Kouzlo jménem Varaďa: Dokázal to, co nikdo před ním. Klíč? Byli jsme jako rodina, říká trenér

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
14. 8. 2016 8:31
Pětadvacet let se čeští trenéři snažili vyhrát turnaj, který od roku 2004 nese jméno tragicky zesnulého legendárního kouče Ivana Hlinky. Povedlo se to až letos. Českou osmnáctku dovedl k triumfu až Václav Varaďa, muž, který se trenéřině věnuje teprve dva roky. "Umí výborně určit taktiku a je neskutečný hecíř, je přesně takový, jako když sám hrál. Nejlepší trenér, co jsme kdy potkali," shodují se hráči. Sám Varaďa však vidí tajemství úspěchu jinde. "Tohle byl skvělý tým, který má velký potenciál. Všichni táhli za jeden provaz, byli jsme opravdu jako rodina," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Takhle se slavilo historické turnajové vítězství.
Takhle se slavilo historické turnajové vítězství. | Foto: ČSLH/Karel Švec

A.cz: Václave, česká osmnáctka byla ve finále Hlinkova memoriálu celkem sedmkrát a vždy prohrála. Vy jste ale přepsali historii, uvědomujete si to?

Zatím asi moc ne. Vždycky je to ale o štěstí a dobrém načasování. Měli jsme skvělé útočníky, obránce a fantastického Kubu Škarka v bráně. Každý hráč měl svou roli a tu plnil nejlépe jak mohl. Zasloužili jsme si vyhrát.

Nicméně nepochybně je to i vaše zásluha. Když jste tým letos přebíral, takové výsledky zdaleka neměl...

To se asi budete muset zeptat kluků. Já trénuju tak, jak jsem se to naučil a jak to cítím. To, co mám, se jim snažím předat a jsem moc rád, že hráči za mnou šli a bojovali i pro mě. Ve finále to pak vygradovalo.

Rozhodl hloupý faul

Kdyby vám bylo ve finálovém zápase proti USA nejhůř?

Asi ve chvíli, kdy jsme dali vyrovnávací branku, na kterou jsme se strašně nadřeli a hned vzápětí jsme inkasovali. To mě hrozně zamrzelo. Říkal jsem si, že jsme se zase konečně chytili a jsme na vlně, ale místo toho nám znovu utekli. Stále jsem ale věřil.

Nakonec rozhodla dlouhá pětiminutová přesilovka...

Tohle krátkodobé turnaje rozhoduje. Speciální formace na oslabení a přesilovky, V každém zápase, co jsme hráli, jsme dokázali využít našich předností, to bylo klíčové. Oni udělali hloupý faul, za který pykali. Tak to prostě v hokeji je.

Vypadalo to, že Američané si vytvořili tlak vždycky, když potřebovali. Jaká byla taktika pro poslední minuty?

Trochu jsme to upravili, šli jsme po nich jen jedním hráčem. Bránili jsme červenou čáru, aby se k nám nedostávali tak snadno. Už do třetí třetiny jsme šli s tím, že chceme hrát na rychlé brejky a vyplatilo se to.

Výhra se začala rodit už před turnajem

Vítězné tažení započalo vlastně už v generálce na turnaj, když jste porazili Kanadu. Souhlasíte?

Ano. Kluci si začali věřit, poznali, že můžeme hrát vyrovnaně s kýmkoli. Bylo to jen o tom, kdo udělá méně chyb a my jich za celý týden udělali minimum.

Finále Memoriálu Ivana Hlinky 2016: Česko vs. USA 4:3
Finále Memoriálu Ivana Hlinky 2016: Česko vs. USA 4:3 | Foto: ČSLH/Karel Švec

Už před startem Memoriálu jste říkal, že většinu hráčů čeká velká budoucnost. Zlatá medaile na krku vám tedy asi dává zapravdu...

Je to tak. Kluci mají veliký potenciál. Pokud zůstanou zdraví a půjdou si tvrdě za svým cílem něco dokázat, tak to před nimi leží a stačí to jen zvednout. Spousta jich má šanci se dostat daleko a hrát v klubu, o kterém teď jenom sní.

Co bylo podle vás klíčem k úspěchu?

Byli jsme jako rodina. I když jsme se potkali vlastně jen na dvou soustředěních před turnajem. V týmu bylo takové klima, že každý věřil v úspěch.

Největší úspěch kariéry

Kam řadíte ve své kariéře tohle vítězství?

Můžu to srovnat s letošním úspěchem, kdy jsem vyhrál titul s třineckou juniorkou. Tohle je ale úplně jiný level. Za 25 let, co se tenhle turnaj hraje, ho Češi nikdy nedokázali vyhrát. My jsme toho ale byli schopní a podařilo se nám to.

Umíte si představit ještě lepší sezonu? Vyhrál jste v ní, co se dalo...

No, nevím kam dál to můžu posunout. (smích)

Na jaře je mistrovství světa...

To by bylo krásné!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy