Hejduk nabírá dech. Trefil se třetí zápas v řadě

3. 2. 2009 7:24
Colorado - Calgary 4:3, Detroit - St. Louis 4:3 SN
Milan Hejduk (vlevo) slaví svůj 300. gól v NHL
Milan Hejduk (vlevo) slaví svůj 300. gól v NHL | Foto: Reuters

New York - Českému útočníkovi Milanu Hejdukovi to v poslední době v zámořské NHL střílí. V zápase proti Calgary se trefil už potřetí v řadě, z posledních šesti utkání nasbíral Hejduk šest bodů.

Svému Coloradu naposledy pomohl k domácí výhře nad Flames 4:3. Do vedení šli sice v osmé minutě hosté, ale už za pět minut srovnala krok hlavní hvězda večera, dvougólový Marek Svatoš.

Čtěte více: Lang má asi po sezoně. Brusle mu přeřízla achillovku

Hned po 34 vteřinách druhé třetiny v přesilovce poslal střelou zápěstím Laviny do vedení právě Milan Hejduk, pro kterého to byl 38 bod v sezoně (19+19).

Calgary se pak podařilo ještě dvakrát srovnat náskok soupeře, ale poslední slovo měl pět minut před koncem opět Marek Svatoš.

"Krásný zápas," radoval se po utkání Svatoš, jenž se trefil po třízápasovém střeleckém půstu.

"V koncovce se mi v posledních zápasech nedařilo, měl jsem spoustu šancí, ale ne a ne se trefit. Dneska jsem smůlu protrhl, několikrát se ke mně šťastně odrazil puk. Doufám, že to tak bude pokračovat i ve zbytku sezony," dodal.

Colorado vyhrálo teprve podruhé ze série sedmi domácích zápasů a obě výhry ukořistilo proti Calgary, vedoucímu týmu tabulky Severozápadní divize.

Naposledy se Avalanche radovali z vítězství před dvěma týdny, kdy rozstříleli Plameny 6:2. "Jsme hrozně nevyzpytatelní. Dokážeme porazit nejsilnější soupeře, a pak prohrát s outsiderem," posteskl si po utkání Hejduk.

Detroit konečně vyhrál

Po pěti porážkách v řadě se dočkali vítězství hokejisté Detroitu, kteří porazili 4:3 po samostatných nájezdech St. Louis. K úspěchu Red Wings přispěl gólem v penaltovém rozstřelu i český útočník Jiří Hudler, vítězný nájezd proměnil slovenský kanonýr Marián Hossa. Ten dvakrát skóroval i v základní hrací době.

Na hráčích Detroitu byla po předchozích neúspěších znát nervozita a v průběhu utkání třikrát rychle ztratili jednogólový náskok. St. Louis se pokaždé podařilo odpovědět na vedoucí gól domácích nejpozději do čtyř minut.

V nájezdech byli ale v poměru 2:1 úspěšnější Red Wings. "Nezáleží na tom, jakým způsobem se nám povedlo zvítězit. Důležité je, že jsme ukončili sérii porážek a nyní zase máme na čem stavět," prohlásil po utkání Hossa.

Detroit angažoval slovenského útočníka v létě, když mu nabídl roční kontrakt ve výši 7,45 milionu dolarů a přeplatil nabídku Pittsburghu. A investované peníze se Red Wings vyplácejí, Hossa už má v sezoně na kontě 26 gólů, jen o tři méně, než posbíral za celý uplynulý ročník.

"Je to hvězda, ale to jsme věděli. Proto jsme ho kupovali," poznamenal po zápase generální manažer Detroitu Ken Holland. "Jediné, co jsme nevěděli, bylo, že je to také výborný člověk, že skvěle zapadne do naší kabiny a že také umí výborně bránit," dodal.

Více střel Blues nepomohlo

St. Louis jsou se ziskem 44 bodů nejhorším týmem v tabulce Západní konference a na Detroit ztrácejí propastných 27 bodů. V utkání ale nebyl tento rozdíl znát, Blues dokonce přestříleli Red Wings v poměru 33:25. Jenže hráčům Detroitu stačilo v druhé třetině pouhých šest střel na tři góly, čímž vyhnali z branky Mannyho Legaceho, který dříve chytal právě za Detroit.

"Kluci hráli dobře, já jsem důvodem, proč jsme prohráli. Byl jsem dneska jasně nejhorším hráčem v celé NHL," zkritizoval svůj výkon Legace.

"Je mi Mannyho líto, protože od chvíle, kdy trénuji Blues, jsem zažil už plno večerů, kdy byl nejlepším hráčem," zastal se svého brankáře kouč St. Louis Andy Murray.

Naopak povedený večer prožil gólman Anaheimu Jonas Hiller, který v duelu s Buffalem počtvrté za sebou dostal přednost před Jeanem-Sebastienem Giguerem a vychytal pro svůj tým třetí vítězství 3:2. Sabres se v utkání museli obejít bez čtyř obránců základní sestavy včetně Jaroslava Špačka, který si v sobotním duelu s Phoenixem poranil kyčel.

Detroit - St. Louis 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 3:2, 0:1 - 0:0)
27., 32. a rozhodující sam. nájezd Marián Hossa, 3. Maltby - 26. Oshie, 31. Berglund, 52. Jackman. Střely na branku: 21:33. Diváci: 19.384.

Anaheim - Buffalo 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky: 33. Pronger, 44. Kunitz, 50. Perry - 14. Kaleta, 54. Rivet. Střely na branku: 37:23. Diváci: 16.874.

Colorado - Calgary 4:3 (1:1, 3:2, 0:0)
13. a 36. Svatoš, 21. Hejduk, 24. Salej - 8. Bourque, 23. Aucoin, 32. Iginla. Střely na branku: 42:39. Diváci: 13.409.