reklama
 
 

Gretzky a Hollywood: Obchod století, který otřásl NHL

6. 8. 2008 11:15
Od obchodu století uběhlo dvacet let

Praha - Ta zpráva způsobila v Americe obrovský šok. Představa, že Edmonton Oilers prodají po zisku čtvrtého Stanley Cupu v pěti letech Wayna Gretzkyho, byla naprosto bláznivá.

Ale 9. srpna 1988 se stala skutečností. Server nhl.com nyní připomíná dvacetileté výročí "obchodu století".

Celá Kanada byla ten den v šoku. Země javorového listu, která se pyšní tím, že je kolébkou hokeje, považovala Wayna Gretzkyho za svůj národní poklad. A lidé v Edmontonu prožívali překvapující výměnu dvojnásob.

"On byl tím nejlepším důvodem, proč tady žít," prohlásil sloupkař listu Edmonton Sun Graham Hicks.

Podívejte se:
Hokejový grál je v Česku. Stanley Cup dorazil

Gretzky se ve svých 27 letech stal ikonou NHL. V jedné sezoně nastřílel 92 gólů, čtyřikrát dosáhl více než dvou set kanadských bodů. Olejáři s Gretzkym v čele měli našlápnuto ke třetímu Stanley Cupu v řadě, pátému v šesti letech.

Kings se chtějí zviditelnit

Jenže "The Great One", ačkoliv pro něho v NHL existoval jen jeden klub, odmítl prodloužit smlouvu, která měla vypršet po sezoně 1991/92.

A majitel Edmontonu Peter Pocklington se začal bát, že hvězda hvězd mu odejde jako volný hráč - zadarmo. Zkusil ho tedy nabídnout ostatním klubům.

V tu chvíli se začal rodit obchod století. Novým majitelem Los Angeles Kings se totiž nějaký čas před tím stal Bruce McNall, který chtěl svůj tým zviditelnit v zatím nedostižné konkurenci baseballu, basketbalu a amerického fotbalu.

Co jiného by mělo pomoci, než přivést nejlepšího (a marketingově nejzajímavějšího) hráče v historii?

Největší obchod v historii

Zrodil se tak největší obchod v dějinách NHL.

Do Los Angeles zamířil Gretzky, útočník Mike Krushelnyski a obránce Marty McSorley, opačným směrem dvacetiletá vycházející hvězda Jimmy Carson, tři první výběry v draftu, nedávno draftovaný Martin Gelinas - a 15 milionů dolarů.

Také ve slunné jižní Kalifornii způsobil historický trejd hokejové zemětřesení. Kings, kteří od svého vstupu do NHL v roce 1967 nikdy neprošli přes druhé kolo play off, se najednou stali hlavní událostí.

Tři dny po oznámení příchodu Wayna Gretzkyho bylo vyprodáno všech 8 500 míst v lóžích haly Forum, televize zdvojnásobila počet vysílaných zápasů.

Zásah do kanadského srdce

V Edmontonu a prakticky po celé Kanadě ovšem mnozí považovali obchod za zradu a zásah do hokejového srdce.

"Nejlepší hokejista světa byl náš a Američané přiletěli z Hollywoodu ve svém soukromém tryskáči a koupili si ho," posteskl si Jim Taylor v deníku Vancouver Province.

Ve skutečnosti Kings usilovali o angažmá Wayna Gretzkyho už několik let. První jednání vedl už bývalý majitel Jerry Buss, vše dotáhl jeho nástupce McNall.

Návraty do Edmontonu

Gretzky se svým novým týmem se vrátil do Edmontonu 20. října 1988 a hned při svém prvním střídání dal gól.

Na jaře se osobně postaral o konec nadějí Oilers na zisk Stanley Cupu, když dotáhl Kings k vítězství v rozhodujícím sedmém zápase prvního kola play off.

Patnáctého října 1989 pak Gretzky předvedl svůj nejslavnější návrat to Northlands Coliseum, když zaznamenal 1850. a 1851. bod své kariéry, a překonal tak historický rekord legendárního Goridieho Howea v počtu bodů.

autor: Ondřej Roubínek | 6. 8. 2008 11:15

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama