Hokejisté Česka a Ruska zvítězili

ČTK
31. 8. 2006 22:00
Liberec - Hokejisté Česka a Ruska zahájili turnaj o Pohár České pojišťovny vítězstvím. Češi porazili Finsko 2:1 po samostatných nájezdech, které rozhodl útočník Burger.
Český reprezentant Petr Sýkora (vpředu) slaví gól v utkání Euro Hockey Tour proti Finsku v Liberci | Foto: Reuters

V normální hrací době otevřel skóre až v 51. minutě Aalto, ale vzápětí vyrovnal Marek. Druhým soupeřem svěřenců trenéra Aloise Hadamczika budou v sobotu večer Švédové.

První vystoupení úřadujících vicemistrů světa v Liberci plný stadion nenalákalo a do Tipsport Areny zavítalo jen 3296 diváků. Organizátoři se tak mohou obávat podobného nezájmu jako v minulém roce.

Finové dostali hned v úvodu možnost hrát přesilovou hru, protože v 7. vteřině byl při prvním kontaktu se soupeřem vyloučen útočník Petr Sýkora.

Jedinou šanci Suomi promarnil Pesonen a brzy se síly na ledě vyrovnaly, protože fauloval finský kapitán Laamanen. Češi se pak v početní výhodě dostali do vynikající šance, ale po Markově úspěšném forčekingu se neprosadil před brankou Hlinka.

Český hokejista Petr Hubáček v souboji o puk s Jussi Pesonenem během utkání Euro Hockey Tour v Libereci | Foto: Reuters

Domácí výběr se bránil znovu v 7. minutě po Zíbově nedovoleném zákroku. Finové však českou branku vážněji neohrozili, naopak aktivní Marek v oslabení po individuální akci vyzkoušel Wallinheima.

Do tlaku se dostali Hadamczikovi svěřenci po Viitanenově vyloučení. Nejdříve se po Marhově přihrávce ocitl v šanci debutant Ivan Rachůnek, neprosadili se ani Irgl a Sivkovu skákavou nabídku nezužitkoval Žižka.

V 17. minutě už zvedal Sivek ruce radostně nad hlavu, ale puk do branky nedostal. Další příležitost měl obránce Kutlák, Wallinheimo si však připsal další ze svých čtrnácti úspěšných zákroků v úvodní části.

I v první minutě druhé třetiny pykal český tým po Chabadově zákroku. Ještě předtím podržel mužstvo Hnilička, který zasáhl po Nurmiho akci. V oslabení se domácí ubránili, stejně jako Finové při Valtonenově trestu.

Westerlundův výběr měl v druhém dějství navrch, Hnilička ale čelil hrozbě soupeře úspěšně.

Nepřekonal ho Nurmi ani po sólu Kontiola. Češi odpověděli Sivkovou tečí Hlinkovy střely a rovněž tečovaným Hubáčkovým pokusem. Změnu stavu nepřinesly ani další početní výhody na obou stranách, v závěru třetiny byl při sólovém nájezdu nepřesný Viitaluoma.

Do třetího dějství vstoupil aktivněji český tým, ale střely Petra Sýkory a Zíba kryl finský gólman a v 46. minutě zastavila puk po spolupráci Irgla s Hubáčkem tyč.

Vzápětí český tým nevyužil přesilovou hru, zatímco při ševcově trestu už Aalto v 51. minutě otevřel skóre. Za 37 sekund se ale radovali domácí fanoušci, protože Marek po závaru před brankovištěm vyrovnal. Stav se ještě v normální hrací době snažili změnit Irgl, Hlinka a Rolinek, ale pětiminutové prodloužení neodvrátili.

V nastavení měl největší šanci Irgl, Wallinheimo však jeho střelu vytěsnil vyrážečkou. Na nájezdy se postavil jako první specialista Burger a jako jediný uspěl. Hnilička chytil pokusy Kontioly, Pesonena i Kivenmäkiho, na Wallenheima už nevyzráli Sýkora a Hlinka.

České republika - Finsko 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávka:
52. Marek, rozhodující sam. nájezd Burger - 51. Aalto (Pesonen). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 3296.
Česká republika: Hnilička - Zíb, Blaťák, Ševc, Žižka, Kutlák, Hamr - P. Sýkora, Marek, Chabada - Sivek, J. Hlinka, Rolinek - Irgl, Burger, Hubáček - Hořava, Marha, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Pavel Marek.
Finsko: Wallinheimo - Laamanen, Mikkola, Aalto, Viitanen, Laatikainen, Lepistö, Helenius, Salmela - Pesonen, Kontiola, Nurmi - Rita, Leino, Aaltonen - Uhlbäck, Viitaluoma, Kivenmäki - Haataja, Saarenheimo, Valtonen. Trenéři: Erkka Westerlund, Hannu Virta a Risto Dufva.

Rusové vyhráli ve Švédsku 4:3 po nájezdech

Hokejisté Ruska porazili v utkání turnaje o Pohár České pojišťovny v Linköpingu domácí Švédsko 4:3 po samostatných nájezdech.

Třemi góly a jednou asistencí se na výhře podílel útočník Alexej Morozov. Švédští hráči budou v sobotu druhým soupeřem Česka, Rusko se v Liberci utká s Finskem.

Domácí Švédové vedli od 3. minuty po trefě Davidssona. V 16. minutě vyrovnal Zinovjev a na gól Stralmana dokázal odpovědět 25 vteřin před koncem úvodního dějství Morozov.

Na konci druhé třetiny dostal domácí opět do vedení bek Kenny Jönsson, držitel zlata z olympijských her v Turíně i mistrovství světa v Rize, ale v úvodu třetího dějství se znovu prosadil Morozov. Opora Kazaně kralovala i v nájezdech, v nichž uspěla ve dvou ze tří pokusů a v šesté sérii rozhodla.

Švédsko - Rusko 3:4 po sam. nájezdech (2:2, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky:
3. Davidsson (Magnus Johansson, Hannula), 18. Stralman (K. Jönsson), 39. K. Jönsson (Stralman, Emwall) - 16. Zinovjev (Morozov, But), 20. Morozov (But), 42. Morozov (I. Nikulin), rozhodující sam. nájezd Morozov. Rozhodčí: Rönn (Fin.) - Carlman, Svensson (oba Švéd.). Vyloučení: 15:15. Využití: 2:1. Diváci: 4328.
Švédsko: Henriksson - A. Holmqvist, Jonsson, Stralman, K. Jönsson, Magnus Johansson, Viklund, Petrasek - Fabricius, Eriksson, Martensson - Pettersson, Warg, Emwall - Berqvist, Bäckström, Mansson - Hannula, Davidsson, Hallin. Trenér: Bengt-Aki Gustafsson.
Rusko: Jeremenko - Proškin, I. Nikulin, Aťušov, Varlamov, D. Bykov, Kolcov, Jemelin, Kondratěv - Morozov, Zinovjev, But - Sušinskij, Něprjajev, Charitonov - Popov, Kurjanov, Tjurin - Simakov, A. Nikulin, Kulemin. Trenér: Vjačeslav Bykov.