Češi podlehli Rusku a skončili poslední

ČTK, SportPlus
3. 9. 2006 20:29
Liberec - Hokejisté České republiky prohráli v závěrečném utkání turnaje o Pohár České pojišťovny v Liberci s Ruskem 3:4 a skončili se dvěma body na posledním čtvrtém místě.
Ruský hokejista Alexander Nikulin ohrožuje českého gólmana Romana Málka během zápasu Euro Hockey Tour v Liberci. | Foto: Reuters

Rusové ztratili jediný bod a připsali si celkový triumf.

Druhé místo obsadili díky lepšímu vzájemnému zápasu při shodném počtu bodů se Švédskem Finové.

Na zápas přišla největší návštěva libereckého podniku 4373 diváků, zřejmě i proto, že fanoušci v dresu reprezentace či Bílých Tygrů měli vstup zdarma.

Díky vítězství Finska nad Švédskem měl český výběr šanci, že v případě úspěchu nad Rusy v normální hrací době poprvé od prosince 2002 vyhraje turnaj Euro Hockey Tour.

Kouč Hadamczik pozměnil oproti sobotnímu utkání se Švédskem sestavu. Do branky se podle předběžného plánu postavil místo Hniličky Málek, do obrany se zařadil Zíb a mezi náhradníky zůstal v úvodu Hunkes.

V útoku nastoupili opět Chabada, který se zařadil do Hlinkovy formace, a ve čtvrtém útoku Rachůnek. Na střídačce zůstali v úvodu sedět Pletka s Rolinkem.

Málek při svém návratu do reprezentační branky po téměř dvou a půl letech musel dokazovat své umění. Už ve třetí minutě vyzkoušel plzeňskou oporu Popov, vzápětí se český tým bránil po Ševcově faulu, ale Zinovjev Málka zblízka také nepřekonal. Za vyrovnaného stavu sil na ledě zahrozili domácí, ale po Sýkorově dravém průniku Marek na Jeremenka nevyzrál.

Z akce vyplynul Varlamovův faul, ale Čechům se početní výhoda nevydařila. Nejdříve zahrozil v oslabení po efektním průniku Morozov, vzápětí donutili Rusové k faulu kapitána Hlinku.

Rusové měli převahu, But však v přesilovce Málka nepřekonal a v 9. minutě pomohla Česku po jeho střele horní tyč. Na druhé straně zahrozil dvakrát Burger, z toho jednou v oslabení.

Český gólman pak předvedl efektní zákrok lapačkou proti Kolcovově střele, v přesilovce na něj nevyzrál ani Zinovjev, ale v 17. minutě už při trestu Skuhravého tým kouče Vjačeslava Bykova skóroval.

Kurjanov nabídl křížnou přihrávkou před prázdnou branku puk Popovovi a ten se nemýlil. Vzápětí se po nedorozumění Kondratěva s Jeremenkem raději švédský sudí Andersson poradil s videorozhodčím, zda puk neskončil v brance.

V úvodu druhého dějství se dostali Rusové do velkého tlaku, ale domácí odolali. Vyrovnat mohl Sýkora, který se dral přes Aťušova a přestože byl faulován, stihl nebezpečně zakončit. Potom zblízka minul branku v početní výhodě Hořava.

Po Žižkově chybě ujel do sóla Morozov, jemuž zkazil radost ze čtvrtého gólu na turnaji Málek. Do české sestavy se postupně zařadili i Hunkes, místo Rachůnka pak i Rolinek, který hned měl možnost vyrovnat, ale nezamířil v dobré pozici přesně.

Rusové se radovali podruhé v 29. minutě, kdy po Kolcovově střele od modré čáry skóroval v závaru Tjurin. Obrovskou šanci na korekci stavu měli úřadující vicemistři světa při Charitonově vyloučení, ale v přečíslení tří na jednoho trefil Marha jen ležícího Jeremenka.

Další slabší chvilku si vybrali domácí v 38. minutě, kdy v oslabení prostřelil Málka Simakov. Naději dala Hadamczikovu týmu brzká Zíbova odpověď v přesilovce. Ze hry ale musel kvůli nataženým vazům v koleni odstoupit Sýkora a na led se dostal i čtrnáctý útočník Pletka.

V závěrečném dějství fauloval Jemelin Rolinka a v přesilovce se dostali Češi do kontaktu. Marek zpoza branky překonal Jeremenka a se třemi góly se dotáhl v tabulce střelců na Morozova.

Šanci Popova pak zlikvidoval Málek, na druhé straně mohl vyrovnat Pletka. Udeřili opět Rusové: Alexander Nikulin ještě neuspěl, ale při Hamrově vyloučení už zvýšil bek Proškin.

Po spolupráci vítkovického útoku za 49 sekund odpověděl Burger, jenže obrovský nápor vyrovnání nepřinesl. Neujaly se střely Kutláka a Chabady. Ilja Nikulin a Alexandr Nikulin pak nabídli domácím 87 sekund trvající přesilovku pěti proti třem, ale Češi nápor nezužitkovali. Poslední šanci spálil 22 vteřin před koncem Marha.

Výsledek:
Česká republika - Rusko 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)
Branky a nahrávky:
39. Zíb (J. Hlinka, Marha), 46. Marek (J. Hlinka, Zíb), 54. Burger (Irgl, Hubáček) - 17. Popov (Kurjanov), 29. Tjurin (Kolcov), 38. Simakov (A. Nikulin), 53. Proškin (But). Rozhodčí: Andersson (Švéd.) - Barvíř, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 7:9. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4373.
Česká republika: Málek - Zíb, Blaťák, Kutlák, Hamr, Ševc, Žižka, od 28. navíc Hunkes - P. Sýkora (39. Pletka), J. Marek, Marha - Sivek, J. Hlinka, Chabada - Irgl, Burger, Hubáček - Hořava, Skuhravý, Rachůnek (28. Rolinek). Trenéři: Alois Hadamczik a Pavel Marek.
Rusko: Jeremenko - I. Nikulin, Proškin, Aťušov, Varlamov, D. Bykov, Kolcov, Jemelin, Kondratěv - Morozov, Zinovjev, But - Kulemin, Něprjajev, Charitonov - Tjurin, Kurjanov, Popov - Škotov, A. Nikulin, Simakov. Trenér: Vjačeslav Bykov, Igor Zacharkin a Sergej Němčinov.

Finsko porazilo hokejisty Švédska

Hokejisté Finska porazili v předposledním utkání turnaje o Pohár České pojišťovny v Liberci Švédsko 3:2 a připsali si tak první tříbodový zisk v letošním programu seriálu Euro Hockey Tour.

Finským hokejistům, kteří na severu Čech prohráli s domácím týmem i Ruskem, vyšel vstup do utkání a již ve čtvrté minutě se ujali vedení zásluhou přesilovkové branky Kuusely. Úřadující mistři světa a olympijští vítězové však díky individuální akci Petterssona vyrovnali.

Švédský hokejista Joakim Eriksson (bojuje o puk s Finem Pekkou Saarenheimem na turnaji EHT v Liberci. | Foto: Reuters

Mužstvo vedené koučem Westerlundem však dokázalo přidat ještě v první třetině druhý gól a po přestávce své vedení zvýšilo již na 3:1, i když střelecká aktivita byla na straně soupeře.

Švédům se podařilo snížit až deset minut před koncem, když brankáře Wallinheima překonal talentovaný Bäckström. Vyrovnat se však Gustafssonovu týmu nepodařilo ani při závěrečné hře bez brankáře, která byla podpořena vyloučením Lepista.

Výsledek:
Finsko - Švédsko 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)
4. Kuusela (Aalto, Laatikainen), 16. Laamanen (Viitaluoma), 28. Nurmi (Aalto, Kontiola) - 11. Pettersson (Emwall), 50. Bäckström (Martensson). Rozhodčí: Šindler - Pouzar, Kalivoda (všichni ČR). Vyloučení: 9:10. Využití: 1:1. Diváci: 597.
Finsko: Wallinheimo - Laamanen, Lepistö, Aalto, Viitanen, Laatikainen, Mikkola, Helenius, Salmela - Pesonen, Kontiola, Nurmi - Rita, Leino, Haataja - Kuusela, Viitaluoma, Kivenmäki - Uhlbäck, Saarenheimo, Valtonen. Trenéři: Erkka Westerlund.
Švédsko: Henriksson - Stralman, Jonsson, A. Holmqvist, K. Jönsson, Magnus Johansson, Viklund, Petrasek - Fabricius, Eriksson, Martensson - Pettersson, Warg, Emwall - Bergqvist, Bäckström, Mansson - Hannula, Davidsson, Hallin. Trenér: Bengt-Aki Gustafsson.

Konečná tabulka turnaje o Pohár České pojišťovny a průběžné pořadí Euro Hockey Tour:

1. Rusko 3 2 1 0 0 12:9 8
2. Finsko 3 1 0 1 1 7:8 4
3. Švédsko 3 1 0 1 1 9:9 4
4. ČR 3 0 1 0 2 7:9 2