Čeští hokejisté zdolali Nory

ČTK, SportPlus
12. 5. 2006 17:22
Riga - Čeští reprezentanti porazili v úvodním utkání osmifinále tým Norska 3:1.

Přiblížili se tak postupu do čtvrtfinále. Norové sice od 13. minuty vedli díky trefě Mortena Aska, ale Jan Hlaváč s Jaroslavem
Balaštíkem v druhém dějství skóre otočili. V závěru pojistil výhru Petr Tenkrát.

Do utkání naskočil i útočník Irgl, který se objevil na pravém křídle druhého útoku místo Bednáře. Hráč pražské Slavie pak nebyl ani mezi náhradníky na střídačce. Norové nastoupili se čtyřmi útoky, ale točili jen pět obránců.

Úvodní třetina se českému týmu nevydařila, přestože v jejím začátku byl aktivnější. Gólmana Gundersena prověřili Výborný a Irgl, ve čtvrté minutě při Hansenově vyloučení zamířil po Kaberleho přihrávce Balaštík před odkrytou brankou vedle.

Hadamczikův tým se jen těžko dostával přes střední pásmo a navíc ve 13. minutě při Hlinkově trestu inkasoval. Hansenovu střelu z pravé strany tečoval před brankou Ask.

Při další přesilovce Norové opět zahrozili a českého brankáře prověřil od modré čáry tečovanou ránou Mats Trygg. Potom minul branku Ask a další možnost zblokoval Vikingstadovi na poslední chvíli Škoula. I v úvodu druhé části Seveřané zazlobili, ale Thoresenův pokus Hnilička vyrazil.

Na druhé straně zamířil Hlaváč jen do tyče, za chvíli ho napodobil Bulis. Úřadující mistři světa ožili, následovala další Bulisova šance a v 28. minutě se Češi konečně dočkali vyrovnání, když Škoulovu střelu tečoval mezi kruhy Hlaváč.

V polovině duelu přečkali čeští hokejisté Tenkrátovo vyloučení a s jeho koncem ujel do sólového nájezdu Hlinka, ale puk mu při zakončení utekl k brankáři Gundersenovi.

Favorit přestřílel Nory v druhé části v poměru 20:7, ale při šancích Vikingstada a Skroedera musel Hnilička tým podržet. Vedení získal 89 sekund před koncem druhé části Balaštík, který si vybruslil zprava na střed a přesnou střelou do levého horního rohu otočil stav.

Na začátku závěrečné části musel Gundersen zasahovat po pokusu kapitána Výborného. Oba celky potom ubránily bez větších potíží po jednom oslabení.

V 51. minutě střílel po Hlaváčově akci Hejda jen do norského gólmana, Hnilička si připsal úspěšné zákroky po střelách Holteta a Skroedera. Velkou šanci měl po Bulisově přihrávce Irgl, ale Gundersen mu první trefu na turnaji nepovolil.

V závěru se nechal vyloučit Tenkrát a Norové dokázali několikrát nebezpečně vystřelit. Po návratu z trestné lavice Tenkrát svůj prohřešek napravil a po pěkném úniku blafákem skóroval. Poslední minutu a půl tak český tým mohl dohrát v klidu.

Výsledek - osmifinálová skupina E:
Česká republika - Norsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 28. Hlaváč (Škoula, Richter), 39. Balaštík (Richter), 59. Tenkrát (Hlinka) - 12. Ask (Hansen). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Jakobsen (Dán.), Novák (SR). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 7004.
Sestavy:
Česká republika: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula - Erat, Výborný, Hlaváč - Irgl, Plekanec, Bulis - Balaštík, Hlinka, Prorok - Tenkrát, Štefan, Rolínek. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Norsko: Gundersen - Ryman, Myrvold, Jakobsen, J. Nilsen, Mats Trygg - Skroeder, Thoresen, Vikingstad - Bastiansen, Ask, Holtet - Marius Trygg, Spets, Hansen - Andersen, Marthinsen, Nagel. Trenér: Roy Johansen.

1. Kanada 3 3 0 0 20:2 6
2. Finsko 3 2 1 0 12:3 5
3. ČR 3 1 2 0 7:5 4
4. USA 3 1 0 2 4:7 2
5. Lotyšsko 3 0 1 2 1:17 1
6. Norsko 3 0 0 3 3:13 0