hlavu drželi Pyoralä s Koivistem.

Rozhodl Markův nájezd

Poslední třetina byla gólově nejbohatší. Nejprve se v jejím úvodu v přesilovce trefil Rolinek. Pak sice dokázal vyrovnat Pesonen, jenže dvě minuty před koncem pak Marek precizně proměnil trestné střílení a rozhodl tak o zisku tří bodů pro svůj tým.

Švédský rozhodčí Rönnmark nařídil trestné střílení poté, co Laamanen doslova vyvrátil branku, aby zabránil českému mužstvu skórovat.

Hnilička pak ještě podržel bravurním zákrokem při šanci Hahla. Čeští hokejisté tak vstoupili do turnaje, na němž se jim historicky vůbec nedaří, tím nejlepším způsobem.

Nejlepšími  hráči byli vyhlášeni Santala, Niinimaa, Rolinek a Marek.

Ve druhém čtvrtečním utkání porazili hokejisté Ruska celek Švédska 3:1.

Finsko - Česká republika - 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)
4. Aalto, 51. Pesonen - 3. Kumstát, 42. Rolinek, 59. Marek (z trestného střílení)
Česká republika: Hnilička - Hrabal, Čáslava, F. Novák, Melichar, Krstev, Blaťák, Sičák, Zíb - Irgl, Marek, Varaďa - Čermák, J. Sraka, Rolinek - Bednář, Červenka, Tomica - Hřebejk, Skuhravý, Netík.
Finsko: Niemi Antti - Laamanen, Saravo, Väänänen, Niinimaa, Aalto, Laatikainen, Puistola, Niemi Antti-Jussi - Hentunen, Hahl, Pyörälä - Leino, Santala, Pesonen - Koivisto, Immonen, Laaksonen - Rita, Pakaslahti, Pirnes.

Švédsko - Rusko 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)
12. Jönsson - 7. Zinovjev, 14. Těreščenko, 54. Medveděv.
Švédsko: Liv - Akerman, K. Jönsson, Tjärnqvist, Hallberg, Lindström, Lindgren, Sandström, Holmqvist - Videll, Warg, Ekman - Kahnberg, Nordqvist, Ledin - Hörnqvist, Andersson, Berglund - Weinhandl, Wallin, Martensson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Rusko: Jeremenko - Nikulin, Proškin, Aťušov, Pereťagin, Bělov, Kutějkin, Korněv, Medveděv - Antipov, Zinovjev, Mozjakin - Kuljomin, Něprjajev, Šiškanov - Fjodorov, Těreščenko, Afanasenkov - Simakov, Kurjanov, Saprykin. Trenér: Vjačeslav Bykov.