Hudler rozhodl. Detroit má Stanley Cup na dosah

maj
1. 6. 2008 8:11
Pittsburgh - Detroit 1:2, stav série 1:3
Jiří Hudler se raduje. Právě vstřelil gól, který zařídil Detroitu výhru 2:1 nad Pittsburghem | Foto: Reuters

Pittsburgh - Jediné vítězství dělí hokejisty Detroitu od vytouženého Stanley Cupu. Ve čtvrtém zápase finálové série dokázali porazit Pittsburgh na jeho ledě, když vítěznou branku vstřelil na začátku třetí třetiny Jiří Hudler.

Zápas ze soboty na neděli byl dlouhou dobu vyrovnaný. Do vedení sice Tučňáky dostal už ve třetí minutě Marián Hossa, jemuž nahrával Sergej Gončar a Sidney Crosby. Jenže netrvalo dlouho a bylo vyrovnáno. Postaral se o to Nicklas Lidström.

Ještě neuběhla ani polovina první třetiny a vypadalo to, že se v Mellon Areně budou konat brankové hody. Omyl, museli si po chvíli říci diváci. Brankáři pak začali ukazovat něco ze svého umění a střelci na ně nemohli vyzrát.

Pittsburgh vstřelil svou první branku z přesilové hry, ale další dvě možnosti početní výhody v úvodní části zápasu nevyužil.

Také proto se šlo do kabin za vyrovnaného stavu. Druhá třetina se nesla v podobném duchu, Detroit hrál hodně opatrně a hlídal si především obranné pásmo. Za zmínku tak stála jen teč Sidneyho Crosbyho, jenž však zacílil puk pouze do připraveného Osgooda.

Elitní formace Tučňáků hrozila ještě ve 34. minutě, kdy zase Hossa měl blízko k vedoucí brance. Jeho dorážka však v síti neskončila. Na změnu skóre si tak fanoušci museli počkat až do začátku třetího dějství.

Hudlerovi přihrál Helm, jenž odclonil protihráče a český útočník se prosadil bekhendovou ranou od kruhů. Fleury byl po řadě snadných zákroků proti jeho střele bezmocný, zapadla mu mezi rameno a tyč.

Pittsburgh se snažil odvrátit porážku. Nervóznímu týmu však nepomohla ani dvojnásobná přesilová hra, gólman Detroitu jen potvrzoval, že je ve výborné formě. Nakonec se neujal ani pokus domácích o hru bez brankáře.

Hosté vyhráli 2:1, a tak trofej pro vítěze NHL může znát svého majitele už v noci z pondělí na úterý. Detroit bude mít výhodu domácího prostředí.