Jágr, Straka a spol. jsou zápas od vyřazení

zh
30. 4. 2008 7:50
NY Rangers - Pittsburgh 3:5
Do konce 3. třetiny zbývala minuta, Rangers prohrávali 3:5 a Jaromír Jágr tušil: Tohle už neotočíme... | Foto: Reuters

New York - S nadějemi New Yorku Rangers na finále Východní konference to vypadá velmi bledě.

Semifinále s Pittsburghem Penguins se v úterý poprvé hrálo na ledě Jezdců. Domácí dřeli, hýřili aktivitou a svého soupeře jasně přestříleli 39:17.

Jenže jejich celosezónní opora, brankář Henrik Lundqvist, neměl svůj den a ze 17 střel 5 pustil. Jeho tým nakonec prohrál 3:5.

Dále čtěte:

Tučňáci jsou v letošním play off zatím k neporažení. Ottawu ve čtvrtfinále přejeli  4:0 na zápasy, v semifinále se chystají svůj kousek zopakovat.

Zda se jim to podaří, ukáže první máj, čtvrtého duelu čas.

V newyorské Madison Square Garden přitom všechna čtyři klání v základní části prohráli. Ovšem play off našlo Pittsburgh ve znamenité formě.

Jágr se i porval

Jaromír Jágr byl nejaktivnějším hráčem Rangers, neustále se tlačil před brankáře Fleuryho do dalších a dalších šancí, Penguins raději na něj zdvojovali obranu. Vešel se dokonce mezi tři hvězdy večera, ačkoliv jeho celek podlehl. Jeho nabuzení bylo enormní, hned v 1. třetině se popral s Ryanem Whitneym. Přitom č. 68 v bitce je opravdu rarita.

Domácí nezačali vůbec dobře, již v čase 1:02 mířil přesně slovenský útočník Marián Hossa. V 15. minutě však vyrovnával Martin Straka po Jágrově přihrávce.

Penguins stačili během minuty a půl odskočit  na 3:1, u druhé trefy asistoval Petr Sýkora.

Stejně rychle však o vedení i přišli, když během jediné minuty druhé třetiny dokázal New York vyrovnat. Ve 34. minutě dával Jaromír Jágr po Strakově přihrávce na 3:3.

Ovšem pak přišel rozhodující moment střetnutí. Ve 36. minutě narazil newyorský forvard Ryan Hollweg Petra Sýkoru na mantinel a byl vyloučen.

Ve 38. minutě využil přesilovku opět brilantní Jevgenij Malkin a vstřelil svůj druhý gól v utkání. Trefa na 4:3 se nakonec ukázala jako vítězná.

Unikátní fotka: Jaromír Jágr se právě porval. Soupeřem mu byl Ryan Whitney.
Unikátní fotka: Jaromír Jágr se právě porval. Soupeřem mu byl Ryan Whitney. | Foto: Reuters

Hosté dorazili tlačící Rangers dvě a půl minuty po začátku třetí třetiny, když dali na konečných 5:3. Asistenci si opět připsal Petr Sýkora.

"Jsme ve skvělé pozici," pochvaloval si Marián  Hossa podle agentury AP. „Nikdo by nečekal, že po třech zápasech v takové situaci budeme. Jenže teď jsme nenasytní. Chceme vyhrát i další utkání."

Newyorský kapitán Jaromír Jágr stále neztrácí naději.  „Je to hodně těžké prohrávat 3:0 na zápasy, oni ale musejí vyhrát čtyřikrát," cituje ho Associated Press.

Dobře však ví, že otočit semifinálovou sérii z 0:3 na 4:3 je takřka nemožné, nicméně Jezdcům  nezbývá nic jiného, než se o to pokusit. „Můžeme třeba přepsat historii," zasní se Jágr.

Na Západě také svítá

Vyjasňovat se začíná i v Západní konferenci. Na rozdíl od čtvrtfinálových sérií jsou ty semifinálové také dost jednoznačné.

Překvapením je po základní části pátý Dallas, jenž si nejprve s jasnou převahou poradil se čtvrtým celkem a obhájcem Stanley Cupu Anaheimem.

Po úterním semifinálovém klání, v němž Dallas poprvé na svém ledě přivítal San Jose, vede už 3:0 a do konferenčního finále mu zbývá jediné vítězství.

Utkání nepřineslo příliš vzrušení. Po individuální akci hostujícího Patricka Marleaua při oslabení Žraloků na konci první třetiny vedlo San Jose dlouho 1:0.

I díky detroitskému brankáři Chrisi Osgoodovi je coloradský útočník Peter Forsberg pouze svým stínem. | Foto: Reuters

Sergej Zubov vyrovnal až zkraje třetí části. Duel dospěl do prodloužení. To dostalo v 5. minutě nečekaného hrdinu. Rozhodl švédský obránce Dallasu Mattias Norström, jenž v základní části vstřelil pouhé dva góly.

3:0 na zápasy vede už i Detroit. Papírově značně slabší Nashville mu ve čtvrtfinále nadělal mnohem více starostí než v semifinále Colorado plné hvězd.

Poprvé se hrálo v Denveru, domácí Laviny vedly 1:0, jenže Rudým křídlům se podařilo během jediné minuty otočit na 2:1 ve svůj prospěch. Colorado po celý zbytek střetnutí jen neúspěšně dotahovalo a nakonec podlehlo 3:4.

Detroitský brankář Dominik Hašek opět pouze kryl Osgoodovi záda ze střídačky, coloradský útočník Milan Hejduk nezaznamenal ani bod.

3. semifinále:

Východní konference:

NY Rangers - Pittsburgh 3:5 (1:3, 2:1, 0:1), stav série 0:3
Branky: 15. Straka (Jágr), 33. Callahan, 34. Jágr (Straka) - 18. a 38. Malkin, 2. Marián Hossa, 17. Laraque (Sýkora), 43. Malone (Sýkora)

Západní konference:

Dallas - San Jose 2:1 PP (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0), stav série 3:0
Branky: 41. Zubov, 65. Norström - 20. Marleau

Colorado - Detroit 3:4 (1:2, 1:2, 1:0), stav série 0:3
Branky: 29. a 46. Brunette, 6. McLeod - 13. a 27. Dacjuk, 14. Franzen, 33. Zetterberg