Blaťák nastartoval Ufu. Curych doma porazil Espoo

Václav Rojík, Red Spo
10. 12. 2008 22:00
Metallurg Magnitogorsk - Salavat Julajev Ufa 1:2
Střela Tomáše Kůrky (dole). Ruský gólman Tarasov se však ani tentokrát nenechal zaskočit. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Magnitogorsk - Hokejisté Ufy vyhráli úvodní semifinálový duel Ligy mistrů. V ruském derby v Magnitogorsku, v němž nastoupilo sedm českých hokejistů, se radovali z vítězství 2:1.

Hosty nastartoval za výhrou český hokejista Miroslav Blaťák, jenž v signalizované výhodě v šestatřicáté minutě otevřel skóre zápasu.

Utkání jsme sledovali on-line

Zklamaný je po utkání domácí elitní střelec ruské soutěže Jan Marek, jenž propálil v úvodní třetině gólmana Jeremenka ranou nad lapačku, jenže rozhodčí jeho branku neuznali kvůli ofsajdu.

Domácí měli v úvodní třetině více šancí, ale do vedení šli na konci druhé třetiny hosté.

Blízko vyrovnání měli záhy Kudrna a Fjodorov, jenže neproměnili a navíc Magnitogorsk v zápětí inkasoval.

Po Těreščenkově přihrávce se trefil Alexej Perežogin.

Metallurg se snažil alespoň snížit, ale dočkal se až dvacet sekund před koncem zápasu, kdy na 1:2 snížil po Markově asistenci Alexej Kaigorodov.

Odveta se hraje v Ufě 7. ledna příštího roku.

Curych vybojoval tříbrankový náskok

Gólově mnohem bohatší bylo druhé středeční semifinálové utkání, v němž Curyšští Lvi doma porazili finské Espoo Blues 6:3.

Přemožitel Slavie z posledního utkání základní skupiny vládl na domácím ledě hned od první třetiny, v níž si vytvořil tlak a soupeře z Finska přestřílel.

Zápas jsme sledovali on-line

Převahu využil v osmé minutě utkání na konci přesilové hry Thibaut Monnet.

A další šance Pražanů - ani tentokrát ale Ari Sulandera (vpravo) nenachytali.
A další šance Pražanů - ani tentokrát ale Ari Sulandera (vpravo) nenachytali. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Espoo se však po přestávce vzchopilo a už po minutě hry druhé třetiny srovnalo. Od tyčky odrazil puk do domácí branky Ville Lajunen.

V prostřední části hry se urodilo hned pět branek a nerozhocný stav vydržel jen necelých sedm minut. To domácí potvrdili pozici nejlepšího týmu v přesilovce v evropské soutěži, když Ryan Gardner poslal v početní výhodě svůj tým znovu do vedení.

V polovině zápasu se Lvi dostali poprvé do dvoubrankového vedení. Po spolupráci se Suchyho s Wichersem střelecky prosadil Peter Sejna.

Espoo záhy znovu snížilo zásluhou Samiho Sandella, jenže finský tým následně znovu pykal za hru v oslabení. V závěru třetiny potrestal špatné střídání Cyrill Bühler.

Curych se v poslední třetině dostal dokonce do tříbrankového vedení díky milimetrově přesné střele Jana Alstona.

Espoo ještě trochu zdramatizovalo duel gólem na 3:5 necelých šest minut před závěrečným klaksonem, když  Jonas Nättinen dorazil branky puk odražený od tyčky po Lajunenově střele.

Velmi nadějnou pozici do odvety však pro Curych vystřelil gólem do prázdné branky na 6:3 Alston.

Curych Lions - Blues Espoo 6:3 (1:0, 3:2, 2:1)
Branky: 48. a 59. Alston, 8. Monnet, 28. Gardner, 31. Sejna, 38. Bühler - 21. Lajunen, 34. Sandell, 55. Nattinen.
ZSC Lions:
Sulander (Flüeler) - Seger, Suchy, Blindenbacher, Schelling, Geering, Schnyder, Cadonau, Gloor - Sejna, Gardner, Wichser - Pittis, Bühler, Trudel - Monnet, Bastl, Alston - Grauwiler, Krutov, Down.
Espoo Blues: Brückler (Koskinen) - Alanko, Kuoppala, Lajunen, Kokko, Rönnberg, Konttinen, Näkyvä - Rajamäki, Kähkönen, Sallinen - Sandell, Puustinen, Keller - Lammassaari, Uhlbäck, Miettinen - Nättinen, Lostedt, Lajunen.

Metallurg Magnitogorsk - Salavat Julajev Ufa 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky:
60. Kajgorodov (Marek, Platonov) - 36. Blaťák (Siďjakin), 38. Pěrežogin (Těreščenko). Hl. rozhodčí: Hansen (Nor.), Kurmann (Švýc.).
Magnitogorsk: Proskuryakov (Mezin) - Atyušov, Varlamov, Malenkikh, Biryukov, Bulin, Seluajanov, Ibragimov, Pilař - Marek, Kudrna, Rolinek - Mirnov, Platonov, Kaigorodov - Zavarukhin, Simakov, Chistov - Puškarev, Khlystov, Fedorov.
Ufa:  Jeremenko (Tarasov) - McCarthy, Proškin, Blaťák, Kutejkin, Koltsov, Tverdovskij, Kuptsov - Vorobejev, Těreščenko, Perežogin - Antipov, Čermák, Mikeska, Grigorenko, Taratuchin, Radulov - Sidjakin, Gordejev, Nutridonov - Medveděv.