Hejduk skóroval, Crosby utekl Jágrovi

SportPlus, ČTK
16. 12. 2006 8:59
New York - Milan Hejduk přispěl Coloradu gólem k páteční výhře nad hokejisty Edmontonu. Tomáš Kaberle si připsal dvě asistence na vítězství Toronta.

10. Straka (NY Rangers) 32 38 (16+22)

Milan Hejduk vstřelil gól při vítězství Colorada 4:1 nad Edmontontem a navázal na povedený výkon z minulého utkání proti St. Louis. Na třetím vítězství Avalanche za sebou se podílel také slovenský brankář Peter Budaj, jenž nestačil na jedinou z 19 střel Oilers.

Překonal ho pouze v první třetině lehkou střelou Marc-Andre Pouliot. "Byl to laciný gól. Místo bezpečného zákroku hokejkou jsem se puk nesmyslně snažil chytit rukavicí. Ještě štěstí, že jsme to pak otočili," prohlásil Budaj.

Dvě minuty poté, co inkasoval, se o vyrovnání postaral střelou zápěstím Hejduk. "Jeho trefa nás nastartovala," uvedl trenér Joel Quenneville, jehož svěřenci přidali v druhé třetině další dvě branky. Hráči Edmontonu se pak už nezmohli na odpor, což dokazuje i fakt, že v třetí části během čtyř přesilových her nevystřelili na branku. "Hráli jsme letargicky," zlobil se kouč Craig MacTavish.

Obránce Tomáš Kaberle se dvěma přihrávkami, včetně té na vítězný gól, podílel na výhře Toronta na ledě Caroliny 4:3. Triumf si mohl vychutnat kouč Paul Maurice, jenž byl přesně před třemi lety propuštěn z postu hlavního trenéra Hurricanes. "Je krásné tady vyhrát, ale necítím žádné zadostiučinění. Nevidím nic skvělého na tom, když porazíte své přátele," uvedl Maurice.

Hokejisté Caroliny sice dokázali v třetí třetině smazat dvoubrankové manko, na čtvrtou trefu Alexandra Steena šest minut před koncem normální hrací doby už ale odpovědět nedokázali. "Nechtěli jsme přijít o vítězství, i za stavu 3:3 jsme se snažili dát rozhodující gól. A povedlo se," řekl trenér Maurice.

Další úspěšný večer prožil Sidney Crosby. Mladík z Pittsburghu, jenž v předchozím duelu šesti body pokořil Philadelphii, tentokrát gólem a třemi asistencemi pomohl Penguins porazit New York Islanders. Zvýšil tak svůj náskok v čele kanadského bodování NHL před Jaromírem Jágrem.

První hvězdou zápasu byl ale vyhlášen Ryan Malone, který poprvé v kariéře vstřelil hattrick. Na všechny tři góly mu přihrál právě Crosby. "Sid mi pokaždé skvěle poslal puk," zdůraznil Malone. "Já se je jenom snažil posílat na branku."

Pittsburgh mohl svému soupeři uštědřit daleko výraznější debakl, kdyby za stavu 6:1 nepolevil. "V třetí třetině jsme hráli trochu lhostejně. Ale už jsme měli náskok, mohli jsme si to dovolit. Důležité je, jak dobře jsme zvládli úvodních čtyřicet minut. Tvrdě jsme v nich makali," řekl útočník Mark Recchi.

Vedle Crosbyho se blýskl skvělým výkonem také Alexander Ovečkin. V souboji proti další ruské hvězdě Ilju Kovalčukovi svým druhým hattrickem v kariéře zařídil vítězství Washingtonu nad Atlantou 3:2. Ovečkin měl impozantní závěr utkání, když 30 sekund před vypršením 60. minuty zařídil prodloužení, v němž rozhodl o triumfu Capitals už po šesti sekundách hry.

"O takovém hráči, který umí sám rozhodnout zápas, sní všichni trenéři," prohlásil kouč Washingtonu Glen Hanlon. "Pokud nemáte v týmu hráče, který na sebe umí vzít zodpovědnost v rozhodujících momentech utkání, těžko budete vyhrávat."

Další ze svých vrcholných kousků předvedl Ovečkin v nastaveném čase, když po úvodním vhazování obral o puk obránce Havelida a bez přičinění jediného spoluhráče vstřelil vítězný gól. "Nikdy nás nepřestane udivovat," prohlásil uznale Hanlon.

V utkání tentokrát nedošlo k žádným výtržnostem jako před měsícem při posledním vzájemném souboji, kdy bylo vyloučeno devět hráčů za pěstní potyčku a trenéři Hanlon s Bob Hartley dostali pokutu za slovní přestřelku na střídačkách. "Oba týmy na to už zapomněly a snažily se hrát hokej," poznamenal Ovečkin.

Statistika pátečních zápasů NHL:
Carolina - Toronto 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)
17. Cole, 47. Justin Williams, 51. Commodore - 19. a 32. M. Sundin, 38. McCabe (T. Kaberle), 55. Steen (T. Kaberle). Střely na branku: 32:25. Diváci: 18.639.

Colorado - Edmonton 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
18. Hejduk, 23. Liles, 31. Wolski, 44. Arnason - 16. Pouliot (Sýkora). Střely na branku: 17:19. Diváci. 17.589.

Atlanta - Washington 2:3 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)
32. Sim, 55. Vigier - 9., 60. a 61. Ovečkin. Střely na branku: 30:33. Diváci: 16.920.

Pittsburgh - NY Islanders 7:4 (3:1, 2:0, 2:3)
8., 49. a 56. Malone, 13. Crosby, 17. Recchi, 26. J. Staal, 27. Talbot (Melichar) - 13. Šatan, 51. Poti, 53. J. Blake, 54. York. Střely na branku: 35:32. Diváci: 17.028.

2. Colorado 32 16 2 14 103:89 34
3. Minnesota 31 16 2 13 88:86 34
4. Calgary 29 15 3 11 82:68 33
5. Vancouver 32 16 1 15 74:84 33