Jágrovi Jezdci nezkrotili Hurikán

SportPlus, ČTK
7. 3. 2006 7:12
New York  - Poprvé po návratu z olympijských her se do klece hokejistů New Yorku Rangers postavil švédský gólman Henrik Lundqvist, ale souboj s Carolinou pro něj na rozdíl od turínského turnaje vítězný nebyl. V brance Hurricanes byl úspěšnější jiný olympionik - Švýcar Martin Gerber - a Carolina si z New Yorku odvezla výhru v poměru 2:1.
Gólman Caroliny Martin Gerber si připisuje další zásah v utkání proti New Yorku Rangers, tentokrát zneškodnil akci Jaromíra Jágra. Rangers marně bušili na Gerberova vrata, s Carolinou prohráli 1:2. | Foto: Reuters

Gerber měl spoustu práce zejména ve třetím dějství, do něhož si Carolina přinesla dvoubrankový náskok. Rangers se snažili zvrátit stav zápasu, ale marně. Gerber si ve třetí třetině připsal šestnáct vydařených zákroků, celkem sedmatřicet a Hurikáni triumfovali podeváté v řadě.

"Byla to hodně divoká třetina, mají skutečně vynikající ofenzivní sílu," oddechl si po utkání Gerber. "Hráli jsme ale chytře, navíc jsem většinu ran dobře viděl. Hráli jsme jednoduchý hokej, přesně to, co se má na hřištích soupeřů hrát," dodal.

Lundqvist si připsal sedmnáct zásahů, to vše v prvních dvou třetinách. V té poslední už zasahovat nemusel, Carolina ani jednou nevystřelila na branku. Rangers ale nepomohlo, že soupeře přestříleli 17:0, gól vytěžili jen jeden a to na zvrat nestačilo. "To je vážně frustrující mít tolik šancí a neskórovat. Oni se v závěru plně spoléhali na svého brankáře," komentoval zápas Švéd, který se v brance Rangers objevil poprvé od 10. února.

Jezdci jsou teprve druhým týmem, který v jedné z třetin utkání nepustil soupeře na dostřel. Před nimi se to povedlo Vancouveru, jenž během jedné dvacetiminutovky doslova vymazal z ledu Colorado. Bylo to také ve třetí třetině jejich vzájemného utkání 27. října.

Rangers navzdory úsilí v poslední třetině prohráli podruhé v řadě a marně se zatím snaží navázat na předchozí sérii sedmi vítězných duelů. "Ale Carolina je opravdu výborná. Ostatně předvedla, že je právem nejlepší v soutěži," ocenil rivala střelec jediné branky Rangerů Steve Rucchin, jehož Gerberův výkon vůbec nepřekvapil.

"Je to skvělý gólman. Znám ho z Anaheimu, kde jsem spolu hrávali. Nemohu o něm říci nic negativního, rozhodně mě dnes nepřekvapil," uvedl Rucchin.

Za Carolinu skórovali Justin Williams a Kevyn Adams. Hurikáni vedou NHL před Detroitem a Ottawou, vyhráli dvacet z posledních 24 zápasů. "Na body se ale skutečně moc nedíváme. Stále hrajeme naši hru a daří se nám," hodnotil Gerber.

Největší hvězda Rangers Jaromír Jágr se znovu neprosadila. Ze zbytku české kolonie bodoval jen asistující Martin Ručinský. "Měli bychom se asi trochu vrátit na zem, mysleli jsme si, že jsme lepší, než ve skutečnosti jsme. Poslední dvě utkání ukázala, že na tom ještě nejsme tak dobře. Je to v pořádku, pokud se z toho tým může poučit," poznamenal Jágr.

Hokejisté Philadelphie a Montrealu spolu v  pondělním utkání zámořské NHL svedli vyrovnanou bitvu, o jejímž vítězi  musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Jejich úspěšné provedení si  nechali hráči Flyers až na závěr. Nejdříve v třetí sérii vyrovnal švédský  olympijský vítěz Peter Forsberg a po něm Petr Nedvěd zařídil bekhendovou  kličkou výhru Philadelphie na domácím ledě 5:4.

Letci přerušili sérii čtyř utkání, v kterých prohráli, ale jejich vítězství  rozhodně nebylo snadné. Finský obránce Joni Pitkänen přitom deset minut  před koncem třetí třetiny zvýšil na 4:2 a vypadalo to, že Canadiens odjedou  s prázdnou. Za pět minut však snížil Mike Ribeiro a při přesilovce vyrovnal  103 sekundy před sirénou Sheldon Souray.

V prodloužení sice měli domácí několik šancí, ale při nájezdech je uchránil  od nezdaru Forsberg, který vyrovnal stav po Ribeirově brance. "Bylo by to  opravdu těžké, kdybychom tohle prohráli. Je skvělé, že jsme získali dva  body," pravil spokojeně Forsberg.

Montreal přišel o sérii tří vítězných utkání, ale udržel alespoň  devítizápasovou šňůru bez prohry v základní hrací době. "Ukázali jsme naši  povahu. Je to dobrý bod zvenku," prohlásil střelec dvou branek Ribeiro,  kterému na první gól nahrál český útočník Jan Bulis.

Ve Washingtonu v letošní sezoně příliš radosti nezažívají. V pondělním  utkání proti Islanders se ale mohli těšit nejen z vítězství 5:2, ale i z  milníků hned několika hráčů. Brankář Olaf Kölzig vychytal 250. výhru v  kariéře, útočník Jeff Friesen zaznamenal 500. bod a Alexandr Ovečkin dosáhl  čtyřicetigólové mety. U jedné z pěti branek Capitals asistoval i český  útočník Jakub Klepiš.

Dvacetiletý Ovečkin skóroval v šesti utkáních po sobě a stal se prvním  hráčem Capitals od sezony 2000/01, který v sezoně vstřelil 40 gólů. Peter  Bondra se tehdy trefil pětačtyřicetkrát, jeho výkon ale Ovečkin zřejmě v  brzké době překoná. "Jeho stálost výkonů je neuvěřitelná. Všichni mladí  hráči mají dobré a špatné období, ale Alex hraje dobře celou dobu,"  prohlásil kouč Washingtonu Glen Hanlon.

Poslední vítěz Stanleyova poháru z Tampy se střelecky trápí a na jeho  výsledcích je to znát. V duelu s Ottawou sice Raye Emeryho v brance  Senators prověřili Lightning jednatřiceti střelami, ale ani jeden pokus se  neujal. Góly naopak dávali hokejisté kanadského celku, kteří nakonec  zvítězili 4:0.

Výsledky utkání NHL: New York Rangers - Carolina 1:2, Philadelphia - Montreal 5:4 po sam. nájezdech, Washington - New York Islanders 5:2, Atlanta - Florida 4:3 po sam. nájezdech, Tampa Bay - Ottawa 0:4.