Marek hrdinou Metallurgu. Vystřílel finále Ligy mistrů

7. 1. 2009 21:57
Salavat Julajev Ufa - Metallurg Magnitogorsk 1:3
Ufa v Lize mistrů končí
Ufa v Lize mistrů končí | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ufa - Český hokejista Jan Marek se gólem a proměněným nájezdem výrazně podílel na postupu Metallurgu Magnitogorsk do finále hokejové Ligy mistrů, v němž se utká se švýcarským Curychem Lions.

Metallurgu se povedl fantastický obrat ve třetí třetině odvetného semifinálového zápasu, po němž vyhrál v Ufa Areně nad nejlepším celkem Kontinentální ligy 3:1. První semifinále prohrál doma 1:2, rozhodnout tak musely nájezdy, které ovládli hosté z Magnitogorsku.

Zápas jsme sledovali on-line

V první  třetině byl vidět oboustraně útočný hokej ve vysokém tempu, ale brankáři Jerjomenko s Proskuryjakovem udrželi čistá konta.

Velmi těžkou roli měl v „českém" magnitogorském útoku s Kudrnou a Rolinkem střelec Jan Marek,  jenž byl domácími hráči velmi těsně bráněn.

V prostředním dějství se začalo více taktizovat. Oba celky trochu ubraly z vraždného tempa, soustředily se na obranu a vyčkávaly na tah soupeře.

Bezbrankový stav zrušil v přesilovce domácí Oleg Tverdovskij, jenž propálil vše, co mu stálo v cestě.

Obrat nastartoval Marek

Metallurg tak musel dát v závěrečné části hry minimálně dva góly, aby si udržel šanci na finále.

Střela Tomáše Kůrky (dole). Ruský gólman Tarasov se však ani tentokrát nenechal zaskočit. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Do té doby v semifinále stoprocentní obranu Ufy však postihl ve třetí třetině nečekaný kolaps, který nastartoval Jan Marek.

Jaroslav Kudrna vystřelil na Jerjomenka a Jan Marek  vyražený puk se štěstím odrazil zpoza branky o gólmanův beton do sítě.

A šokovaní domácí inkasovali za minutu a půl znovu, když se trefil Denis Platonov. Náskok Ufy byl pryč a Salavat Julajev znervozněl.

A šest a půl minuty před koncem inkasoval znovu.

Sólo přes celé hřiště předvedl Igor Mirnov, když si zřejmě pomohl při přezduju z vlastního pásma do středu vyhozením rukou.

Domácím snížil šance na zvrat brutální faul Radulova na Atyušova, za nějž dostala opora Ufy dvouminutový trest.

Rozhodnout musely nájezdy, které začal druhým gólem v utkání Jan Marek. Těreščenko za Ufu nedal a na 2:0 pro hosty zvýšil  Igor Mirnov. Když neproměnil za domácí ani Pěrežogin, Marek a spol. mohli začít slavit postup do finále.

Curych vyhrál i podruhé

V něm se střetne s Curychem Lions, který i ve druhém semifinále porazil finské Espoo. Ve středu zvítězil 4:1.

Přemožitel Slavie ve skupině si přivezl do Finska z vlastního ledu náskok 6:3 a dobře začal i v Espoo.

Už po pěti a půl minutách se dostal v přesilové hře do vedení. Trudel vystřelil z mezikruží a kotouč jemně tečoval Thibault Monnet, při jehož zákroku byl gólman Bruckler bezmocný.

Hosté využili v úvodním dějství ještě jednu početní převahu, když od modré čáry napřáhl Matias Seger a jeho bomba se zastavila až o síť domácí branky.

Šance domácích poklesly na minimum. Jistou naději uprostřed zápasu vystřelil Ismo Kuoppala, jenž zblízka snížil na 1:2.

Domácí byli ve druhém dějství aktivnější, hnali se za vyrovnáním, kterého se však nedočkali.

V samotném závěru zápasu sáhl ke hře bez brankáře, během níž švýcarský klub navýšil vedení o dva góly, když prázdnou klec trefil Joan Trudel a Ryan Gardener.

Salavat Julajev Ufa - Metallurg Magnitogorsk 1:3 (0:0, 1:0, 0:3),  nájezdy 0:2
28. Tverdovskij - 45.,rozhodující nájezd Marek, 45. Platonov, 54. Mirnov.

Espoo Blues - Curych Lions 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)