Brierův kontrakt v NHL? Cvoci, říká agent

Ondřej Roubínek
11. 7. 2007 0:00
Dva roky po krizi a výluce v NHL se platová spirála znovu roztáčí
Daniel Briere (uprostřed) svádí ještě v dresu Buffala souboj s Václavem Varaďou.
Daniel Briere (uprostřed) svádí ještě v dresu Buffala souboj s Václavem Varaďou. | Foto: Reuters

Praha - Kolotoč přestupů, který se v NHL spustil po otevření trhu s volnými hráči, dává vzpomenout na období před roční výlukou nejprestižnější hokejové soutěže světa.

Před třemi roky se NHL ocitla v krizi. Stále se snižující výdělky způsobené menšícím se zájmem diváků a přemrštěnými nároky hráčů přinutily majitele klubů rázně jednat.

Vlastníci se rozhodli, že je třeba zavést platový strop, který by omezil prostředky vydávané na mzdy hráčům.

Jenže hráčská asociace nechtěla na nové podmínky přistoupit a výluka soutěže při jednání o nové kolektivní smlouvě vedla až ke zrušení celého ročníku.

Unie hokejistů nakonec po dlouhém vyjednávání musela na platový strop kývnout a ukázalo se, že to bude oboustranně výhodné.

Kluby nemusely utrácet horentní sumy na smlouvy hráčů, ale zároveň je daná dolní hranice, pod kterou nesmí klesnout roční částka určená na platy.

Rozpětí mezi minimální a maximální sumou je vždy 16 milionů dolarů.

Platový strop roste

V prvním roce po výluce činil platový strop 39 milionů dolarů a přinesl své ovoce - ekonomická situace zámořské soutěže se zlepšila a před minulou sezonou si vlastníci a hráčská asociace odhlasovali navýšení částky pro platy o dalších pět milionů dolarů.

Těsně před letošním otevřením trhu s volnými hráči pak byl zvýšen strop už na 50,3 milionů dolarů. Kluby tak zároveň musí hráčům za rok vyplatit minimálně 34,5 milionů dolarů.

Před novou sezonou bylo na seznamu nechráněných hráčů nebývalé množství opravdu hvězdných jmen a manažeři ekonomicky silných klubů neváhali šestimilionového navýšení bezezbytku využít.

Nabídky se jen hrnuly

Hned první den, kdy byli nechránění hráči k mání, se urodilo tolik bombastických přestupů, že americký žurnalista E. J. Hradek poznamenal, že ti fanoušci, kteří nostalgicky vzpomínají na doby před výlukou, nemohou být zklamáni.

"Když vidíte ty částky létající vzduchem, nedá vám to nezeptat se: Proč vlastně byla v NHL výluka?" napsal Hradek pro server espn.com.

Hned prvního července zmizela z nabídky jména jako Daniel Briere, Scott Gomez, Chris Drury, Ryan Smith nebo Brian Rafalski. A právě prvně jmenovaný rozpoutal smršť desetimilionových dlouholetých kontraktů.

S 95 body za 32 gólů a 63 asistencí nejproduktivnější hráč Buffala v minulé sezoně podepsal smlouvu s Philadelphií Flyers.

Třicetiletý centr si za osm let vydělá 52 milionů dolarů, což z něj s ročním průměrem 6,5 milionů dolarů rázem udělalo nejlépe placeného hráče ligy. Nakonec se ovšem ukázalo, že jen na chvíli.

Výhody kolektivní smlouvy

"Cvoci," komentoval pro espn.com koupi Flyers jeden z hráčských agentů. "Proto je kolektivní smlouva pro top hokejisty tak výhodná," dodal agent.

Daniel Briere v péči Mika Commodora z Caroliny.
Daniel Briere v péči Mika Commodora z Caroliny. | Foto: Reuters

Dokonce i jeden z klubových generálních manažerů se nad výší a délkou kontraktu podivoval. Podle něj měl Daniel Briere cenu kolem pěti milionů ročně.

Ale jeho pověst živená spekulacemi o množství týmů, které se o něj zajímají, vyšponovala nabídku Philadelphie na nejvyšší plat v celé NHL.

"Při platícím platovém stropu musíte být trochu kreativnější," řekl espn.com Brierův agent Pat Brisson. Bývalý útočník Šavlí prý měl nejdříve podepsat sedmiletou smlouvu, ale Flyers chtěli platové zatížení rozložit ještě do jednoho roku navíc.

"Vidíte, mělo to úspěch. Získali skvělého hráče," prohodil hráčův agent.

Skončí Briere jako přeplácený veterán?

Devětadvacetiletý Briere tak mohl teoreticky ročně pobírat i více než sedm milionů - kdyby podepsal kratší smlouvu. Ale volil jistotu. Kontrakt ho bohatě zajistí až do konce kariéry.

Klub se tak sice pojistil, že mu v "předsezonním lovu" nikdo žádanou hvězdu nepřebere, ale transakce se může Philadelphii i ošklivě nevyplatit.

Kanadský centr svoji skvělou sezonu, ve které Sabres dotáhl až do pozice nejlepšího celku NHL, zopakovat nemusí (v ročníku 2005/2006 dal o třicet gólů méně) a vedení klubu si bude jeho angažmá vyčítat.

Jenže s tak lukrativní smlouvou se ho Flyers jen tak nezbaví a zbude jim hokejista, jehož užitečnost - především s ohledem na vynaložené prostředky - stále klesá.

Navíc má většina z takových hráčů ve smlouvě klauzule, které mu zaručí, že ho klub nemůže prodat ani vyměnit.

Pro příklad nemusí hokejoví fanoušci Philadelphie chodit daleko - před dvěma roky v nich vzbudil příchod Petera Forsberga pocit, že Flyers nastartovali cestu za Stanley Cupem - a drahý nákup skončil fiaskem.

Nebezpečí pro celou NHL

Ale přesto Brierova smlouva ve Philadelphii rázem vyprovokovala k velkorysým nabídkám i další movité kluby NHL.

Dva zbylé centry z "velké trojky", která byla podle Scotta Burnsida z espn.com na volném trhu, Scotta Gomeze a Chrise Druryho neváhali koupit New York Rangers.

Na Druryho góly teď budou spoléhat New York Rangers v čele s Jaromírem Jágrem.
Na Druryho góly teď budou spoléhat New York Rangers v čele s Jaromírem Jágrem. | Foto: Reuters

Jágrův tým zaplatí Gomezovi za sedm let 51,5 milonů dolarů, Chris Drury si dokonce za pět let přijde na 35,25 milionu, z toho 7,1 milionu v každé z nadcházejících dvou sezon.

Jestli se ale Rangers, Philadelphii či dalším klubům, které nezůstaly pozadu, jejich riskantní nákupy vyplatí v bojích o Stanley Cup, není vůbec jisté.

Navíc Scott Burnside upozorňuje i na další nebezpečí - smlouvou zajištění hráči zabírají místo mladým talentům.

Co opravdu přinese opět nastartovaná ekonomika zámořského hokeje, která produkuje podobně lukrativní kontrakty, ukaží následující sezony. Signálem bude už to, jak se bude dařit drahým posilám v nových dresech.

 

Právě se děje

Další zprávy