Praha - Jaromír Jágr opustil NHL jako nejlepší Evropan v dějinách slavné soutěže a svým českým následovníkům nasadil laťku hodně vysoko.
Vyrovnat se pravému křídlu s číslem 68 na zádech bude pro současnou generaci českých hokejistů zřejmě nemožné.
Jágr nasbíral za sedmnáct sezon v nejslavnější lize světa 1 599 bodů ve 1 273 zápasech základní části, ke kterým přidal dalších 181 kanadských bodů v utkáních play off.
Čtěte více: Hašek odešel. Jágr je pryč. NHL ztratila český lesk Chcete mít doma Jágra? V Omsku už to není problém |
Tomu se nepřibližuje nikdo z ostatních českých hráčů ani zdaleka. Druhý Čech v historickém pořadí, Robert Holík nastřádal v prakticky stejném počtu zápasů jako Jágr 738 bodů (+ 58 v play off).
Jenže Holík i další v pořadí, Martin Straka (717 + 70) či Robert Lang (635 + 45), jsou nejspíše na konci své zámořské kariéry.
Větší porce bodů se dá ještě očekávat od Petra Sýkory (628 + 68) a Patrika Eliáše (628 + 110). Z dalších hráčů by se mohlo dařit Václavu Prospalovi a Martinu Havlátovi.
Jágr zazářil už jako nováček
Jenže zásadní - a s největší pravděpodobností nepřekonatelný - rozdíl tkví už v nováčkovské sezoně Jaromíra Jágra.
Osmnáctiletý mladík z Kladna se v Pitsburghu ve svém premiérovém ročníku uvedl fantasticky a svými 57 body za 27 gólů a 30 asistencí zdatně sekundoval Marku Recchimu a Mariu Lemieuxovi.
Ve svých devatenácti letech se pak stal nejmladším hráčem v historii NHL, který skóroval ve finále Stanley Cupu.
Celkem Jágr pomohl Tučňákům ve svém prvním play off třinácti body za tři branky a deset přihrávek a nezanedbatelně přispěl k zisku Stanley Cupu.
V následující sezoně přidal Jágr v základní části ještě dvanáct bodů a pod hranici 69 kanadských bodů už ve své další kariéře nešel, naopak se pětkrát stal nejproduktivnějším hráčem celé NHL.
Jágr měl navíc při svém příchodu do nejslavnější soutěže světa za sebou skvělou sezonu v československé lize - v Kladně si ve 42 zápasech připsal 50 bodů.
Čtěte také: Jágr táhne, Omsk už má na domácí zápasy vyprodáno
V tomto směru se Jaromíru Jágrovi přiblížil Milan Hejduk, který ve své nováčkovské sezoně v Coloradu (1998/99) odehrál 82 zápasů a zaznamenal 48 bodů (14+34), v play off pak přidal ještě 6 branek a 6 asistencí, nebo Petr Sýkora.
Ten se v sezoně 1995/1996 uvedl v New Jersey Devils 42 kanadskými body (18+24).
Oba také odcházeli do zámoří z české nejvyšší soutěže, kde se dokázali plnohodnotně prosadit.
Ovečkin a spol. dokazují, že to jde
To Patrik Eliáš, který je často pasován za nástupce Jaromíra Jágra, odehrál v prvních dvou ročnících za mořem v NHL jen 18 zápasů a zbytek času strávil na farmě, teprve ve třetí sezoně se prosadil do kádru Ďáblů, když v 74 zápasech nastřádal 37 bodů.
Co se týká nejnovějších debutů českých hokejistů, za zmínku stojí snad jen letošní výkon Martina Hanzala, který využil šance od Wayna Gretzkeyho ve Phoenixu a zaznamenal 35 bodů (8+27).
Před třemi lety zazářil třeba Petr Průcha (47 bodů), jenže pak měla jeho výkonnost už jen sestupnou tendenci.
Zopakovat takovou kariéru v nejslavnější hokejové lize světa, jakou prožil Jaromír Jágr, prostě půjde velmi těžko. Ale jen z pohledu českého hokeje.
Takoví hráči jako Alexander Ovečkin, Jevgenij Malkin či Sidney Crosby dokazují, že nastartovat k podobně hvězdné dráze určitě jde i v dnešní NHL.