Odepsaní se bouří. Vsetín, Havířov a Přerov poženou vyloučení klidně až k soudu

Ondřej Zoubek ČTK Ondřej Zoubek, ČTK
Aktualizováno 10. 4. 2019 15:57
Administrativní vyřazení z juniorské extraligy nechtějí přijmout. Hokejové kluby ze Vsetína, Havířova a Přerova protestují proti zvláštnímu rozhodnutí Výkonného výboru Českého hokeje a už se obrátily na arbitráž. Když neuspějí, hodlají předat věc soudu.
Vyloučení z juniorské extraligy výrazně ovlivňuje chod klubů ve Vsetíně, Havířově a Přerově.
Vyloučení z juniorské extraligy výrazně ovlivňuje chod klubů ve Vsetíně, Havířově a Přerově. | Foto: ČTK

Výkonný výbor Českého hokeje (dříve ČSLH) snížil nečekaně v březnu počet účastníků nejvyšší juniorské soutěže z 24 na 18 a složení určil na základě dvou kritérií. Tím prvním je status Akademie Českého hokeje, pomocným se pak stala extraligová příslušnost dospělého mužstva.

Během rozehrané soutěže, která byla v tu chvíli ve fázi play off, změnil svaz pravidla pro příští ročník a pomocí nového klíče ponechal v extralize 14 klubů hrajících nejvyšší soutěž dospělých (také Olomouc bez statusu Akademie) plus České Budějovice, Kladno, Jihlavu a Slavii Praha.

V dubnu přišel svaz ještě s jednou změnou navrch. Rakouský Salcburk, který měl soutěž původně opustit, má totiž s Českým hokejem smlouvu i na příští sezonu. Dodatečně byl k osmnáctce účastníků vrácen, extraliga juniorů by se tedy měla hrát nově s 19 mužstvy.

Od stolu byly škrtnuty Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Vsetín, Přerov a Havířov. Poslední tři jmenované kluby oznámily na středeční tiskové konferenci v Praze, že chtějí u arbitrážního orgánu Českého hokeje změnit rozhodnutí výkonného výboru. Cítí se poškozeny, brání se.

"Rozhodnutí v průběhu rozehrané soutěže je chybné, nekompetentní a hrubě poškozující dané kluby. Svaz likviduje mládežnický hokej, jeho kroky jsou nepromyšlené, nedotažené a nikdo za to nenese žádnou zodpovědnost," řekl prezident havířovského klubu Jaroslav Mrowiec.

"Na přímý dotaz našeho sportovního manažera řekl generální sekretář Martin Urban na lednovém hokejovém fóru, že nemusíme mít strach, že případné změny se určitě nebudou týkat další sezony," poukázal jednatel Přerova Tomáš Pluháček na nepředvídatelné chování svazu.

Svaz vůbec neví, co má dělat, poznamenal Antoš

Přerov skončil v juniorské soutěži dvaadvacátý (druhý ze čtyř ve skupině o udržení), Havířov sedmnáctý a Vsetín došel dokonce až do čtvrtfinále, v němž bojoval o postup proti Plzni v rozhodujícím pátém zápase.

Sportovní cestou se všechny kluby zachránily a plánovaly pokračování v extralize, do níž byly vloni v rámci rozšíření na 24 týmů zařazeny. Nyní čelí riziku odchodu klíčových hráčů do konkurenčních klubů, které začaly údajně hned po rozhodnutí výkonného výboru s vábením posil.

"Další kluby se nám snaží vybrakovat i dorostenecká mužstva s tím, že přetahují hráče k sobě. Že když nebudou hrát extraligu, nebudou ani v reprezentaci," uvedl Mrowiec. "Kvůli neúčasti v juniorské extralize nám město asi sníží dotace," přidal Pluháček problém finančního rázu.

Trojice klubů vyčíslila předběžné ztráty na deset milionů korun. Přitom představitelé Havířova, Přerova i Vsetína podporují myšlenku zúžení juniorské extraligy, chtějí ale, aby se tak stalo sportovní cestou a na základě předem stanovených pravidel.

"Měnit něco v únoru nebo březnu s tím, že se tak bude hrát už od příští sezony, je nešťastné," prohlásil nedávno trenér chomutovských juniorů David Kočí. Slova svazu o koncepční práci s mládeží jsou prázdná.

"Jen u extraligy juniorů se jedná o čtvrtou změnu pravidel od roku 2015. Hráčům to komplikuje hokejový rozvoj," podotkl Pluháček. "Svaz vůbec neví, co má dělat. Proč do toho sahal? Bude to zase stejný systém jako před dvěma lety," kroutil hlavou expert České televize Milan Antoš.

"Jako by lidé z výkonného výboru řekli: 'Nazdar, hledej si jiné angažmá a změň si školu. Udělej si to, jak chceš.' Absolutně nekoncepční," zlobil se jednatel Vsetína Daniel Tobola. Trojice klubů je přesvědčena, že výkonný výbor nerozhoduje s ohledem na rozvoj českého hokeje.

Podle zástupců Vsetína, Havířova a Přerova hájí primárně zájmy klubů, které vlastní. Takový dojem mohla hokejová veřejnost nabýt i potom, co výkonný výbor, jehož členem je také šéf Komety Libor Zábranský, snížil před play off trest brněnskému útočníkovi Martinu Eratovi.

Ale zpět k juniorskému případu. Všechny tři kluby podle tiskové zprávy deklarují, že pokud nezvrátí rozhodnutí výkonného výboru o vyloučení prostřednictvím arbitráže, obrátí se na civilní soudy a využijí všechny dostupné právní prostředky.

Své podněty k arbitráži podali představitelé klubů na konci minulého týdne, svazový orgán by je měl začít řešit do 30 dnů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy