Hokejisté zakončili turnaj Karjala třetí výhrou, Švýcarsko porazili brankou Lence

12. 11. 2023 14:27
Čeští hokejisté porazili na turnaji Karjala v Tampere 1:0 Švýcarsko a při premiéře trenéra Radima Rulíka ovládli akci Euro Hockey Tour bez ztráty bodu. Vítěznou branku vstřelil v přesilové hře Radan Lenc, premiérové čisté konto udržel při svém druhém startu v národním týmu brankář Dominik Pavlát.
Radost českých hokejistů
Radost českých hokejistů | Foto: ČTK

Švýcaři na turnaji prohráli všechny zápasy a skončili poslední.

"Chtěli jsme do zápasu nastoupit s nastavením, že to po dvou výhrách nejdeme jen odehrát. Abychom šli vyhrát i třetí zápas. A myslím si, že to se nám i díky skvěle chytajícímu brankáři podařilo," řekl Rulík novinářům a ocenil Pavlátův výkon. "Myslím si, že výhra 1:0 je velice cenná. Neinkasovat a uhrát si to takhle. Byl to trochu jiný zápas a zvládli jsme ho," podotkl.

Český tým nastoupil do svého závěrečného utkání na turnaji opět v pozměněné sestavě, oproti sobotě nezůstal pohromadě ani jeden útok. V brance dostal poprvé šanci Pavlát.

Úvod moc zajímavých příležitostí nenabídl a Pavlát i jeho protějšek Berra si připsali jen několik bezproblémových zákroků. Do první větší šance se dostal v 9. minutě Andrighetto, Ambühlovu střelu ale tečoval mimo branku. Češi odpověděli povedenou kombinací třetí formace, osamocený Kubík však trefil jen připravenou Berrovu lapačku.

Do vedení Rulíkovu výběru pomohla nedisciplinovanost soupeře. Vyloučení Martiho ještě Češi nepotrestali, při Thürkaufově pobytu na trestné lavici ale otevřel skóre Lenc, kterého přesně našel Stránský. Ještě v 18. minutě mohl vyrovnat Ambühl, Pavlát jeho gólovou šanci zlikvidoval.

Švýcaři poté nevyužili první přesilovou hru a ve druhé části sami zahrozili v oslabení. Pavlátovu chybu v rozehrávce ale Lehmann nepotrestal. Plzeňský gólman měl následně výrazně více práce než Berra, poradil si s Bertschyho střelou a po nebezpečném pokusu Sentelera mu pomohla horní tyč. Při Ordošově trestu Pavlát zlikvidoval i šanci aktivního Bertschyho.

Branková konstrukce pomohla Pavlátovi i ve třetí třetině při Galvasově trestu, tentokrát ji nastřelil Simion. Při zkrácené české početní výhodě mohl tým přiblížit výhře Kodýtek, Berru ale nepřekonal. Stejně dopadl souboj nejlepšího střelce finské ligy se švýcarským brankářem i o pár minut později při hře pět na pět.

Těsnou výhru český výběr udržel i při více než dvouminutové power play soupeře. Klíčový zákrok předvedl Pavlát pět sekund před koncem proti osamocenému Thürkaufovi. Švýcaři podruhé na turnaji neskórovali.

"Když jsem v závěru viděl, že máme puk za bránou, tak jsem si říkal, že je hotovo. A nebylo," pousmál se Rulík. Pavlát ale tento zákrok za nejtěžší nepovažoval. "On to tam jenom zametl. Já jsem si jen kleknul a doufal jsem, že mě trefí. V první a druhé třetině tam byly složitější situace, tyčky. Štěstí k tomu ale asi patří," řekl Pavlát, jenž si připsal 26 úspěšných zákroků.

Hokejový turnaj Karjala, součást Euro Hockey Tour v Tampere (Finsko):

Česko - Švýcarsko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 18. Lenc (M. Stránský, Špaček). Rozhodčí: Holm (Švéd.), Kova - Thomann (oba Fin.), Lundgren (Švéd.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 2459.

Česko: Pavlát - Zábranský, Pyrochta, Knot, Ticháček, Zámorský, Mašín, Jandus, J. Galvas - M. Stránský, Špaček, Lenc - Řepík, Jašek, Ordoš - Flek, Kodýtek, Kubík - P. Kousal, Filippi, O. Kovařčík. Trenér: Rulík.

Švýcarsko: Berra - Heldner, Berni, Kukan, Marti, Egli, Geisser, Le Coultre - Riat, Heim, Schmid - Bertschy, Richard, Thürkauf - Simion, Ambühl, Andrighetto - Martschini, Senteler, Herzog - Lehmann. Trenér: Fischer.

Finsko - Švédsko 2:4 (1:2, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Borgström (Erholtz, Vittasmäki), 58. Jääskä (Huuhtanen, Riikola) - 11. M. Kempe (A. Bengtsson, Alsing), 19. Lindberg (Heed, Frödén), 28. M. Kempe (Hansson, L. Johansson), 30. Sylvegard (Ejdsell, Hardegard). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:2. Diváci: 11.642.

Finsko: Heljanko - Saarijärvi, Riikola, Niku, Lindbohm, Seppälä, Friman, Jesper Mattila, Vittasmäki - Huuhtanen, A. Suomela, A. Oksanen - Ikonen, Kuokkanen, Vesalainen - Koivunen, Björninen, Levtchi - Erholtz, Borgström, Jääskä. Trenér: J. Jalonen.

Švédsko: Marmenlind - Heed, Dahlström, Granberg, Alsing, Hansson, Hardegard - Frödén, M. Kempe, Nygard - Sylvegard, Lindberg, Ejdsell - Friberg, L. Johansson, Eklind - A. Bengtsson, Rasmussen, Ehn - Oscarson. Trenér: Hallam.