15. 11. 2009 8:59
Krejčí po chřipce poprvé bodoval
Martin Hamrlík (Montreal) brání Jasona Arnotta.
Martin Hamrlík (Montreal) brání Jasona Arnotta. | Foto: Reuters

New York - Čeští hokejisté ve službách Phoenixu zařídili v sobotním utkání NHL výhru 3:2 nad Dallasem. Robert Lang otevřel skóre po dvanácti sekundách druhé třetiny, na jejím konci si pak připsal přihrávku u druhé branky Coyotes a byl vyhlášen první hvězdou večera.

Třetí gól Phoenixu vstřelil Radim Vrbata za asistence Martina Hanzala.

Vrbata byl už podruhé v sezoně autorem vítězného gólu. "Byl jsem tak překvapený, kolik volného místa v brance jsem měl ke vstřelení gólu, že jsem to málem netrefil," řekl Vrbata. Na kontě má v této sezoně stejně jako Robert Lang pět branek.

Přičiněním českých hráčů porazil kouč Dave Tippett svůj bývalý klub, v němž působil v předchozích šesti sezonách. Po neúspěchu, kdy se pod jeho vedením Dallas poprvé nedostal do play off, byl ale propuštěn.

Češi pomohli i Floridě

Čeští hokejisté se činili i v dresu Floridy, která po první třetině prohrávala s New Yorkem Islanders 0:2, ale čtyřmi góly skóre otočila.

U prvního zásahu asistoval Radek Dvořák, třetí branku vsítil Rostislav Olesz, který dorazil střelu krajana Kamila Krepse, a čtvrtý gól přidal Michael Frolík. Panthers sice rovněž dvoubrankový náskok ztratili, ale nakonec zvítězili po penaltovém rozstřelu 5:4.

Tři ze čtyř nájezdů Islanders kryl Tomáš Vokoun, jenž v zápase zlikvidoval celkem 36 střel.

"Výsledek je nejdůležitější aspekt. Myslím, že jsme v části utkání předváděli dobrý hokej, ale musíme takto hrát 60 minut," podotkl Vokoun, který podruhé za sebou vychytal vítězství v nájezdech. Právě tato dovednostní disciplína byla loni slabinou Floridy, jelikož zvítězili pouze ve třech z 11 rozstřelů. Letos prohráli jen jeden z pěti.

"Zatímco jeden problém jsme vyřešili, vynořil se druhý. Loni jsme v nájezdech nebyli úspěšní, ale zase jsme dokázali udržet v zápase vedení. To se nám letos příliš nedaří," uvedl kouč Panthers Peter DeBoer.

Krejčí po chřipce bodoval

První kanadské body po překonání prasečí chřipky zaznamenal český hokejista David Krejčí. Útočník Bostonu v Pittsburghu jednou skóroval i asistoval, přesto Bruins nakonec prohráli na ledě obhájce Stanleyova poháru 5:6 v prodloužení.

Boston čtyřikrát vyrovnal jednogólové manko a v 58. minutě se dokonce dostal poprvé do vedení, ale k vítězství zápas nedotáhl.

O náskok přišli Bruins čtyři desetiny sekundy před vypršením základní hrací doby a následné prodloužení rozhodl druhou brankou v utkání Pascal Dupuis, jenž využil chybu gólmana Tima Thomase s obráncem Dennisem Widemanem při rozehrávce puku za brankou.

Malkin oživil Pittsburgh

Pittsburgh výhrou prolomil sérii čtyř proher, k čemuž mu pomohl i návrat Jevgenije Malkina po zranění. Ruský útočník, jenž chyběl v předchozích sedmi utkáních kvůli potížím s ramenem, zaznamenal tři asistence.

"Žeňa nám velmi chyběl. Jeho návrat byl pro tým vzpruhou. Hrál opět skvěle. Absence se na něm vůbec neprojevila. Hrál, jakoby nevynechal jediné střídání," vyzdvihl důležitost ruského útočníka pro tým Dupuis, jehož vítězný gól v prodloužení byl pro něho zároveň stým v NHL.

Naopak další ruská hvězda Alexandr Ovečkin v sobotu do hry ještě nezasáhl. Spekulovalo se, že by mohl do souboje o první příčku ve Východní konferenci už nastoupit, ale jeho comeback se prozatím nekonal. Bez něho v sestavě zvítězili hokejisté Washingtonu v předchozích čtyřech utkáních, ale v New Jersey i přes povedený úvod nakonec prohráli 2:5.

