Bělorusové a Slováci jsou v čtvrtfinále

ČTK
16. 5. 2006 20:43
Riga - Hokejisté Běloruska a Slovenska si v úterý zajistili postup do čtvrtfinále MS.
Švýcaři (v červeném ) David Aebischer, Martin Steinegger a Thierry Paterlini sledují puk, jak po střele Bělorusa Andreje Skabelky míří do sítě. | Foto: Reuters

V přímém souboji o místo v elitní osmičce porazili Bělorusové celek Švýcarska 2:1.

Výsledek nahrál Slovensku, kterému k postupu stačila ve večerním zápase s Ukrajinou i remíza. Slováci nenechali nic náhodě a rozstřileli Ukrajinu 8:0.

Bělorusové obsadili ve skupině F třetí místo vinou prohry ve vzájemném duelu se Švédy. Ve středu se v klíčovém utkání turnaje utkají s Finskem.

Americký kouč Glen Hanlon dokázal s Běloruskem malý zázrak. S týmem se vrátil mezi elitu loni ve Vídni, letos Grabovskij a spol. porazili Slováky a dlouho trápili i Rusy. O výhře nad Švýcary rozhodli dvěma góly do poloviny zápasu. Pak sice Plüss snížil šikovnou tečí, ale ve zbývajících deseti minutách jeho nervózní spoluhráči spíš dělali chyby v obraně, než ohrožovali branku soupeře.

Možná ještě větší nervy drásaly Slováky, které by vyřadila remíza bez ohledu na jejich výsledek. Nakonec se mohli radovat spolu s Bělorusy. Pro ně dnešní úspěch není největším v historii: tím je čtvrté místo z olympiády v Salt Lake City, kde senzačně vyřadili ve čtvrtfinále Švédsko.

Výsledek - osmifinálová skupina F:
Švýcarsko - Bělorusko 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 49. Plüss (Rüthemann) - 10. Skabelka (Grabovskij), 30. Zadělenov (Skabelka, Meleško). Rozhodčí: Hansen - Ross (oba USA), Schröter (Něm). Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 3170.

Sestavy:
Švýcarsko:
Aebischer - Vauclair, Bezina, Seger, Streit, Steinegger, B. Gerber, Forster - Paterlini, Jeannin, Sannitz -Della Rossa, Plüss, Demuth - Wirz, Rüthemann, Reichert - Ambühl, Lemm, Deruns - Romy. Trenér: Ralph Krueger.
Bělorusko: Mezin - Makrickij, Denisov, Kopat, Kosťučenok, Svito, Jerkovič, Rjadinskij - Ugarov, Michalev, Dudik - Kurilin, Meleško, Čupris - Kukuškin, Antoněnko, Skabelka - Kosticyn, Zadělenov, Grabovskij - Savin. Trenér: Glen Hanlon.

Slováci rozstříleli Ukrajinu

Slováci porazili ve svém závěrečném utkání v osmifinálové skupině F mistrovství světa v Rize Ukrajinu 8:0 a zajistili si postup do čtvrtfinále. V něm se svěřenci trenéra Františka Hossy ve středu utkají stejně jako před rokem s Kanadou.

Slováci, kteří si své působení na mistrovství zdramatizovali prohrou s Běloruskem hned v úvodu, prožívali větší nervy než při vlastním zápase při předcházejícím souboji Švýcarska a Běloruska v Skonto Areně.

Případná remíza těchto týmů by je vyřadila ze hry o postup mezi nejlepších osm.

Nakonec vyhráli Bělorusové a Slovensku k účasti ve čtvrtfinále stačil s Ukrajinou i nerozhodný výsledek. Na ten ale Slováci nehráli a od počátku jasně směřovali k výhře. První gól dal ve 13. minutě Kapuš, definitivně se duel zlomil ve druhé třetině, kdy ukrajinský brankář Karpenko čtyřikrát inkasoval. Podařilo se mu však chytit Cibákovo trestné střílení.

Závěrečná třetina se tak dohrávala jen z povinnosti a Slovensko si mohlo dovolit i šetřit svou hlavní hvězd Mariána Hossu na klíčový středeční duel s Kanadou. V něm by se mohl objevit i obránce Ottawy Andrej Meszároš, který je údajně na cestě do Rigy. I tak Slovensko ještě zvýšilo na konečných 8:0.

Slovensko - Ukrajina 8:0 (1:0, 4:0, 3:0)
Branky a nahrávky:
13. Kapuš (Čiernik, Bartovič), 22. Milo (Marián Hossa), 26. Štrbák (Kapuš, Bartovič), 36. Kováčik (Kollár), 37. Bartovič, 45. Kapuš (Bartovič), 50. M. Hudec (Štrbák, Kollár), 59. Jurčina (Rast. Pavlikovský). Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Lešnjak (Slovin.), Zatta (It.). Vyloučení: 4:9. Využití: 3:0. Diváci: 2582.
Slovensko: Križan - Vydarený, Štrbák, Jurčina, Milo, Harant, Graňák, Stehlík - Čiernik, Kapuš, Bartovič - Marián Hossa (41. M. Hudec), Rastislav Pavlikovský, Marcel Hossa - Surový, Cibák, Zálešák - Vaic, Kollár, M. Kováčik. Trenér: František Hossa.
Ukrajina: Karpenko - Klimentěv, Guňko, Zavalňuk, Srjubko, Ostrouško, Navarenko, Polonickij - Kasjančuk, Litviněnko, Šachrajčuk - Djačenko, Bobrovnikov, Salnikov - Materuchin, Šafarenko, Andrij Michnov - Bobkin, Oleckij, Procenko. Trenér: Oleksandr Seukand.