Sport Sport, Red Spo
10. 10. 2008 7:20
Ke gólu v nové sezoně mu stačilo necelých 20 minut
Pavel Kubina se radoval z gólu hned v první třetině nového ročníku.
Pavel Kubina se radoval z gólu hned v první třetině nového ročníku. | Foto: Reuters

Detroit - Nový ročník NHL vypuknul naplno. Po Česku a Švédsku se dočkala i Kanada a Spojené státy. Ve čtvrtek tam mohli diváci jít na první ligové zápasy.

Hned první den přišlo velké překvapení, když obhájce Stanley Cupu, Detroit, doma podlehl loni se trápícímu Torontu 2:3.

Čtěte více:

Nečekaný scénář začal psát 26 sekund před první sirénou český obránce Pavel Kubina svou přesilovkovou trefou.

Tomu se říká parádní start do ročníku. Ke svému prvnímu gólu v novém ročníku potřeboval český zadák necelých 20 minut, navíc překonal zrovna Chrise Osgooda, muže, jenž dovedl Rudá křídla až k trofeji pro vítěze.

Toronto celý zápas vedlo, Detroit pouze snižoval. Pavel Kubina byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Pokažená slavnost

O to větší ostuda pro Detroit, že první utkání ročníku pojal jako velkou slavnost. Před prvním buly vyhrávala kapela, ke stropu Jou Louis Areny stoupal transparent připomínající poslední detroitský triumf.

Na ledě přihlíželi ceremoniálu ti, kdo ho pomáhali vybojovat, včetně Dominika Haška, jenž už zřejmě definitivně ukončil kariéru. Přišla i slavná jména detroitské minulosti. Na podstavcích se třpytily všechny trofeje, které Red Wings v uplynulé sezoně vybojovaly.

Oslava Stanley Cupu Detroitu rychle zhořkla. Vlevo v civilu Dominik Hašek.
Oslava Stanley Cupu Detroitu rychle zhořkla. Vlevo v civilu Dominik Hašek. | Foto: Zuzana Hronová, Reuters

Procitnutí ze zlatého opojení přišlo brzy a tvrdě. Hokejová slavnost a tím i malá koncentrace mohly být jednou z příčin, proč Detroit neuspěl proti slabšímu celku.

"Odmítám to akceptovat jako výmluvu pro cokoliv," zlobil se po zápase kouč domácích Babcock. Výsledek je, že jsme poznali, na jaké úrovni se dnes NHL hrála. Soupeři chtěli bojovat tvrději a vyhrát více bitev než my," citují ho stránky nhl.com.

Hejduk začal zápisem 1+1

Zcela opačné starosti měl jeho protějšek Ron Wilson, bývalý kouč San Jose, jenž se skvěle uvedl ve funkci nového trenéra Maple Leafs.

Ještě o polovinu méně času než Kubina potřeboval ke svému prvnímu gólu útočník Colorada Milan Hejduk. Již v čase 10:01 vyrovnával v domácím zápase s Bosotnem na 1:1.

V 51. minutě přidal ještě jednu asistenci, tentokrát při vyrovnávacím gólu na 4:4.

Poslední slovo však měl jiný Čech, bostonský David Krejčí, jenž v 58. minutě rozhodl o výhře Bostonu 5:4. Krejčí byl vyhlášen první, Hejduk druhou hvězdou zápasu.

Detroit - Toronto 2:3
Colorado - Boston 4:5
San Jose - Anaheim 4:1
Vancouver - Calgary 6:0