Hlinka rozhodl o třetím místě Česka

ČTK, SportPlus
21. 4. 2007 19:50
Praha - Třetí místo nakonec vybojovali čeští hokejisté v seriálu Euro Hockey Tour. V odvetě v Sazka Aréně oplatili Finům po šedesáti minutách porážku a v následném prodloužení vstřelil rozhodující gól Jaroslav Hlinka.
Petr Sýkora překonal Sinuhe Wallinheima. Česko vede 1:0 proti Finsku.
Petr Sýkora překonal Sinuhe Wallinheima. Česko vede 1:0 proti Finsku. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Gólman Roman Čechmánek si v generálce na mistrovství světa v Rusku připsal čisté konto, potřeboval k tomu však jen dvanáct úspěšných zákroků.

Do sestavy českého týmu se zařadil oproti čtvrtečnímu utkání v Helsinkách už také kapitán David Výborný z Columbusu, další posila z NHL Petr Čajánek ze St. Louis a obránce Zbyněk Michálek z Phoenixu. Do sestavy naskočily i dvě extraligové hvězdy - Jaroslav Hlinka z mistrovské Sparty a Petr Sýkora z Pardubic.

Český tým se po porážce v prvním duelu tlačil dopředu, ale Finové hrozily z nebezpečných brejků. Nejprve ve druhé minutě vystřelil vedle Hentunen a za tři minuty zabránil Pesonenovi v lepším zakončení Barinka.

Gólmana Wallinheima vyzkoušel z pravého kruhu pro vhazování Sýkora. Před polovinou úvodního dějství hráli domácí přesilovku při Pihlströmově vyloučení. Bednář ale přestřelil a Plekancova formace svůj nápor také neproměnila ve vedoucí branku.

Při Hubáčkově trestu vyslali Finové na Čechmánka jedinou střelu díky Mäntyläovi. Hadamczikův výběr měl nadále převahu, ale Novotnému ani Bednářovi se zakončení nepovedlo. Olesz finského gólmana také nepřekvapil. V závěru první části měli šance hráči Suomi - Tuomo Ruutu minul a Kallio ztroskotal na Čechmánkovi.

Finská obrana "zpracovává" nečistě Jaroslava Balaštíka.
Finská obrana "zpracovává" nečistě Jaroslava Balaštíka. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Do druhé dvacetiminutovky vstupovali po Kalliově nedovoleném zákroku Češi v početní převaze, ale nebezpečné pálil jen Michálek. Český gólman měl minimum práce, nemusel zasahovat ani v 26. minutě, kdy Leino vystřelil jen těsně vedle. Potom se při Mäntyläově vyloučení prezentoval opět nejlepší střelec české extraligy Sýkora, který zamířil do Wallinheimovy masky.

Platilovo vyloučení český výběr bez potíží ubránil, když ale byli Finové v plném počtu, měl možnost Kallio a Čechmánek kryl lapačkou Hentunenův pokus. V 33. minutě minul odkrytou branku Irgl a stejně jako Hubáček neuspěl ani s dorážkou. Potom Sýkora obral o puk Malmivaaru, ale také neuspěl.

Při Lepistövě vyloučení se neprosadili ani Pilař či Tenkrát, ale když Laatikainen vyhodil puk do hlediště, domácí výhodu pěti proti třem využili. Z pozice na modré čáře otevřel skóre Sýkora. Na přelomu druhého a třetího dějství nedovolili při Barinkově pobytu na trestné lavici Češi soupeři nic.

V 45. minutě se vyznamenal proti Ruutuovi český gólman. Na druhé straně zkoušel štěstí Olesz.

Vyrovnat mohl v 51. minutě v oslabení Rita, přestřelil však. Další příležitosti měli úřadující vicemistři světa. Po Plekancově přihrávce střílel z mezikruží Irgl, ale tvrdě ho srazil Bergenheim. Bednář dokonce zasáhl po úniku tyč a Sýkora při power play soupeře trefil místo prázdné branky jen finského obránce.

V dlouho opatrném nastavení se po Výborného přihrávce trefil přesně k tyči Hlinka a vylepšil českému týmu postavení v evropské tour. V dlouhodobé tabulce po čtyřech turnajích byli Češi čtvrtí. Vrchol sezony v Moskvě a Mytišči startuje v pátek a Hadamczikův tým začne proti Bělorusku.

Česká republika - Finsko 2:0 (1:0, 0:0, 0:0 - 1:0) v prodl.
Branky a nahrávky:
39. P. Sýkora (Z. Michálek, J. Hlinka), 64. J. Hlinka (Výborný). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Blümel, Pouzar (oba ČR). Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. Diváci: 7475. První zápas: 0:1.
Česká republika: Čechmánek - Hamr, Čáslava, Pilař, Šmíd, Michálek, Barinka, Klesla , Platil - P. Sýkora, Výborný, Hlinka - Bednář, Marek, Čajánek - Tenkrát, Plekanec, Olesz - Irgl, Novotný, Hubáček - od 41. navíc Balaštík. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Finsko: Wallinheimo - Aalto, Laatikainen, Mäntylä, Saravo, Laamanen, Söderholm, Lepistö, Malmivaara - Salmelainen, T. Ruutu, Bergenheim - Kallio, Kontiola, Pesonen - Hentunen, Leino, Pärssinen - Pihlström, Pirnes, Rita. Trenér: Erkka Westerlund, Hannu Virta a Risto Dufva.

Tour vyhrálo Švédsko

Hokejisté Švédska se po osmi letech radují z vítězství v Euro Hockey Tour. V odvetném finálovém zápase porazili v Moskvě Rusko 4:2První finálový zápas v Gävle ve čtvrtek vyhráli Švédové 3:2.

Seveřanům tak ideálně vyšla příprava na obhajobu světového titulu, za nímž vykročí příští sobotu moskevským duelem s Itálií. Do vedení je dostal v sedmé minutě Bremberg a po přestávce zvýšil na 2:0 Davidsson.

Rusové sice vzápětí snížili, ale krátce po začátku třetí třetiny se prosadila při vlastním oslabení posila z NHL Steen. Naději ještě vykřesal domácí sborné gólem na 2:3 Morozov, ale následná hra bez brankáře vyrovnání nepřinesla. Naopak Švédům pojistil trofej při přesilovce 24 sekund před koncem Thörnberg.

Výsledek - finále, odveta:
Rusko - Švédsko 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
30. Mozjakin, 44. Morozov (Zinovjev) - 7. Bremberg (Hörnqvist, Akerman), 29. Davidsson (Hörnqvist), 41. Steen, 60. Thörnberg (Martensson). Rozhodčí: Minář (ČR). První zápas: 2:3.
Rusko: Košečkin - I. Nikulin, Proškin, Aťušov, Grebeškov, Jemelin, Kondratěv, Kornějev, Kolcov - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Michnov, Ščastlivyj, Charitonov - Kuljomin, Něprjajev, But - Arťuchin, Leščev, Mozjakin. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Švédsko: Henriksson - Fernholm, Tärnström, Enström, Akerman, Stralman, K. Jönsson, Sandström, Hallberg - Warg, R. Wallin, Hedström - Hörnqvist, Davidsson, Bremberg - Martensson, J. Jönsson, Thörnberg - A. Steen, Bäckström, Envall. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.