Poosmé v řadě bodoval Tomáš Fleischmann, který v páté minutě zápasu skóroval v přesilové hře a o 47 sekund později ho napodobil spoluhráč Mathieu Perreault. Devils ale kontrovali pěti zásahy, z nichž tři vstřelili ve druhé části. Připsali si osmé vítězství za sebou a celkově tisící od sezony 1982/83, kdy se klub přestěhoval z Colorada do New Jersey.

Prospal se trefil

Český útočník Václav Prospal byl v normální hrací době jediným střelcem newyorských Rangers v zápase na ledě Ottawy, který hosté vyhráli po samostatných nájezdech 2:1.

Prospal se pak trefil i v penaltovém rozstřelu stejně jako jeho spoluhráč Aleš Kotalík, rozhodující nájezd ale proměnil až v sedmé sérii Pierre Parenteau. Na jeho trefu nedokázal odpovědět Čech ve službách Ottawy Milan Michálek.

Hattricky se v sobotu podařily švédským hokejistům Henriku Zetterbergovi a Henriku Sedinovi. Zetterberg dal tři góly v jednom zápase počtvrté v kariéře, tentokrát se mu to povedlo v závěrečných deseti minutách proti Anaheimu. Na výhře 7:4 se podílel i dvěma asistencemi a pět kanadských bodů je pro něho osobní rekord.

Přestože Sedin hrál v NHL už 667. utkání, radoval se z třígólového představení poprvé. Na rozdíl od Zetterberga položil Sedin dobrý základ k hattricku už v první části, protože se prosadil dvakrát v úvodních osmi minutách, zkompletoval ho v závěrečném dějství. I díky jeho efektivitě deklasoval Vancouver hokejisty Colorada 8:2.

Ottawa - NY Rangers 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
25. Lee - 31. Prospal, rozh. nájezd Parenteau. Střely na branku: 36:28. Diváci: 17.561.

Toronto - Calgary 2:5 (1:3, 1:0, 0:2)
6. Beauchemin (Kaberle), 25. Stajan - 2. a 43. Iginla, 2. Nyström, 10. Boyd, 54. Bouwmeester. Střely na branku: 40:22. Diváci: 19.316.

New Jersey - Washington 5:2 (1:2, 3:0, 1:0)
10. C. White, 26. Langenbrunner, 35. Parise, 40. Halischuk, 44. Murphy - 5. Fleischmann, 6. M. Perreault. Střely na branku: 23:29. Diváci: 16.521.

Philadelphia - Buffalo 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
43. Pronger, 51. J. Carter - 4. Vanek, 35. Ennis, 47. Gaustad. Střely na branku: 31:25. Diváci: 19.641.

Florida - NY Islanders 5:4 po sam. nájezdech (0:2, 3:0, 1:2 - 0:0)
31. Stillman (Dvořák), 31. Weiss, 40. Olesz (Kreps), 44. Frolík, rozh. nájezd Horton - 1. Jackman, 5. Hunter, 49. Tavares, 54. Okposo. Střely na branku: 42:40. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval čtyři góly ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Diváci: 15.921.

Detroit - Anaheim 7:4 (2:0, 0:1, 5:3)
50., 56. a 60. Zetterberg, 13. Cleary, 20. Rafalski, 46. Dacjuk, 58. Helm - 29. Perry, 44. Ryan, 47. Lupul, 55. Getzlaf. Střely na branku: 37:23. Diváci: 20.006.

Pittsburgh - Boston 6:5 v prodl. (2:1, 1:2, 2:2 - 1:0)
17. a 62. Dupuis, 2. McKee, 30. Crosby, 49. Eaton, 60. Guerin - 9. Wheeler (Krejčí), 24. Ryder, 36. Morris, 55. Krejčí, 58. Sturm. Střely na branku: 33:33. Diváci: 17.132.

Tampa Bay - Los Angeles 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
52. Malone - 48. Doughty, rozh. nájezd Kopitar. Střely na branku: 29:30. Diváci: 16.612.

St. Louis - San Jose 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
19. McClement - 29. Heatley, 29. Ortmeyer, 60. J. Thornton. Střely na branku: 39:17. Diváci: 19.150.

Nashville - Montreal 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
11. a 53. Sullivan. Střely na branku: 55:20. Diváci: 15.604.

Phoenix - Dallas 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Branky
: 21. Lang, 40. Schlemko (Lang), 44. Vrbata (Hanzal) - 27. Modano, 48. Niskanen. Střely na branku: 31:28. Diváci: 11.319.

Colorado - Vancouver 2:8 (0:3, 0:1, 2:4)
46. Svatoš, 51. Hendricks - 2., 8. a 53. H. Sedin, 52. a 58. Bernier, 11. Hansen, 29. Schneider, 60. Glass. Střely na branku: 34:30. Diváci: 15.823.

Ottawa - New York Rangers 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)