Nové Lužánky za miliardy. Předtím ale Winter Classic

Lukáš Caha Lukáš Caha
26. 9. 2015 15:21
Není týdne, kdy by na legendární brněnský fotbalový stadion za Lužánkami nevkročila noha. Trénuje na něm mládež Zbrojovky, pořádají se zde sportovní a kulturní akce. Kometa tu dokonce plánuje odehrát utkání pod širým nebem. Mezitím připravuje město plány nového stadionu za téměř dvě miliardy korun.
Zaplní fanoušci Lužánky v lednu znovu? Kometa chystá Winter Classic.
Zaplní fanoušci Lužánky v lednu znovu? Kometa chystá Winter Classic. | Foto: Lukáš Caha

Brno – Lužánky žijí! Fotbalista Petr Švancara plní slib, který si před svojí velkolepou rozlučkou dal a téměř každý víkend se na legendárním fotbalovém stadionu v Brně koná ať už nějaká sportovní či kulturní akce.

"Trénuje tam mládež brněnské Zbrojovky, velkou kulturní akci zde uspořádal místní pivovar a dokonce tam byla i svatba," pochvaluje si Švancara. "Jsme z toho moc nadšeni, že Lužánky dennodenně žijí."

Od Švancarovy exhibice, kterou navštívily desetitisíce lidí, uplynuly již tři měsíce. Brigádníci odstranili křoviny i ze zbývajících částí tribun a pravidelně se starají o to, aby se z brněnského svatostánku znovu nestal prales, jak tomu bylo ještě v únoru letošního roku.

"Stadion je hezčí a hezčí. Je ale zbytečné na něm dělat nějaké větší opravy," řekl Aktuálně.cz fotbalista. "Díky spolupráci se Zbrojovkou se udržuje v kvalitním stavu i trávník."

Nový stadion pro 25 tisíc diváků

A co bude se stadionem, který pamatuje v dobách největší slávy i padesátitisícové návštěvy, dále? "V současné době se řeší majetkové spory," prozrazuje primátor města Brna Petr Vokřál (ANO). "Vedení města chce mít v co nejkratší době jasno, že je plocha připravena pro rekonstrukci."

Během několika let by tak fanoušci mohli na fotbal za Lužánky chodit pravidelně. "Cílem města je mít moderní fotbalový stánek, který splňuje veškeré parametry jak mezinárodní, tak normy FIFA," upřesňuje Vokřál.

"Město k tomu chce mít samozřejmě vybudované také občanské zázemí, zejména parkoviště a celkovou infrastrukturu," doplňuje. Nový stadion by měl pojmout 25 tisíc diváků s možností rozšíření. Ten současný půjde kompletně k zemi.

Kdy se však začne stavět, jasné není. "Já jsem malý hráč na to, abych mohl říct, kdy a co bude," konstatuje Švancara. "Mám z toho ale celkově dobrý pocit. Nedávno se byla v Lužánkách podívat i ministryně školství."

Cena investice? Dle primátora dosáhnou náklady na stavbu nového stadionu až 1,8 miliardy korun. "Žádný konkrétní, a chcete-li podepsaný, investor není," říká Vokřál. Již dříve však zájem postavit a následně i provozovat stadion projevily tři firmy. To by městu usnadnilo práci dané miliardy sehnat.

Než za Lužánky vjedou bagry, bude se o ně starat právě Švancara, jehož občanské sdružení má stadion od města v pronájmu. Za symbolických sto korun ročně na dobu neurčitou. "Když mám cestu kolem stadionu, tak se tam vždy zastavím a podívám se na malé brněnské naděje."

Kometa chce Winter Classic se Spartou

Již v lednu by Lužánky mohly hostit hokejový zápas. Brněnská Kometa potvrdila plány sehrát zde utkání pod širým nebem se Spartou. "Nikdy jsem na takovém utkání nebyl a moc se na to těším," přiznal pro server iDnes.cz trenér Komety Alois Hadamczik.

"Je to záležitost Komety a fandím jí," říká Švancara, "Rád pomůžu, když to bude možné, ale zatím mě neoslovili. Bavili jsme se jen o tom, jak probíhala moje rozlučka."

Kapacita brněnské Winter Classic by měla činit osmnáct a půl tisíce diváků. Pokud by se ji podařilo naplnit, padl by extraligový rekord. Ten momentálně drží pražská O2 Arena. 23. října 2012 do ní na zápas Kladna s Brnem dorazilo 17 182 fanoušků. Hlavním lákadlem byl Jaromír Jágr, který nastupoval za Kladno během výluky v NHL.

O čtyřicet dva fanoušků méně přišlo na doposud jediný zápas české extraligy pod širým nebem. V roce 2011 jej uspořádaly Pardubice. A znovu u toho byla v roli hosta Kometa. Již delší dobu uvažují o Winter Classic v Litvínově a nedávno se nechali slyšet i znojemští hokejisté hrající mezinárodní EBEL ligu. Ti by se rádi do tří let představili na letišti v pohraničním pásmu s Vídní.

Kometa má však tomuto skutku nejblíže a pravděpodobně je jen otázka času, než jej oznámí oficiální cestou. "Je to skvělý krok směrem k Lužánkám. Jsem zastáncem toho, aby byl na stejném místě i nový hokejový stadion," sní Švancara. "Perfektní by bylo, kdyby se začaly stavět oba současně. Pamatuji si, když jsem chodil z fotbalu rovnou na hokej v jedno odpoledne. Bylo to něco nádherného."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Meteorologové varují před bouřkami, přijít může i přívalový déšť, nárazový vítr a krupobití

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách i velmi silné. Přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití mohou způsobit problémy v dopravě a energetice, škody na majetku a rozvodnění menších řek. První bouřky se objevily už v noci na západě Čech, další mohou během dneška dorazit do zbytku země. Bouřkové období, které ukončí nynější horké a suché počasí, bude pokračovat zřejmě až do pátku.

Nejsilnější a nejvíc nebezpečné budou bouřky, které zasáhnou západní polovinu ČR v noci na úterý. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí pro všechny české kraje a Vysočinu od úterní půlnoci do 10:00, vyplývá z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 50 milimetrů, nárazy větru zhruba 80 kilometrů v hodině a kroupami. Tyto intenzivní srážky mohou lokálně zvednout hladiny zejména menších vodních toků," upozornili meteorologové. Nárazy větru mohou lámat větve či vyvracet stromy, nebezpečné mohou být také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice i problémy v dopravě. Lidé by měli zabezpečit okna, dveře, skleníky či volně položené předměty, neměli by vstupovat ani vjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce by motoristé měli snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

O něco slabší bouřky se čekají dnes odpoledne v celé zemi a v úterý na Moravě a ve Slezsku. Ještě během dneška mohou teploty s výjimkou západních Čech vystoupit nad 31 stupňů Celsia. Do půlnoci platí v Česku varování před vznikem a šířením požárů, podle meteorologů se bude pozvolna ochlazovat, což společně s deštěm sníží požární riziko.

Během úterý budou bouřky přechodně slábnout, ale znovu se mohou objevit i v dalších dnech tohoto týdne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy