Sparta se pod Výborným dere do šestky. Zlepšila herní projev i náladu, body zvolna přibývají

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
21. 11. 2017 11:04
Hokejisté Sparty porazili v neděli Třinec 2:1 a po měsíci bodovali naplno. Po nástupu Františka Výborného přiskakují body zápas od zápasu, sparťané se sunou nahoru a pokukují po elitní šestce. Do sestavy se vrátil Hlinka, dobře zapadl Michálek, daří se Formanovi s Pechem. Svou přízeň navíc zachovali fanoušci, kterých přišlo na hokej naposledy více než 12 tisíc.
Po nástupu Františka Výborného bodovala Sparta ve všech pěti zápasech a posunula se na sedmou příčku. Výborný vytvořil emotivní dvojici s Jaroslavem Nedvědem a evidentně mužstvo probudili.
Po nástupu Františka Výborného bodovala Sparta ve všech pěti zápasech a posunula se na sedmou příčku. Výborný vytvořil emotivní dvojici s Jaroslavem Nedvědem a evidentně mužstvo probudili. | Foto: Lukáš Caha

Praha - Sparta udolala v neděli Třinec 2:1 a přesně po měsíci a čtyřech dnech si mohla na konto připočíst tříbodový zisk. K těsné výhře se sparťané propracovali přes čtyři remízy z předchozích zápasů pod vedením Františka Výborného. Vliv zkušeného trenéra se začíná projevovat, jeho svěřenci mají první šestku na dohled.

Lepší, ale stále na hraně

Sparta bodovala v každém zápase pod staronovým trenérem, ale bilance osmi bodů z pěti duelů zase na kdovíjaké výskání není. "Sbírat body po jednom, to je málo. První vlaštovka přišla už minule, když jsme zvládli penalty s Olomoucí. Dneska hráči cítili, že to zvládnou," oddechl si Výborný po výhře nad Oceláři. Díky ní je Sparta aktuálně sedmá.

Za šestou Olomoucí zaostává o tři body, ale stejně blízko to má zpět do suterénu. Vždyť tři body dělí Spartu ve vyrovnané tabulce od dvanáctého Zlína. Na vedoucí Plzeň ztrácí sparťané dokonce ještě víc než před nástupem Výborného. To ale není hlavní. Sparta ukázala, že může hrát vyrovnané partie s těmi nejsilnějšími. Že špatný začátek sezonu nedělá.

Výborný to vzal pěkně odzadu a mužstvo se začalo soustředit hlavně na pevnou defenzivu. Olomouc dokonce vystřelila v O2 areně častěji než Sparta, která přestřílela až oslabený Třinec. Svůj smysl to má. Až mužstvo vzadu získá ztracenou jistotu, začne si víc věřit v útočné fázi. Přehnaná kreativita totiž byla Spartě v první čtvrtině spíše na škodu.

Emoce a autorita v jednom

O tom ví své i bývalý obránce a Výborného asistent Jaroslav Nedvěd. "Chci poděkovat gólmanovi i všem útočným hráčům, kteří své ofenzivní choutky podřídili výsledku," řekl v neděli. Zpočátku sezony Nedvěd svým svěřencům vytýkal různé žabičky a fintičky na úkor bojovnosti. "Nehráli jsme na krásu, ale hlavně do defenzivy," chválil po zápase s Třincem.

Nedvěd, který získal se Spartou dva tituly jako hráč, byl svými emocemi na ledě známý. Impulzivní, ale férovou povahu si přenesl také na lavičku a v tom si skvěle rozumí právě s Výborným. Ten ukázal, jak mu na Spartě záleží, a byť po minulé sezoně ohlásil konec trenérské kariéry, vydržel bez "smradu" kabiny jen půl roku. Emocemi a autoritou tým pozvedl.

Výborný našel sparťany psychicky nalomené, dobře věděl, že se na ně špatný začátek sezony valí ze všech stran. A dokázal je vyburcovat. "Kluci po výhře nad Olomoucí ožili, trošku z nich spadla deka," přiznal Nedvěd. Obránci Dvořák a Pavelka se adaptovali, uzdravil se Švrček a odešel Zámorský, jemuž angažmá v Praze nevyšlo po všech stránkách.

Michálek okamžitě oporou

Do sestavy se po čtyřech zápasech vrátil kapitán Hlinka, tahounem se stal Forman, který hraje v prvním útoku s osvědčenou dvojicí Pech, Kumstát. Pět utkání už stihl po návratu ze zámoří také obránce Zbyněk Michálek a rychle se zařadil mezi nejdůležitější hráče. V průměru odehraje 21 minut a 49 sekund na zápas, nejvíc z týmu.

Bývalý obránce Arizony hrává ve dvojici s Pavelkou, připsal si tři asistence a v hodnocení účasti na ledě se drží na nule. Nepříjemná událost se však Michálkovi přihodila v zápase s Třincem, který po úderu loktem od Christova nedohrál. Čtyřiatřicetiletý bek, jenž by si rád zahrál na olympiádě, byl odvezen do nemocnice s podezřením na otřes mozku.

Start Michálka v dnešním utkání proti Zlínu je proto nejistý. Třinecký útočník vyloučen nebyl, ale sparťané podali podnět k disciplinární komisi. Ta však Christova nepotrestala, úmysl v jeho jednání neshledala.

Výborný přitáhl zpět diváky

V neposlední řadě, co se pozitiv okolo Sparty týče, stojí podpora fanoušků. Jako by impulz s odvoláním trenéra Jiřího Kalouse zapůsobil i na ně. Na nedělní zápas s Oceláři jich dorazilo 12 071, nejvíce v této sezoně, do té doby poslední tříbodovou výhru proti Chomutovu vidělo před měsícem naživo jen 6582 příznivců. Markantní rozdíl.

Trenér Výborný se do O2 areny, o které s oblibou tvrdí, že je to Národní divadlo hokeje, těšil a zatím rozhodně nemůže být zklamán. Potvrdilo se, že je na Spartě ikonou, podařilo se mu zvednout náladu v klubu. Ale stále je teprve na startu a před polovinou základní části odehraje s týmem důležitá utkání proti Zlínu (dnes v 18.30) a Mladé Boleslavi.

Zlín čtyřikrát v řadě nebodoval, a pokud ho Sparta porazí, znovu se vzdálí červené zóně od jedenáctého místa níže. Pro Výborného pak bude zvlášť pikantní utkání v Mladé Boleslavi, kterou pět let vedl a ze které udělal extraligovou stálici. Proti bývalému zaměstnavateli nastoupí i Richard Jarůšek, poslední útočná posila sparťanů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy