Odepsaní se bouří. Vsetín, Havířov a Přerov poženou vyloučení klidně až k soudu

Ondřej Zoubek ČTK Ondřej Zoubek, ČTK
Aktualizováno 10. 4. 2019 15:57
Administrativní vyřazení z juniorské extraligy nechtějí přijmout. Hokejové kluby ze Vsetína, Havířova a Přerova protestují proti zvláštnímu rozhodnutí Výkonného výboru Českého hokeje a už se obrátily na arbitráž. Když neuspějí, hodlají předat věc soudu.
Vyloučení z juniorské extraligy výrazně ovlivňuje chod klubů ve Vsetíně, Havířově a Přerově.
Vyloučení z juniorské extraligy výrazně ovlivňuje chod klubů ve Vsetíně, Havířově a Přerově. | Foto: ČTK

Výkonný výbor Českého hokeje (dříve ČSLH) snížil nečekaně v březnu počet účastníků nejvyšší juniorské soutěže z 24 na 18 a složení určil na základě dvou kritérií. Tím prvním je status Akademie Českého hokeje, pomocným se pak stala extraligová příslušnost dospělého mužstva.

Během rozehrané soutěže, která byla v tu chvíli ve fázi play off, změnil svaz pravidla pro příští ročník a pomocí nového klíče ponechal v extralize 14 klubů hrajících nejvyšší soutěž dospělých (také Olomouc bez statusu Akademie) plus České Budějovice, Kladno, Jihlavu a Slavii Praha.

V dubnu přišel svaz ještě s jednou změnou navrch. Rakouský Salcburk, který měl soutěž původně opustit, má totiž s Českým hokejem smlouvu i na příští sezonu. Dodatečně byl k osmnáctce účastníků vrácen, extraliga juniorů by se tedy měla hrát nově s 19 mužstvy.

Od stolu byly škrtnuty Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Vsetín, Přerov a Havířov. Poslední tři jmenované kluby oznámily na středeční tiskové konferenci v Praze, že chtějí u arbitrážního orgánu Českého hokeje změnit rozhodnutí výkonného výboru. Cítí se poškozeny, brání se.

"Rozhodnutí v průběhu rozehrané soutěže je chybné, nekompetentní a hrubě poškozující dané kluby. Svaz likviduje mládežnický hokej, jeho kroky jsou nepromyšlené, nedotažené a nikdo za to nenese žádnou zodpovědnost," řekl prezident havířovského klubu Jaroslav Mrowiec.

"Na přímý dotaz našeho sportovního manažera řekl generální sekretář Martin Urban na lednovém hokejovém fóru, že nemusíme mít strach, že případné změny se určitě nebudou týkat další sezony," poukázal jednatel Přerova Tomáš Pluháček na nepředvídatelné chování svazu.

Svaz vůbec neví, co má dělat, poznamenal Antoš

Přerov skončil v juniorské soutěži dvaadvacátý (druhý ze čtyř ve skupině o udržení), Havířov sedmnáctý a Vsetín došel dokonce až do čtvrtfinále, v němž bojoval o postup proti Plzni v rozhodujícím pátém zápase.

Sportovní cestou se všechny kluby zachránily a plánovaly pokračování v extralize, do níž byly vloni v rámci rozšíření na 24 týmů zařazeny. Nyní čelí riziku odchodu klíčových hráčů do konkurenčních klubů, které začaly údajně hned po rozhodnutí výkonného výboru s vábením posil.

"Další kluby se nám snaží vybrakovat i dorostenecká mužstva s tím, že přetahují hráče k sobě. Že když nebudou hrát extraligu, nebudou ani v reprezentaci," uvedl Mrowiec. "Kvůli neúčasti v juniorské extralize nám město asi sníží dotace," přidal Pluháček problém finančního rázu.

Trojice klubů vyčíslila předběžné ztráty na deset milionů korun. Přitom představitelé Havířova, Přerova i Vsetína podporují myšlenku zúžení juniorské extraligy, chtějí ale, aby se tak stalo sportovní cestou a na základě předem stanovených pravidel.

"Měnit něco v únoru nebo březnu s tím, že se tak bude hrát už od příští sezony, je nešťastné," prohlásil nedávno trenér chomutovských juniorů David Kočí. Slova svazu o koncepční práci s mládeží jsou prázdná.

"Jen u extraligy juniorů se jedná o čtvrtou změnu pravidel od roku 2015. Hráčům to komplikuje hokejový rozvoj," podotkl Pluháček. "Svaz vůbec neví, co má dělat. Proč do toho sahal? Bude to zase stejný systém jako před dvěma lety," kroutil hlavou expert České televize Milan Antoš.

"Jako by lidé z výkonného výboru řekli: 'Nazdar, hledej si jiné angažmá a změň si školu. Udělej si to, jak chceš.' Absolutně nekoncepční," zlobil se jednatel Vsetína Daniel Tobola. Trojice klubů je přesvědčena, že výkonný výbor nerozhoduje s ohledem na rozvoj českého hokeje.

Podle zástupců Vsetína, Havířova a Přerova hájí primárně zájmy klubů, které vlastní. Takový dojem mohla hokejová veřejnost nabýt i potom, co výkonný výbor, jehož členem je také šéf Komety Libor Zábranský, snížil před play off trest brněnskému útočníkovi Martinu Eratovi.

Ale zpět k juniorskému případu. Všechny tři kluby podle tiskové zprávy deklarují, že pokud nezvrátí rozhodnutí výkonného výboru o vyloučení prostřednictvím arbitráže, obrátí se na civilní soudy a využijí všechny dostupné právní prostředky.

Své podněty k arbitráži podali představitelé klubů na konci minulého týdne, svazový orgán by je měl začít řešit do 30 dnů.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy