Sparta oslavila narozeniny vítězstvím, Hradec v derby porazil Pardubice

Mikulášská nadílka pro domácí: body dostala Plzeň i Sparta
... a fanoušci Sparty viděli po boji výhru svých miláčků nad Mladou Boleslaví v poměru 4:3.
Mikulášskou tradici připomněly v Plzni ledové sochy anděla, Mikuláše a čerta.
Chomutovští po celý zápas nenašli recept na gólmana Plzně Matěje Machovského a nepotvrdili formu z posledních utkání..
Kanonýr Pirátů Roman Červenka nerozšířil sbírku bodů v čele hodnocení extraligové produktivity.
6. 12. 2015 16:03
Extraliga dnes kompletním 26. kolem dokoná první polovinu základní části. V Třinci se představil Olomouc, do Plzně přijel Chomutov, Kometa v moravském derby přivítala Zlín, v souboji z opačných konců tabulky si to rozdal Liberec s Karlovými Vary. 26. kolo ozdobilo také východočeské derby mezi Hradcem a Pardubicemi. Sparta přivítala nedalekou Mladou Boleslav a do Litvínova přijely Vítkovice.

Třinec -  Oceláři Třinec doma přivítali Olomouc a Kohoutům měli co vracet. V první čtvrtině extraligy totiž Oceláři na Hané padli 6:0. Jenže Třinci nepomohlo ani domácí protředí. Zápas rozhodla druhá perioda, ve které Hanáci vstřelili tři branky a Olomouc si z Třince odváží tři body po vítězství 4:1.

Také Plzeň rozhodla své utkání proti Chomutovu ve druhé třetině. Třemi góly v prostřední periodě si domácí zajistili tři body a stále drží krok s vedoucím Libercem. V poslední třetině upravil na konečných 4:0 Preisinger. Dominik Kubalík v zápase vstřelil už 16. branku v sezoně.

V moravském derby se v Brně představil Zlín. Opatrné utkání rozhodli Ševci v prvních dvou třetinách, ve kterých se dostali do dvoubrankového vedení. Trefili se ještě nedávno havířovští Štumpf a Maruna. Kometa kontrovala v poslední části, ale na vyrovnání nedosáhla ani při závěrečné power play.

Souboj týmů z opačných konců tabulky přesně korespondoval s konečným výsledkem zápasu mezi Libercem a Karlovými Vary. Bílí Tygři doslova roznesli Energii na svém ledě 7:1. Valský s Bulířem si připsali dvě branky. Čestný úspěch Energii zajistil Duda ve třetí třetině.

Ve východočeském derby se tentokrát radovali domácí. Hradec pod vedením nového trenéra Kýhose porazil Pardubice 4:1. Dva body si připsali domácí Ihnačák s Červeným.

Sparta na svém ledě přivítala Mladou Boleslav. V O2 aréně viděli diváci přestřelku. V zápase vedly oba týmy, ale o třech bodech pro Spartu rozhodl čtyři minuty před koncem Kumstát, který upravil na konečných 4:3. Sparta oslavila 112. narozeniny výhrou a dostala se na čtvrté místo právě před Boleslav.

Litvínov proti Vítkovicím konečně zabral. Úřadující mistr rozhodl utkání už v první třetině, když Hořava upravoval na 2:0. Ostravané sice dokázali zápas ve druhé třetině zdramatizovat, ale definitivní klid na hokejky domácích přinesl ve třetí části Jurčík, jenž zvýšil na končených 3:1.

Třinec podruhé letos padl s Olomoucí

O jedinou branku první třetiny se postarali hosté. Eberle za brankou vyhrál osobní souboj s Lukášem Douderou a mezi kruhy našel úplně volného Vyrůbalíka, který se trefil přesně k levé tyči.

Nejlepší kanonýr uplynulého ročníku Erik Hrňa nevyhodil kotouč, kterého se zmocnil Jaroměřský a od levého hrazení u modré čáry prostřelil chumel clonících hráčů i gólmana. Domácí byli vývojem očividně zaskočení a Olomouc toho využila dalšími trefami Mikúše a Laše, který vyhnal brankáře Hamerlíka na střídačku. Z hlediště se stále hlasitěji ozývalo: "My chceme Třinec".

Fanoušky alespoň trochu potěšil snížením Galvas a povzbuzení Oceláři se v poslední třetině snažili ještě zápas zdramatizovat, ale pozorná a obětavá hra hostů je do šancí nepouštěla. Naopak mohl sebrat domácím definitivně naději Holec, ale zblízka přestřelil. O chvíli později zachránila Hrubce i tyč. Na gólovém účtu nic nezměnily ani příležitosti domácího Irgla a Matuše, a tak Třince v této sezoně i podruhé odevzdal Olomouci všechny body po výsledkově jednoznačné porážce.

Plzeň vynulovala i Červenku

Branky začaly padat až ve druhé třetině. Ve 22. minutě totiž průnik Bližňáka před chomutovskou branku dokončil úspěšnou dorážkou Johnson. V polovině utkání sice domácí nevyužili krátkou dvojnásobnou přesilovku, ale klasickou početní výhodu už zužitkoval dorážkou Kracíkovy střely kanonýr Kubalík.

Ve 37. minutě navíc zvládl plzeňský kapitán Jeřábek překazit útočný výpad nebezpečné Červenkovy formace a následně přihrál na třetí gól. Ten si po úniku zakončeném bekhendovým blafákem připsal Schleiss, který se trefil poprvé v sezoně.

Deset minut před koncem gólman Pirátů zaváhal za brankou a agilní Schleiss připravil asistencí od zadního mantinelu jednoduchou trefu pro Preisingera. V 54. minutě na druhé straně neumožnil čestný úspěch Tomicovi Machovský a svým třetím čistým kontem v ročníku ukončil Pirátům sérii tří výher v řadě.

Zlín zásluhou Kašíka veze tři body

Utkání mělo spád a rozhodčí v podstatě nemuseli přerušovat hru - až na jednu zásadní výjimku. Po komerční přestávce vyhrál Vlach vhazování, předložil kotouč Štumpfovi, jehož střela z blízkosti brněnské brány znamenala první změnu ve skóre - 0:1.

Ojedinělý útok hostů ve druhé třetině skončil druhým gólem. Střelu Kubiše vyrazil Falter pouze před sebe a bývalý forvard Havířova Maruna neměl problém rozvlnit síť. Kometa bušila po zbytek druhé třetiny do beraních vrat, ale obrana v čele s Kašíkem odolávala.

Až sedm minut před koncem třetí třetiny hráli modrobílí v pořadí pátou přesilovku a ta už byla zhodnocena. Hruškovo nahození šikovně tečoval Kaberle, pro kterého šlo o jeho vůbec první branku za jeho působení v Kometě. Brno zkoušelo svůj závěrečný nápor umocnit ještě jedním hráčem v poli navíc, v power play však Kometě vůbec nic nevyšlo a výsledek už zůstal stejný.

Tygři potvrdili skvělou formu

Skóre se ale poprvé měnilo ve 12. minutě, když krásnou střelou z otočky poslal Bílé Tygry do vedení Lakatoš.

Druhou branku mohl přidat Ševc, jeho střela z mezikruží však orazítkovala pouze horní tyč. Pokus Krenželoka pak skončil pro změnu na levé tyči Závorkovy branky. Severočeši se však druhého gólu přece jen dočkali. V poslední minutě úvodní třetiny našel Valský na brankovišti nekrytého Bulíře a ten neměl problém uklidit kotouč do branky.

Také druhá třetina se nesla v duchu libereckého náporu. Ve 23. minutě přidal třetí domácí gól svou premiérovou trefou v extralize obránce Říha. Za další minutu dokázali Bílí Tygři využít přesilovku: Krenželok vybídl ke skórování Valského, který nedal Závorkovi šanci. Zároveň ho vyhnal z branky, do které se postavil náhradník Habal.

Toho po další minutě stylově přivítal Birner, který se trefil krásně do horního růžku a zvyšoval již na 5:0.

Začátek třetího dějství vyšel lépe Západočechům. Duda se prosmýkl libereckou obranou a trefil se přesně k tyči. V pohodě hrající Liberec ale odpověděl v následné přesilovce. S přispěním brusle hostujícího obránce se šťastně podruhé v zápase prosadil Valský. Další a již čtvrtou početní výhodu v zápase poté využil po krásné kombinaci rovněž svým druhým gólem večera Bulíř. Zbytek utkání se už dohrával pouze z povinnosti.

Sparta slavila, buly vhodil Zábrodský

Bezbrankový stav se změnil až v 18. minutě, kdy své sólo přes celé kluziště zakončil přesnou střelou Sabolič.

Při Švrčkově vyloučení byl ve 27. minutě blízko vyrovnání Hyka, který zakončoval již prakticky do prázdné branky, Pöpperle však skvělým zákrokem hokejkou dokázal puk vyrazit do bezpečí. Následně ale putoval na trestnou lavici Eminger a Mladá Boleslav ve dvojnásobné početní výhodě zásluhou Výborného vyrovnala.

Podruhé do kabin nakonec odcházeli spokojenější sparťané, Pabiškův faul totiž potrestal Eminger a vrátil domácím vedení.

Úvod třetí třetiny se však Pražanům hrubě nevyvedl. Hned po dvanácti sekundách prostřelil Pöpperleho Jarůšek, vzápětí byl vyloučen Mikuš a Středočeši otočili vývoj zápasu. O třetí branku se postaral pohotově dorážející Urban. Mladá Boleslav ale vedla jen šest sekund. Hned po buly se totiž k puku dostal Kudrna a vyrovnal.

Po dvouminutové přestřelce se hra uklidnila a oba týmy se soustředily více na obranu. Šance přidat čtvrtý gól měli Kudrna a Urban, podařilo se to ale až Kumstátovi v přesilové hře v 56. minutě.

Hradec pod Kýhosem nadále stoprocentní

Poprvé v zápase skóroval až v 11. minutě hradecký Dej. Nový kapitán týmu Vydarený podpořil útok, po jeho pokusu se dostal puk za bránu, odkud ho nejlepší nahrávač soutěže Bednář poslal Dejovi a ten překonal Maxwella.

Ve druhé třetině byl hradecký nápor ještě výraznější. Mountfield Pardubicím utekl na rozdíl tří branek. Nejprve Ihnacak využil Červeného přihrávku z otočky a trefil pod horní tyč. O tři minuty později se prosadil nahozením od modré čáry Pláněk.

Ve třetí třetině byla na hostech vidět křeč, do níž se dostali. Nedařily se jim ani přesilové hry, i když při jedné z nich nakonec skórovali. Jenže to už Hradec vedl o čtyři branky a bylo prakticky rozhodnuto. Hradečtí totiž zvládli perfektně přečíslení tří proti dvěma a po Ihnacakove přihrávce oklamal gólmana Courchaine. Pardubice proměnily až pátou početní výhodu, když tečí překonal Kacetla Nahodil.

Závěr přinesl pár nervóznějších chvil, mimo jiné hradeckou přesilovku pět na tři, při níž měli domácí obrovské šance, ale gól dali až po závěrečné siréně.

Mistr zabral proti Vítkovicím

V šesté minutě se diváci na tribunách poprvé zvedli ze sedadel. Pavlík se nerozpakoval, napřáhl a jeho bomba skončila až za Dolejšem. V polovině první třetině přidal druhý gól po krásné Hanzlově přihrávce Hořava, který bekhendem překonal bezmocného hostujícího brankáře.

V 25. minutě vstřelil Gula třetí branku, ale rozhodčí ji neuznali pro postavení Trávníčka v brankovišti a najednou narostla hostům křídla. Poté domácí obránce neunesl emoce a nechal se vyloučit do konce utkání.

Janus si ve 33. minutě vybral slabší chvilku a hosté trestali: Kucsera ihned po buly pohotově vypálil a puk prošel Janusovi mezi betony. V závěru třetiny zvonila na obou stranách branková konstrukce. Nejprve ji po Jánského přihrávce trefil Lukeš a na druhé straně po individuální akci Burger.

V 44. minutě domácí vstřelili uklidňující gól, když Pavlíkovu bombu tečoval před Dolejšem Jurčík a připsal si první trefu v sezóně. Hosté se k žádnému tlaku nedostali a tak si Litvínov připsal druhé domácí tříbodové vítězství v sezóně.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport

26. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Olomouc 1:4 (0:1, 1:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 37. Galvas (Irgl) - 17. Vyrůbalík (Eberle), 29. Jaroměřský, 33. T. Mikúš, 35. Laš (Buc, J. Knotek). Rozhodčí: Hrubý, Polák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 4962.

Třinec: Hamerlík (35. Hrubec) - Nosek, Linhart, Galvas, L. Doudera, Hrabal, M. Doudera - Klepiš, Kopecký, Dravecký - Irgl, Polanský, Adamský - Tybor, Rákos, Hrňa - Jašek, Matuš, Chmielewski - Rufer. Trenéři: Mucha a Malík.

Olomouc: Konrád - Houdek, Vyrůbalík, Staněk, Jaroměřský, Valenta, Ondrušek - Buc, J. Knotek, Laš - Eberle, Řípa, Vodný - Matai, Zeman, T. Mikúš - Kucharczyk, Herman, Holec. Trenéři: Venera a Tomajko.

HC Škoda Plzeň - Piráti Chomutov 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. Johnson (Bližňák, Pulpán), 31. Kubalík (Kracík, Jeřábek), 37. Schleiss (Jeřábek), 49. Preisinger (Schleiss, Jeřábek). Rozhodčí: Hodek, Mrkva - Belko, Kajínek. Vyloučení: 2:7. Využití: 1:0. Diváci: 3579.

Plzeň: Machovský - Jeřábek, Moravčík, Holý, Pulpán, Kubka, D. Sklenička - Indrák, Kracík, Kubalík - Lev, Bližňák, Johnson - J. Sýkora, Preisinger, Hossa - Schleiss, Přikryl, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Chomutov: Strmeň - Rutta, Skinner, Harant, Jánošík, Šidlík, Pereťagin, Dlapa - Pospíšil, Červenka, Tomica - D. Květoň, V. Růžička ml., Vondrka - Chlouba, Kämpf, Sklenář - R. Veselý, Dušek, Hřebejk. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

HC Kometa Brno - PSG Zlín 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 53. T. Kaberle (J. Hruška, Kováčik) - 14. Štumpf (Roman Vlach), 26. Maruna (Kubiš). Rozhodčí: Fraňo, Kaukokari (Fin.) - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 1:6. Využití: 1:0. Diváci: 7683.

Brno: Falter - Kuboš, T. Kaberle, Dujsík, Hanzlík, Kováčik, Malec - V. Němec, J. Hruška, Ostřížek - H. Zohorna, L. Čermák, J. Káňa II - Vondráček, Koreis, Burian - T. Svoboda, Dočekal, P. Mrázek. Trenéři: Hadamczik, K. Beran a Pokorný.

Zlín: Kašík - Kotvan, Marušák, Matějíček, Žižka, Urbanec, Řezníček - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Maruna, Kubiš - O. Veselý, Roman Vlach, Štumpf - Cibák, D. Šťastný, T. Sýkora. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Bílí Tygři Liberec - HC Energie Karlovy Vary 7:1 (2:0, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 12. Lakatoš (Stránský), 20. Bulíř (Valský), 23. Říha (Bakoš, Plutnar), 24. Valský (Krenželok, Vampola), 25. Birner (Vampola), 46. Valský (Plutnar, Ševc), 49. Bulíř (Krenželok, Radivojevič) - 42. Duda (Bulík). Rozhodčí: Hribik, Souček - Bláha, Špůr. Vyloučení: 6:9. Využití: 4:0. Diváci: 4747.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Říha, Derner, Výtisk, Plutnar - Lakatoš, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Ordoš, Stránský, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Karlovy Vary: Závorka (24. Habal) - Tomeček, Bičánek, Benák, Sičák, Rodney, Gulaši, Redlihs - Duda, Marosz, T. Rachůnek - Huna, Bulík, Vachovec - Bartek, Kůs, Rohan - Gorčík, Osmík, Kohout. Trenéři: Oremus a Mlejnek.

Mountfield Hradec Králové - HC Dynamo Pardubice 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. Dej (Bednář, Vydarený), 26. Ihnacak (Červený, Frühauf), 28. Pláněk (Červený, Courchaine), 49. Courchaine (Ihnacak) - 54. Nahodil (Gregorc, Redenbach). Rozhodčí: Pešina, Šír - Jindra, Zíka. Vyloučení: 5:2, navíc Bokroš (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 6890 (vyprodáno).

Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Vydarený, K. Pilař, Frühauf, Dietz, Vašíček, Čáp - J. Kudrna, T. Knotek, Šimánek - Bednář, Kukumberg, Dej - Červený, Ihnacak, Courchaine - Köhler, Honejsek, R. Pavlík. Trenéři: Kýhos a T. Martinec.

Pardubice: Maxwell - Štajnoch, Čáslava, Bokroš, Gregorc, M. Šeda, Ščotka, Nedbal, L. Havlík - J. Svoboda, Tomášek, Rolinek - P. Sýkora, Redenbach, F. Zadina - Poulíček, Nahodil, Voženílek - Kolář, Kaut, Moučka. Trenér: R. Král a M. Zadina.

HC Sparta Praha - BK Mladá Boleslav 4:3 (1:0, 1:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 18. Sabolič (Hrbas, Pöpperle), 37. Eminger, 42. A. Kudrna (Sabolič), 56. Kumstát (Pech, M. Procházka) - 28. D. Výborný (Trončinský), 41. Jarůšek (Stříteský, Voráček), 42. Urban (Hyka). Rozhodčí: Šindler, R. Svoboda - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:2. Diváci: 7091.

Sparta: Pöpperle - Polášek, Švrček, Glenn, Eminger, J. Mikuš, Hrbas - Buchtele, Klimek, Netík - A. Kudrna, Sabolič, Hamilton - Kumstát, Pech, M. Procházka - Dvořáček, Černoch, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Trončinský, Holub, Ovčačík, Kučný - Jarůšek, D. Výborný, L. Pabiška - M. Látal, Urban, Pacovský - Hyka, Žejdl, Lenc - Musil, R. Hruška, Bárta. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

HC Verva Litvínov - HC Vítkovice Steel 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. F. Pavlík (Hübl), 10. M. Hořava (Hanzl, Trávníček), 44. Jurčík (F. Pavlík, Havlíček) - 34. Kucsera (Kolouch). Rozhodčí: Čech, Hejduk - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:7, navíc Gula (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 3640.

Litvínov: Janus - Kubát, Chaloupka, Gula, T. Pavelka, F. Pavlík, Frolo - M. Hořava, Hanzl, Trávníček - Jánský, Hübl, Lukeš - Válek, Havlíček, Piroš - Jurčík, Smolka, Gerhát. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Vítkovice: Dolejš - Čerešňák, Kudělka, Sloboda, Klok, Kovář, Pastor - Szturc, Strapáč, Ölvecký - Vandas, Kolouch, Kucsera - E. Němec, Balán, Burger - Hovorka, M. Hlinka, Húževka. Trenéři: Svozil a Petr.