Byl jsem hodně natěšený, říká kvůli švédským daňovým zákonům odstavený útočník Färjestadu Gulaš

ČTK ČTK
4. 10. 2016 23:12
Český útočník ve službách švédského Färjestadu zažívá prapodivný úvod sezony. Kvůli tamním daňovým zákonům nesmí třicetiletý útočník ve Švédsku hrát. A tak byl pro něj zápas Ligy mistrů proti Liberci teprve třetím v sezoně.
Milan Gulaš
Milan Gulaš | Foto: Milan Kammermayer

Liberec - Teprve ke třetímu utkání v sezoně naskočil v Liberci v utkání 1. kola play off Ligy mistrů český hokejový útočník ve službách Färjestadu Milan Gulaš. Přestože je již švédská nejvyšší soutěž v plném proudu, odchovanec českobudějovického hokeje kvůli daňovým zákonům ve Švédsku začne sezonu později.

Gulaš dosud pouze trénoval a starty sbíral výhradně v Lize mistrů při utkáních mimo Švédsko, kam právě kvůli tamnímu daňovému systému nemohl. Shodou okolností si již v základní skupině zahrál proti českému týmu, neboť Färjestad byl ve skupině s pražskou Spartou. Nyní se však již naplno připojí ke svému týmu a odletí s ním na sever Evropy.

V Liberci se Gulaš představil v ostrém zápase po dlouhé měsíční pauze a na utkání byl zdravě nažhavený. "Na zápas jsem se velmi těšil, to čekání bylo už dlouhé, měsíc jsem vlastně jenom trénoval. Jsem tedy rád, že jsem si mohl osahat zápasové tempo, protože zápas a všechny herní situace se žádným tréninkem nedají nahradit," řekl třicetiletý útočník novinářům.

"Samozřejmě bych byl raději, kdybych mohl naskočit hned v úvodu soutěže. Kvůli daňovým zákonům ve Švédsku mám ale smlouvu pouze na šest měsíců. Je to pro mě takto novinka, ale myslím si, že nejsem ani první a ani poslední, kdo to takhle podstupuje," vysvětlil Gulaš.

Chtěl začít sezonu v Českých Budějovicích

Toužil otevřít klubovou sezonu doma v Českých Budějovicích, to se však nepodařilo. "Bohužel proti byly ekonomické důvody. V extralize stále patřím Plzni a bylo zde tabulkové odstupné, do toho navíc pojistka, takže pro Motor jako pro prvoligový klub by to byla velká finanční zátěž. Ve čtvrtek už ale odlétám s týmem do Švédska a naplno se zapojím do zápasů," ujistil Gulaš.

Trenér předního švédského týmu Leif Carlsson postavil Gulaše do zahajovací formace, ani jeho výkon však týmu k vítězství nepomohl. Liberec se po celkem překvapivě jasném průběhu radoval z vítězství 4:1. "Liberec odehrál skvělý zápas, skoro k ničemu nás nepustili. Byli jsme všude o krok pozadu, domácí výborně bruslili, byli aktivní a silní na kotouči. Musím říct, že Liberečtí vyhráli naprosto zaslouženě," sportovně uznal reprezentační útočník.

Färjestad se přitom držel před úřadujícím českým šampionem na pozoru. "Věděli jsme, že Liberec má velmi kvalitní mužstvo, je to úřadující mistr. Mají velmi dobrého trenéra, který o hokeji ví hrozně moc. Sice se jim teď v domácí lize úplně nedaří, ale nečekali jsme, že to bude lehký zápas," konstatoval Gulaš.

Švédský klub si do odvety, která se odehraje ve Švédsku přesně za týden, odváží porážku o tři branky, přesto boj o postup ani náznakem nevzdává. "Chtěli jsme samozřejmě uhrát lepší výsledek, rozhodně ale nic nebalíme. Musíme se na zápas dobře připravit, budeme hrát doma a chceme se o postup ještě poprat," zdůraznil závěrem Gulaš.

 

Právě se děje

Další zprávy