Budějovice vyhrály a drží první příčku

ČTK, SportPlus
3. 11. 2006 21:15
Praha - Hokejisté Českých Budějovic si vítězstvím nad Znojmem ve 21. kole extraligy udrželi vedení v tabulce. Sparta doma vysoko přestřílela Zlín.

Mountfield České Budějovice - Znojemští Orli 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)

Hokejisté Českých Budějovic porazili Znojmo 3:1 a reprezentační přestávku přečká Mountfield na prvním místě tabulky.

Na vítězství Jihočechů měli hlavní zásluhu útočníci Jindřich Kotrla s Tomášem Vakem, kteří zařídili dvě branky. Orli
utrpěli již pátou porážku za sebou a nezabránil tomu ani návrat uzdraveného kapitána Jiřího Dopity do sestavy.

Nicméně byla to právě Dopitova formace, která od počátku hýřila aktivitou. Znojemský centr zatopil před Cháberovou svatyní především v 6. minutě, kdy jeho střelu z pravé strany šťastně přesměroval bruslí obránce Gřegořek mimo brankoviště.

Dotírajícího Dopitu vzápětí musel obětavým pádem zastavit Chábera. Kromě akcí Dopitovy řady na sebe upozornil tvrdou střelou z pravého kruhu obránce Kotaška.

Nejaktivnějším hráčem domácích byl jednoznačně Kotrla. Jeho první pokus ze 7. minuty ještě v síti neskončil. O devět minut později ale již otevřel skóre zásahem pod víko, když se hostující gólman Trvaj nestačil přemístit po křížné přihrávce Vaka.

Při Brabencově vyloučení v úvodu druhého dějství znovu řádilo Dopitovo komando, žádný střelecký pokus si ale cestu za Cháberova záda nenašel. Na druhé straně neuspěl ani budějovický Veselý, který postupoval od modré čáry
sám na Trvaje. Nikým nehlídaný Kotrla přidal svůj druhý gól ranou z voleje přes padajícího znojemského brankáře. A opět mu asistoval tvůrce hry Vak.

Po návratu z trestné lavice se před Trvajem ocitl domácí Nedorost, udeřilo však vzápětí na protější straně. Mojžíš vypálil od modré čáry a Pucher tečoval puk za záda bezmocného Chábery. O pouhých 16 vteřin později však uklidnil jihočeské fanoušky obrovitý Posmyk, jenž si popojel od modré čáry na kruh a jeho dělovka vrátila domácímu týmu dvougólový náskok.

Do závěrečné dvacetiminutovky poslal kouč Hořava na led čerstvé síly. Znojemský kapitán Pucher naskakoval ve dvou řadách a vedle stálých partnerů dostal na křídla také Říhu s Berounem.

Nastoupili rovněž zadáci Chvátal a Šmach. Před Cháberovou svatyní se jiskřilo, slibné příležitosti měli především Svoboda, Pucher a také Plášek, jenž zblízka napálil horní spojovací tyčku budějovické klece.

Do šancí se dostali i domácí Posmyk a Veselý, ale trefili jen Trvajovy betony. Daleko zaměstnanějším brankářem ovšem zůstával Chábera. Ten si na nedostatek práce nemohl stěžovat při trestu Šimánka a zapotil se také při
polostřele Erata, kterou dvě vteřiny před závěrečnou sirénou stačil vyrazit do tyčky.

Branky a nahrávky:
16. Kotrla (Vak), 28. Kotrla (Vak), 31. Posmyk - 31. Pucher (Mojžíš). Rozhodčí: Homola - Rittich, Guth. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 5836.
České Budějovice: Chábera - Macháček, Gřegořek, Posmyk, Vydarený, Toman, Kutlák, od 41. navíc Vágner - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - Veselý, Vak, Kotrla - Šimánek, V. Nedorost, Sailer. Trenéři: Jandač a Kupka.
Znojmo: Trvaj - Čakajík, Jareš, Němeček, Bičánek, Kotaška, Mojžíš, od 41. navíc Chvátal, Šmach - Selingr, Dopita, Erat - J. Svoboda, Haman, Plášek - Pucher, M. Růžička, Vaškovič (32. Harand) - od 41. navíc Beroun, V. Říha. Trenéři: Hořava a Votruba.

Vsetínská hokejová - Slavia Praha 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Hokejisté Slavie zvítězili ve Vsetíně 4:1 a oplatili Valachům porážku z prvního vzájemného měření sil v sezoně ze Sazka Arény. Pražané měli od prvních minut navrch a zápas proti poslednímu týmu tabulky bez větších problémů dotáhli do vítězného konce. Mužem zápasu se stal Tomáš Vlasák, který zaznamenal hattrick.

Domácí začali se zbytečným respektem. První přesilovou hru soupeře ještě přežili bez úhony, ale při Kucharčíkově vyloučení se Pražané v 10. minutě poprvé střelecky prosadili díky Hruškovi. O tři minuty později měl Sobotka vsetínského brankáře Štefla na lopatkách, ale bekhendovým blafákem jej nedokázal přehodit.

Druhého uklidňujícího gólu se dočkali hosté čtyři minuty před první přestávkou, kdy přečíslení dva na jednoho ukázkově provedli Bednář s Vlasákem. Velkou příležitost dostat se do zápasu měli Valaši v 17. minutě, kdy hráli téměř sto vteřin pět proti třem. Během výhody však Hrabal střelou od modré čáry pouze rozezvučel tyč Svobodovy branky.

V druhé třetině poslali domácí do hry čtyři kompletní formace. Oživení a zlepšení bylo patrné, ale branku opět vstřelil soupeř. Druhou využitou přesilovku Slavia připsala ve 27. minutě po Vlasákově střele.

Na druhé straně měli blízko první trefě po přečíslení Demel s Grillem, stejně jako při druhé, tentokrát půlminutové dvojnásobné početní výhodě. Uspěli až při standardním počtu hráčů na ledě 28 vteřin před druhou přestávkou, kdy Svobodu pokusem z úhlu zaskočil Škoda.

V závěrečné třetině byli aktivnější domácí hokejisté, ovšem pozorně bránící soupeř je téměř do žádné vážnější šance nepustil. Ve 49. minutě pouze zahrozil Kučný, ale s jeho pokusem si Svoboda poradil. Necelých devět minut před koncem se 'vyznamenali' vsetínští diváci, když po zákroku na obránce Hrabala se pískotem a následně házením odpadků na led dožadovali vyloučení hráče hostí.

Sudí Jebavý po dohodě s pořadateli poslal oba celky na čtvrt hodiny do šaten, aby rolba místy střepy potřísněnou ledovou plochu upravila.

Ani tento incident Slavii nerozhodil a s přehledem utkání dotáhla do vítězného konce. Domácí ještě dvě a půl minuty před koncem vsadili na hru bez brankáře, ale místo zdramatizování duelu dovolili Vlasákovi střelou do prázdné brány zkompletovat hattrick.

40. Škoda (Hrabal) - 10. D. Hruška (Bednář), 16. Vlasák (Bednář), 27. Vlasák (Hlavačka), 59. Vlasák (Žižka). Rozhodčí: Jebavý - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:10. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3160.
Vsetín: Štefl - Kučný, Hrabal, Galvinš, Horák, Bolf, Štach, od 21. navíc Ostrčil, Balčík - Grill, Stantien, Demel - Dubec, Berzinš, Rob - D. Květoň, Kucharčík, Sakrajda - od 21. navíc Sabol, L. Duba, Škoda. Trenéři: Vlach a Kopřiva.
Slavia Praha: A. Svoboda - Kadlec, Graňák, Hlavačka, Kolařík, Jass, Žižka - D. Hruška, Beránek, Dlouhý - Čermák, Rataj, Sup - Bednář, Vlasák, Sobotka - Vondrka, Červenka, Doležal. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.

Oceláři Třinec - Chemopetrol Litvínov 5:2 (3:1, 2:1, 0:0)

Po třech zápasech bez vítězství se hokejisté Třince chytili na svém oblíbeném soupeři posledních měsíců. Oceláři doma zdolali 5:2 Litvínov, který proti výběru kouče Jiřího Juříka už šest utkání čeká na tříbodový zisk. Domácí si rozhodující náskok vystříleli už v první třetině, kdy během necelých šesti minut využili tři přesilovky za sebou.

Premiéru v třineckém dresu si prožil po příchodu z Nižněkamsku útočník Juraj Štefanka, ale daleko více byl vidět Jaroslav Kudrna, jenž před ochodem do Magnitogorsku dal gól a na další přihrál.

Úvodních pět minut se Oceláři prakticky jenom bránili, přesto první dějství vyhráli o dva góly. Klíčem k úspěchu totiž byly přesilovky. Litvínov zahájil zostra, účinně napadal už daleko za útočnou modrou čárou, ale svou převahu zúročil těsně po nevyužité přesile pět na tři, když Bendův pas posunul o tyčku za Danečkova záda Branda.

I Oceláři se vzepjali v početních výhodách. Jejich efektivita brala dech; tři přesilovky za sebou skončily před uplynutím dvou minut. Útočník Kudrna pojal své loučení před odchodem do Ruska ve velkém stylu. Nejprve rychlou kličkou a křížnou přihrávkou vykouzlil optimální palebný prostor pro Tesaříka, který zápěstím zavěsil, pak si rychle sklepl odražený puk po Výtiskově ráně a snadno jej dopravil do odkryté klece.

Litvínov byl tvrdě trestán za každé provinění proti pravidlům. Třetí přesilovku v rozmezí pěti minut využil Tomas, který po ledě prostřelil Hübla a hosté protočili gólmany. Takovou úspěšnost Ocelářům nemohla vydržet dlouho. Litvínov je po přestávce při vlastním oslabení zabrzdil, jenže o to větší mezery v defenzívě odkrýval při klasickém počtu hráčů na ledě.

Chemopetrol nechal Altrichtra na holičkách ve 23. minutě, ale Lipina ze sóla na brankáře nevyzrál. Další akce v přečíslení už domácím vyšla a Polanský zvýšil na 4:1.

Třinečtí Severočechům jejich milodar záhy vrátili; Pácal přišel o puk v útočném pásmu a Jánský s Lukešem dotáhli brejk k dokonalé koncovce. S odpovědí přispěchali za 17 sekund. Třinec měl ovšem více ze hry. Hostující obrana byla až příliš často průchodná, v 34. minutě ji ve středním pásmu přelstili Martynek s Peterkem, který další sólo
zakončil pátým gólem.

Pak už Třinečtí přesunuli svou pozornost na bránění náskoku. A dařilo se jim to bezchybně, Litvínov si nevypracoval žádnou velkou příležitost a domácí si před reprezentační přestávkou zaknihovali tři body.

8. Tesařík (Kudrna), 10. Kudrna (Výtisk), 13. Tomas (Frolo), 27. Polanský (Tomas), 34. Peterek (Martynek) - 5. Branda (Benda), 28. Lukeš (Jánský). Rozhodčí: Šindler - Machálek, Škach. Vyloučení: 11:9, navíc Branda (Litvínov) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 2110.
Třinec: L. Daneček - Kroupa, Frolo, Kundrátek, Pácal, Tesařík, Výtisk - Štefanka, Polanský, Tomas - Kudrna, Peterek, Martynek - Korhoň, Lipina, Skořepa. Trenéři: Juřík, J. Daneček st. a Mach.
Litvínov: J. Hübl (13. Altrichter) - Šlégr, Hranáč, Punčochář, Nikolov, L. Poživil, Skruhovec, Gýna - Kubinčák, Reichel, Prorok - Branda, Benda, Jenáček - Trávníček, Kopecký, Bednařík - Černý (23. Jánský), Lukeš, Sklenička. Trenéři: V. Sýkora a P. Fiala.

Sparta Praha - Hamé Zlín 7:1 (3:1, 2:0, 2:0)

Také na šestý pokus se hokejové Spartě podařilo pokořit Zlín a ve 21. kole extraligy zvítězila vysoko 7:1. V utkání se opět výrazně prosadil lídr extraligové produktivity Jaroslav Hlinka, který vstřelil gól a na dva přihrál. Domácí útočník Štrba sehrál svůj 400. zápas v nejvyšší soutěži a jeho spoluhráč Hromas svým gólem načal svůj brankový extraligový účet.

V úvodu utkání byl aktivnější moravský tým, jenž také díky první přesilovce zápasu otevřel skóre. V nepřehledné situaci před Salfickým se nejlépe zorientoval Nosek, předložil puk Kašpaříkovi, a ačkoliv tomu rána nesedla, nakonec si našla cestu do domácí branky.

Odpověď Sparty však přišla velmi rychle. Po Černoškově střele od modré čáry neudržel Jakub Čech kotouč a za jeho zády číhající Hromas už měl velmi snadnou úlohu. Vyrovnávací gól Spartu očividně povzbudil, jasně opanovala ledovou plochu a dočkala se dalších branek.

Dvěma slepenými góly se v závěru první třetiny v rozmezí 27 vteřin také dostala do dvoubrankového vedení. Nejprve si Černoškovo nahození do chumlu hráčů po vhazování našlo cestu k úplně volnému Langhammerovi a po té zavezl Hlaváč puk až před hostujícího gólmana, kde prokázal šikovné ruce Hlinka.

Ani ve druhé části se obraz hry nezměnil a Sparta nadále pohlednými kombinacemi bavila diváky. Další gól přidal bruslařský rychlík Ton, když se přehnal okolo Noska, ten ho podrazil, ale sparťanský kanonýr se stihl rychle zvednout z ledu a ještě před Čechem sekl do puku tak šikovně, že ho poslal o horní tyčku do sítě. To už bylo na ochránce zlínské svatyně příliš a přepustil místo v brance Sedlářovi.

Když se však zápas přehoupl do své druhé poloviny, našel Jaroslav Hlinka od mantinelu Sivka, který zametl puk po ledě za záda hostujícího náhradníka a odstartoval tím definitivně sparťanskou exhibici, která měla jediný otazník v podobě výše skóre, neboť hosté od tohoto gólu působili odevzdaným dojmem a konečný výsledek byl pro ně ještě milosrdný.

7. Hromas (Černošek), 19. Langhammer (Černošek), 19. J. Hlinka (Hlaváč), 25. P. Ton, 32. Sivek (J. Hlinka), 47. Černošek (Hlaváč), 50. Tabaček (J. Hlinka) - 5. Kašpařík (Nosek). Rozhodčí: Mikula - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 5:7, navíc Horáček (Zlín) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 6117.
Sparta: Salfický - Ptáček, Tabaček, Vykoukal, Jan Hanzlík (49. Protivný), Černošek, Stehlík - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Štrba, O. Kratěna - Podlešák, Langhammer, Hromas. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Zlín: J. Čech (25. Sedlář) - Hamrlík, Novotný, Nosek, Zubíček, Horáček, L. Galvas, Lučka - Kubiš, Leška, Rachůnek - Melenovský, Kašpařík, Záhorovský - Kovář, M. Čech, Kristek - M. Pšurný, Balán, R. Pšurný. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.

Energie Karlovy Vary - Moeller Pardubice 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)

Hokejisté Karlových Varů porazili Pardubice 3:2 a udrželi si tak před reprezentační pauzou kontakt se středem tabulky. V dramatickém utkání dokázali Karlovarští zvrátit nepříznivý vývoj a o úspěchu Energie rozhodl v 56. minutě Milan Kraft. Pardubický Moeller tak bez svého kanonýra Petra Sýkory, kterého vyřadily ze hry problémy se zády, na třetí vítězství za sebou nedosáhl.

V úvodu zápasu ani jedno mužstvo nevyužilo svoji přesilovku. Pak měli téměř deset minut puk častěji na hokejkách dobře kombinující hosté, avšak vážnější příležitost si nevypracovali. Energie se z tlaku hostí dostala v závěru první třetiny. V 16. minutě pálili na pardubického brankáře Lašáka během pár vteřin Košťál, Kumstát a Němec, ale stav se neměnil.

O pár okamžiků později však byl vyloučen pardubický hráč, a již čtyři vteřiny nato tečoval střelu Řezníčka od modré čáry do Lašákovy klece Dvořák. Pardubičtí měli následně velké problémy s hrou Skuhravého formace, poté však sami zahrozili ranou Havíře.

Na počátku druhého dějství Lašák vyrazil nebezpečnou střelu Krafta. O několik minut později hosté hráli přesilovou hru a Hlinkova řada roztočila v obranném pásmu Západočechů asi minutový kolotoč. Jen co hlasatel oznámil, že domácí jsou v plném počtu, prostřelil Hlinka karlovarského gólmana Mensatora.

Ve 32. minutě byl Mensator na místě při dorážce Mrázka. Od té chvíle až do konce druhé třetiny se ovšem hra často přerušovala a byla rozkouskovaná. Ve 36. minutě hosté využili početní výhodu, když střelu obránce Snopka usměrnil za Mensatorova záda Andrašovský.

Závěrečné dějství začali domácí náporem, ve 43. minutě se prosadil Procházka a srovnal skóre. Karlovarští hráli vzápětí další přesilovku, ale Lašák pro ně tentokrát zůstal nepřekonatelný. Východočeši měli s disciplínou problémy i nadále a to se jim nakonec stalo osudným. Čtyři minuty před koncem utkání totiž Karlovy Vary udeřily v další početní výhodě. Dvořákova finta gólem ještě neskončila, ale Kraft se již nemýlil. V závěrečné power play se hostům přes drtivý tlak vyrovnat nepodařilo.

16. Dvořák (Řezníček), 43. Milan Procházka (Pech), 56. Kraft (Dvořák) - 28. M. Hlinka (Rolinek), 36. Andrašovský (Snopek). Rozhodčí: Turčan - T. Prchal, R. Prchal. Vyloučení: 10:11, navíc F. Mrázek (Pardubice) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 2620.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Duben, Řezníček, Němec, Jiří Hanzlík, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Dvořák, Kraft, Skladaný - Machulda, Chrenko, Milan Procházka - Borovanský, Pech, Zaťovič. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.
Pardubice: Lašák - Snopek, Havíř, M. Čech, M. Šeda, Koma, Čáslava, Linhart - Andrašovský, M. Hlinka, Rolinek - F. Mrázek, Blažek, Ondřej - Čaloun, Starý, Pivko - Kolář, Koukal, Tvrdík. Trenéři: Říha a Rohlík.

Bílí Tygři Liberec - Vítkovice Steel 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Liberečtí hokejisté zdolali Vítkovice 2:0 a připsali si již desáté domácí vítězství v sezoně. Jejich Tipsport Arena tak i nadále zůstává v tomto ročníku nedobytná. Brankář Milan Hnilička se navíc blýskl druhým čistým kontem v sezoně. Naopak Vítkovickým se v posledních zápasech nedaří, svěřenci Miloše Holaně prohráli i třetí ze série utkání venku za sebou a klesli na 12. místo tabulky.

V utkání proti sobě nastoupili podle statistik dva nejlepší brankáři extraligy - domácí Hnilička a vítkovický Pinc. První šanci měl v sedmé minutě ve vlastním oslabení Liberec, když Víšek ideálně nahrál Plodkovi, jeho střelu však stačili hosté zblokovat. V čase 11:10 vypadl v celé liberecké čtvrti Horní Růžodol elektrický proud a téměř 20 minut s  nehrálo.

Náhradní agregát v Tipsport Areně poskytl nouzové osvětlení a hráči kroužili po celou dobu po ledě, aby se zahřáli.

V 17. minutě domácí Vampola objel branku, vystřelil puk na tyč, ale Liberečtí reklamovali gól. Hlavní sudí Minář po poradě s videorozhodčím oznámil, že puk brankovou čáru nepřešel. V 19. minutě domácí kapitán Stanislav Procházka vystrašil nečekanou střelou bekhendem brankáře Pince.

Na druhé straně v závěru třetiny při přesilovce vypálil z dobré pozice vítkovický Hubáček, ale Hnilička předvedl bezchybný zákrok.

V úvodu do druhého dějství se při avizovaném vyloučení brankáře Pince za podražení rozjel domácí Šachl, jeho dobře mířenou střelu ale chytil Pinc do lapačky. Při následné liberecké přesilovce využil Hubáček chybné rozehrávky a dostal se před Hniličku, který jeho pokus vykryl betonem.

Poté byl vyloučen vítkovický Hudec za zdržování hry a Liberec hrál půl minuty přesilovku pět na tři. Dvojnásobné početní převahy sice Bílí Tygři nevyužili, ale v pokračující přesilovce pět na čtyři už domácí publikum rozjásali. Stanislav Procházka proměnil zblízka perfektní přihrávku Šachla.

Ve 34. minutě dostal vítkovický brankář Pinc už druhý dvouminutový trest, opět za podražení. Liberečtí jej za to potrestali, když ukázkově sehranou kombinaci při přesilovce zakončil Víšek gólem na 2:0. Ve 37. minutě se Vítkovicím podařilo vyšachovat domácí obranu, ale Jasečko tváří v tvář Hniličkovi neuspěl.

Hned v úvodní minutě třetí třetiny měl v přesilovce při vyloučení libereckého Čutty na hokejce gól vítkovický Kropáč, ale na suverénního Hniličku opět nevyzrál. Ten zlikvidoval ve 46. minutě i sólový nájezd vítkovického kapitána Šimíčka. V 52. minutě naopak mohli zvýšit domácí, ale Vaic špatně trefil puk. O dvě minuty později Pinc efektním zákrokem do lapačky zlikvidoval bombu domácího Zíba.

25. S. Procházka (Šachl), 36. Víšek (Krstev). Rozhodčí: Minář - Bláha, Kostka. Vyloučení: 10:10. Využití: 2:0. Diváci: 4932.
Liberec: Hnilička - Moravec, Jiruš, Krstev, Čutta, Žabka, Zíb, Kočí, Rýgl - Vaic, Podkonický, Novák - Klimenta, Plodek, Víšek - Pletka, Šachl, S. Procházka - O. Hruška, Vampola, Pabiška. Trenéři: Paleček, V. Čermák a Kapoun.
Vítkovice: Pinc - Jasečko, Gulaši, Kuboš, S. Hudec (41. Mocek), Jurečka, Chmelíř - Irgl, R. Procházka, P. Hubáček - Kropáč, Burger, Krenželok - Mikulík, Šimíček, Köhler - T. Káňa, Tomášek, F. Seman. Trenéři: Holaň a Trličík.

1. Mountfield Č. Budějovice  21 12 2 1 6 64:52 41
2. Bílí Tygři Liberec 21 11 2 2 6 55:45 39
3. Hamé Zlín  21  10 2 7 66:65  36
4. Moeller Pardubice 21 11 0 2 8 74:53 35
5. Chemopetrol Litvínov 21 9 3 1 8 64:58 34
6. Sparta Praha 21  10 1 1 9 75:62 33