Finsko otočilo dramatický zápas s USA.Vyhráli i Švýcaři

Red Spo
11. 5. 2008 23:50
Dánsko - Švýcarsko 2:7, Finsko - USA 3:2
Saku Koivu po souboji s Dustinem Brownem padá, na konci zápasu se však radoval on. | Foto: Reuters

Quebec - Dramatickou podívanou nabídlo nedělní utkání osmifinálové skupiny F mistrovství světa v hokeji. V Halifaxu vedli hokejisté USA nad Finskem už 2:0.

Na začátku třetí třetiny ale rozhodčí uznal Finům neregulérní gól a to je nastartovalo k velkému obratu. Seveřané se nakonec po brance Mikka Koiva radovali z výhry 3:2.

Hokejisté Švýcarska se oklepali z vysoké porážky od České republiky a v neděli porazili Dánsko vysoko 7:2. Lotyšsko vybojovalo ve skupině F první výhru, když přehrálo Nory 4:1 a dál má šanci na postup do čtvrtfinále.

Souboj o druhé místo ve osmifinálové skupině F výrazně ovlivnili ruští rozhodčí. Vše začalo tím, že v sedmnácté minutě velmi přísně posoudili zákrok Olliho Jokinena a finského útočníka k překvapení hokejistů i diváků poslali za vražení na hrazení do kabin. Američanům se tak naskytla možnost pětiminutové přesilové hry.

Jokinen navíc obdržel trest ve hře, což znamená, že kvůli disciplinárnímu trestu svému týmu nebude k dispozici ani v následujícím utkání s Kanadou.

Hokejisté USA sice dlouho přesilovku nevyužili, ale pouhou vteřinu po návratu vyloučeného hráče se trefil Thomas Gilbert.

Finští hráči byli vůbec častými návštěvníci na trestné lavici. Ač se nehrálo nijak tvrdě, ruští rozhodčí vylučovali jednoho Fina za druhým. Při jednom z oslabení měl vyrovnání na hokejce Mikko Koivu, který dostal ideální pas od svého bratra Saka. Excelentní zákrok ovšem předvedl americký brankář Esche.

A záhy udeřilo na druhé straně. Phill Kessel v probíhající přesilové hře zamířil přesně do růžku Bäcksträmovy branky a Američané vedli po dvou třetinách o dva góly.

Utkání jsme sledovali on-line

Ve třetí dvacetiminutovce se ovšem děly věci. Nejdříve se v přesilové hře prosadil Koistinen. Zdálo se, že se trefil přesně k tyči, rozhodčí si však vyžádal pomoc svého kolegy u videa. Ač opakovaný záběr jasně prokázal, že puk do branky prošel boční sítí, branka byla uznána.

V 52. minutě pak zaúřadoval znovu Saku Koivu. Jeho další krásná přihrávka našla zcela volného Selänneho a finský veterán neměl problém zamířit do odkryté branky.

Ani to ale ještě nebylo vše. Finský obrat dokonal necelé čtyři minuty před koncem Mikko Koivu, který procedil puk do brány pod Escheho betonem.

Američané třetí branku ve své síti neunesli. Burish píchl hokejkou Kapanena a obdržel za to trest pět minut plus do konce zápasu.

Pak sice nepochopitelně v útočném pásmu fauloval i Jussi Jokinen a síly na ledě se vyrovnaly, hráčům USA se už ale skóre dotáhnout nepodařilo. Naopak se závěrečnou sirénou se ještě spustila vlna emocí, když Brown hrubě fauloval právě Jokinena.

Švýcaři deklasovali Dánsko

Dánský gólman Patrick Galbraith zasahuje proti střele Andrese Ambuhla.
Dánský gólman Patrick Galbraith zasahuje proti střele Andrese Ambuhla. | Foto: Reuters

Švýcarští hokejisté měli proti Dánům skvělý nástup do zápasu. Už po necelých čtyřech minutách vedli po brankách Ambuhla a Jeannina 2:0. Podobně vstoupili i do druhé části, v níž v úvodu zvýšil na rozdíl tří branek Reichert.

Pak sice nedal Patrik Bartschi trestné střílení, ale Švýcaři rozhodně nemuseli smutnit. V polovině zápasu to po gólech Paterliniho a DiPietra bylo už 5:0.

Švýcarům se nástup do třetiny povedl i napotřetí. Furrer hned po buly propálil Galbraitha pošesté v utkání.

Následně se přeci je prosadili také Dánové, když nejprve zaznamenal čestný úspěch Madsen a po něm přidal druhý gól z trestného střílení Staal. Na konečných 7:2 pro Švýcary upravil v přesilovce Forster.

Lotyši se přibližují čtvrtfinále

Hokejisté Lotyšska vykřesali naději na postup do čtvrtfinále, když porazili Nory 4:1. Na svého nedělního soupeře ztrácí teď Lotyši jediný bod a v posledním duelu osmifinálové skupiny F se utkají s Německem, které už o všechny postupové naděje přišlo.

Dlouho však utkání nabízelo jen velmi průměrnou podívanou. Od začátku duelu však byli mírně lepším týmem Lotyši. Po první třetině také zásluhou Cipulise a Vasilijevse vedli 2:1, na začátku prostřední části hry zvyšoval na 3:1 Mikelis Redlihs.

Norové se už gólově prosadit nedokázali a navíc inkasovali při hře bez brankáře z hole Darzinše.

Norsko - Lotyšsko 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
13. Spets - 12. Cipulis, 18. Vasiljevs, 23. M. Redlihs, 60. Darzinš
Norsko: Grotnes (Smith) - Holos, Jakobsen, Trygg, Myrvold, Kaunismaki, Odegaard, Ryman - Skroder, Hansen, Aasen - Roymark, Ask, Holtet, Spets, Bastiansen, Olimb - Forsberg, Froshaug, Nygard - Skadsdammen
Lotyšsko: Masalskis (Naumovs) - Lavinš, Rekis, Saviels, Galvinš, Jerofejevs, Pujacs, K. Redlihs - Širokovs, Sprukts, M. Redlihs - Ivanans, Vasiljevs, Karsums - Darzinš, Berzinš, Niživijs - Cipulis, Stals, Daugavinš - Macijevskis

Dánsko - Švýcarsko 2:7 (0:2, 0:3, 2:2)
44. Madsen, 46. Staal - 3. Ambuhl, 4. Jeannin, 21. Reichert, 32. Paterlini, 34. DiPietro, 42. Furrer, 47. Forster

Dánsko: Galbraith (Hirsch) - D. Nielsen, Andreasen, Damgaard, Lassen, Bodker, Christensen, Schaarup, Dresler - Madsen, Green, Staal - Degn, Regin, Hansen - Hardt, Eller, Kjargaard - Lykkeskov, Christensen, Nordby
Švýcarsko: Gerber (Hiller) - Blindenbacher, Bezina, Vauclair, B. Gerber, Diaz, Furrer, Forster, Seger - Paterlini, Ziegler, DiPietro - Bärtschi, Ambuhl, Lemm - Deruns, Jeannin, Reichert - Sannitz, Monnet, Sprunger

Finsko - USA 3:2 (0:0, 0:2, 3:0)
43. Koistinen, 52. Selänne, 57. M. Koivu - 22. Gilbert, 40. Kessel

Finsko: Bäcksträm (Vehanen) - Jokela, Väänänen, Koistinen, Luoma, Niemi, Salmela, Niskala, Lepistö - Hahl, Pyörälä, O. Jokinen, Peltonen, M. Koivu, Kapanen, J. Jokinen, Ruutu, Bergenheim, Hyvönen, Pihlström, Selänne, S. Koivu, Pirnes
USA: Esche (Thomas) - Ballard, Greene, Martin, Gleason, Gillbert, Leopold, Stuart, Wisniewski - Booth, Kessel, Stempniak, Müeler, O´Sullivan, Parise, Pominville, Stafford, Burish, Backes, Brown, Kane, Dubinsky