Arsenal spasil hattrick Girouda. Pokračuje v Lize mistrů stejně jako Chelsea

Tři góly zdraví muže s nulou. Hráči Arsenalu si mohli oddychnout
Zatímco francouzský kanonýr v klíčovém zápase rozdrtil Olympiakos třemi góly,...
... český brankář zachoval chladnou hlavu a udržel čisté konto.
Kouč "Gunners" Arséne Wenger si byl před zápasem vědom toho, že jeho svěřence česká nelehký úkol.
Po domácí porážce s řeckým celkem musel Arsenal vyhrát na jeho půdě alespoň o dva góly, aby měl lepší vzájemné skóre. Nebo minimálně vyrovnat výsledek z prvního vzájemného duelu, tedy zvítězit 3:2.
9. 12. 2015 22:36
Soudný den anglického fotbalu se nekonal. Hráči Arsenalu i Chelsea odvrátili blamáž, když v posledních zápasech základní skupiny Ligy mistrů dokázali vyhrát, a pokračují tak v milionářské soutěži.

Praha - Fotbalisté Arsenalu v ostře sledovaném zápase posledního kola základní skupiny Ligy mistrů vyhráli na hřišti Olympiakos Pireus 3:0 a zajistili si na poslední chvíli postup do další fáze soutěže. O všechny góly vítězů se postaral Olivier Giroud, Petr Čech udržel čisté konto.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

Do osmifinále postupuje i další anglický tým, Chelsea. "Blues" doma v podobně klíčovém zápase zdolali FC Porto 2:0. Po dnešních závěrečných zápasech skupinové fáze se mezi nejlepší šestnáctku elitní soutěže kvalifikovaly také  Dynamo Kyjev, AS Řím a Gent.

Všichni postupující do  osmifinále Ligy mistrů:

Arsenal měl jasně navrch

Olympiakos v září porazil Arsenal na jeho stadionu 3:2 a doma vyhrál poslední tři vzájemné duely, ale tentokrát měli od začátku navrch svěřenci Arséna Wengera.

Nejdřív si Giroud v 29. minutě naskočil na Ramseyho centr a míč se od brankáře Roberta smolně odrazil do sítě. V 49. minutě pak francouzský útočník zvýšil na 2:0, když v šestnáctce využil výbornou přihrávku od Campbella.

Poté musel poprvé vážněji zasahovat Čech a střelu Fortunise vytáhl nad břevno, jinak však obrana hostů většinou fungovala dobře. V 67. minutě utkání definitivně rozhodl Giroud, který z penalty zkompletoval první hattrick za Arsenal. "Kanonýři" tak nebudou chybět v osmifinále LM pošestnácté za sebou.

Lewandowski pálí dál

Už jistý vítěz skupiny F Bayern Mnichov zvítězil v Záhřebu nad Dinamem 2:0 po dvou zásazích polského kanonýra Lewandowského z druhého poločasu.

Ze skupiny E nakonec společně s obhájcem trofeje Barcelonou postoupil AS Řím. Italskému mužstvu stačila i domácí bezbranková remíza s BATE Borisov, protože Leverkusen v Německu hrál s "Barcou" také nerozhodně 1:1. Katalánci šetřili několik opor, hvězdný Messi však nastoupil a skóroval.

Chelsea pomohl vlastní gól Porta

Chelsea v dalším přímém duelu o postup zdolala v Londýně Porto 2:0 a ovládla skupinu G. Utkání na Stamford Bridge ve 12. minutě otevřel nešťastným vlastním gólem Marcano, krátce po změně stran přidal druhý zásah Willian.

Z druhého místa zamířilo do osmifinále Dynamo Kyjev po domácím triumfu 1:0 nad Maccabi Tel Aviv. Izraelský přemožitel Plzně z předkola zakončil LM bez bodu a se skóre 1:16.

Gent doma zdolal jistého vítěze skupiny H Petrohrad 2:1 a slaví postup z druhého místa na úkor Valencie. Ta na svém hřišti s debutujícím trenérem Garym Nevillem nečekaně podlehla poslednímu Lyonu 0:2. Zenit poprvé nebodoval a odmítl šanci stát se šestým klubem v historii Ligy mistrů se šesti vyhranými zápasy ve skupině.

6. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina E:

Bayer Leverkusen - FC Barcelona 1:1 (1:1)

Branky: 23. Hernández - 20. Messi. Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Collin (všichni Angl.). Diváci: 29.412.

AS Řím - BATE Borisov 0:0

Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child (všichni Angl.). Diváci: 29.489.

Konečná tabulka:

1. FC Barcelona 6 4 2 0 15:4 14
2. AS Řím 6 1 3 2 11:16 6
3. Leverkusen 6 1 3 2 13:12 6
4. BATE Borisov 6 1 2 3 5:12 5

Skupina F:

Dinamo Záhřeb - Bayern Mnichov 0:2 (0:0)

Branky: 61. a 64. Lewandowski. Rozhodčí: Strömbergsson - Culum, Gustavsson (všichni Švéd.). Diváci: 19.681.

Olympiakos Pireus - Arsenal FC 0:3 (0:1)

Branky: 29., 49. a 67. z pen. Giroud. Rozhodčí: Rizzoli - Di Liberatore, Tonolini (všichni It.). Diváci: 31.388.

1. Bayern Mnichov 6 5 0 1 19:3 15
2. Arsenal 6 3 0 3 12:10 9
3. Olympiakos Pireus 6 3 0 3 6:13 9
4. Dinamo Záhřeb 6 1 0 5 3:14 3

Skupina G:

Chelsea FC - FC Porto 2:0 (1:0)

Branky: 12. vlastní Marcano, 52. Willian. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). Diváci: 41.096.

Dynamo Kyjev - Maccabi Tel Aviv 1:0 (1:0)

Branka: 16. Garmaš. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). Bez diváků.

1. Chelsea 6 4 1 1 13:3 13
2. Dynamo Kyjev 6 3 2 1 8:4 11
3. FC Porto 6 3 1 2 9:8 10
4. Maccabi Tel Aviv 6 0 0 6 1:16 0

Skupina H:

Valencie CF - Olympique Lyon 0:2 (0:1)

Branky: 37. Cornet, 76. Lacazette. Rozhodčí: Jug - Žunič, Praprotnik (všichni Slovin.). Diváci: 32.494.

KAA Gent - Zenit Petrohrad 2:1 (1:0)

Branky: 18. Depoitre, 78. Milicevic - 65. Dzjuba. Rozhodčí: De Sousa - Miranda, Mesquita (všichni Portug.). Diváci: 19.978.

1. Petrohrad 6 5 0 1 13:6 15
2. Gent 6 3 1 2 8:7 10
3. Valencie 6 2 0 4 5:9 6
4. Lyon 6 1 1 4 5:9 4

Přehled osmifinalistů Ligy mistrů a účastníků play off Evropské ligy:

Postup z prvního místa: Real Madrid, Wolfsburg, Atlético Madrid, Manchester City, Barcelona, Bayern Mnichov, Chelsea, Zenit Petrohrad.

Postup z druhého místa: Paris St. Germain, PSV Eindhoven, Benfica Lisabon, Juventus Turín, AS Řím, Arsenal, Dynamo Kyjev, Gent.

Postup do EL: Šachtar Doněck, Manchester United, Galatasaray Istanbul, Sevilla, Leverkusen, Olympiakos Pireus, Porto, Valencie.