Liberec nadělil Baníku šestku, Slavia padla v Boleslavi

30. 8. 2014 18:51
Fotbalisté Liberce v dnešním zápase 6. kola Synot ligy deklasovali doma Baník Ostrava, jenž vyprovodili 6:0.
Radost hráčů Liberce.
Radost hráčů Liberce. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Liberce v dnešním zápase 6. kola Synot ligy deklasovali doma Baník Ostrava, jenž vyprovodili 6:0. Dařilo se také Slovácku, které zdolalo Příbram 4:1. Bohemians 1905 se rozešli s Hradcem Králové smírně 1:1.

Vedoucí Slavia prohrála v Boleslavi 1:2 a v neděli tak o první příčku může přijít.

Proti Baníku se pod Ještědem daří

Liberec od úvodu potvrzoval, že se mu proti Baníku dlouhodobě daří a brzy vykročil za čtvrtou výhrou z posledních pěti domácích zápasů s Ostravou. Pomohlo mu k tomu i štěstí, když Šural ve třinácté minutě ve skluzu na dlouho nohu zasáhl centr z pravé strany a vysoký oblouček zapadl za Pavlenku.

Severočeši měli zápas pevně v rukách a po několika promarněných šancích přidali v závěru poločasu další dvě trefy. Agilní Šural udělal ve 42. minutě kličku ve vápně a z poměrně velkého úhlu propálil hostujícího gólmana. Už v nastaveném čase pak zasadili domácí Baníku třetí úder, když nabíhající Frýdek placírkou umístil centr ze strany za bezmocného Pavlenku.

Liberecké neopustily útočné choutky ani po přestávce. Ve 47. minutě si na centr z levé strany naběhl Ďubek a v pádu hlavou přidal čtvrtý gól Slovanu, který byl zároveň jeho premiérovým v české lize.

Liberec přepsal rekordy klubu

Ostravská obrana, která v předchozích dvou kolech udržela čisté konto, se naprosto rozpadla a za další čtyři minuty inkasovala popáté. Fleišman utekl obráncům a předložil míč před prázdnou branku Šuralovi, jenž zkompletoval hattrick. Tři góly v jednom ligovém utkání dal podruhé v kariéře, prvně se mu to povedlo předloni proti Dukle.

Liberec už v tu chvíli vyrovnal nejvyšší ligovou výhru 5:0 z roku 1994 proti Benešovu, ale stále neměl dost a v 55. minutě stanovil nový rekord. Po faulu Pavlenky na Frýdka kapitán Fleišman s přehledem proměnil penaltu.

Ostrava nebyla daleko k tomu, aby nechtěně vyrovnala svou nejvyšší porážku v samostatné lize 0:7 od Slavie z roku 2003, Liberec už ale z několika dalších šancí sedmou trefu nepřidal. I tak ho diváci za nejvyšší výhru v historii vyprovodili ovacemi vestoje.

Sešívaným se zranili tři hráči

Slavia posílená minulou výhrou nad Plzní vstoupila do utkání velmi dobře. Hrála aktivně a v 7. minutě využila velké chyby domácího obránce Rosy. Ten obral o míč protihráče a chtěl přihrávat brankářovi Hruškovi, jenže do malé domů nedal razanci, míč sebral Škoda a elegantním obloučkem přehodil vybíhajícího Hrušku. Pro útočníka Slavie to byl již šestý gól v sezoně a znovu se osamostatnil na čele tabulky střelců.

Ráz utkání se však změnil ve 25. minutě, kdy Škoda musel ze zdravotních důvodů střídat a nahradil ho Balaj. "Už v týdnu jsem měl problémy s podkolenní šlachou. Uvidíme, jak to bude vypadat, ale jelikož jsem kvůli tomu musel střídat, tak to není nic příjemného," řekl o poločase České televizi Škoda. Bez něj se Slavia začala dostávat pod tlak.

Mladá Boleslav hrozila hlavně ze standardních situací, ale Wágnerovu hlavičku po rohu odvrátil na brankové čáře stojící Gecov a Ščuk o chvíli později mířil hlavou vedle. Bosenský záložník si to však vynahradil ve 39. minutě. Ďuriš propasíroval míč přes Černého na Ščuka, který měl ve vápně trochu prostoru a propálil Hrubeše.

Bílek dohrával jen se sebezapřením

Slavia musela do poločasu ještě jednou nuceně střídat, jelikož Nitrianskému v souboji přišlápl koleno Skalák a pravý bek nemohl kvůli postranním kolenním vazům pokračovat. Faul byl však odpískán na mladoboleslavského hráče, následoval přímý kop, po kterém vznikl ve vápně Slavie závar, a Navrátil zblízka doklepl míč do sítě. Byl to pro něj první gól v české lize po téměř čtyřech letech.

Hosté mohli srovnat hned po pauze, ale Latka byl v ofsajdu a sudí tak gól nemohl uznat. Smůla Slavie pokračovala i nadále. Půlhodiny před koncem totiž trenér Beránek potřetí vystřídal, o pět minut později si však poranil kotník i stoper Bílek. Sice se vrátil se sebezapřením do hry, ale jeho pohyb byl hodně omezen a jen tak stínoval v útoku. Slavia tak v podstatě dohrávala v oslabení.

Mladá Boleslav měla několik šancí definitivně rozhodnout, ale Skalák mířil mimo a Navrátil nestihl využít chybu brankáře Hrubeše, kterému vypadl míč. Slavia však ze závěrečné snahy o tlak nic nevytěžila a už poosmé za sebou darovala Mladé Boleslavi body.

Krbečkův návrat nezačal šťastně

V brance Příbrami se poprvé v sezoně objevil Krbeček, který se v létě po čtyřech letech vrátil do týmu, ale nebyl to vydařený návrat do sestavy. Od začátku musel čelit útokům Slovácka a k prvnímu gólu mu pomohl chybou, když byl u centru Diviše později než Došek a kapitán domácích hlavou otevřel skóre.

Velmi dobré utkání hrál stoper Slovácka Rada, který před prvním gólem zatáhl míč před vápno soupeře, při druhém už si dokonce připsal asistenci. Dlouhým pasem našel Kaloudu, který hned z voleje propálil Krbečka podruhé.

Příbram už nemá jiskru

Příbram potvrzovala, že po úvodních dvou remízách s favority ztratila jiskru a domácím nedokázala výrazněji konkurovat. Navíc krátce po změně stran zachyboval při zpracování Sus, nabídl tak šanci Divišovi, který pobídkou nepohrdl a přidal třetí trefu.

Výrazněji zaměstnat obranu Slovácka se dařilo jen Fillovi, který se v 64. minutě řítil na brankáře Heču, ale jeho střela prosvištěla jen těsně vedle levé tyče. Fillo se dočkal až v 71. minutě, kdy dostal šanci na reparát poté, co si zpracoval míč na hranici šestnáctky, obešel novice v domácí sestavě Břečku a tentokrát problém se zakončením neměl.

Příbram vycítila šanci a o chvíli později se znovu propracovávali její hráči do šance, zradila je ale přesnost a na finální přihrávku Švancara už nedosáhl. Veškeré naděje Příbrami sebral v 78. minutě Kalouda, který využil teče Nevese a uklidil míč za bezmocného Krbečka. Slovácko tak v posledních třech domácích duelech nastřílelo 10 branek.

Góly padaly jen z penalt

Bohemians 1905 výborně vyšel vstup do zápasu. Kotiš po rohu stáhl v šestnáctce Radu a nařízenou penaltu jistě proměnil kapitán Jindřišek. Hradec poprvé zahrozil pohotovou střelou Aleše Čermáka, kterou gólman Švenger vytáhl na roh. Po dvaceti minutách pak hostující Dvořák po Rolkově přiťuknutí hlavičkoval těsně vedle.

Ve 32. minutě rozhodčí Ardeleanu nařídil druhou penaltu po rohovém kopu, tentokrát ve prospěch Hradce za ruku Rady. Míč si vzal Dvořák a uspěl podobně jako předtím Jindříšek. Východočeši po 466 minutách ukončili čekání na venkovní ligovou branku.

Hosty vyrovnání hodně povzbudilo a v závěru poločasu Bohemians přehrávali. Marešovu dalekonosnou střelu zlikvidoval Švenger, jenž poté chytil i hlavičku aktivního Dvořáka.

Útočná snaha vyšla naprázdno

Bohemians začali druhý poločas lépe. Do dobré pozice se dostal Moravec, ale z voleje poslal míč mimo Koubkovy tyče. Na druhé straně se opět blýskl Švenger, když výborným zákrokem vytáhl hlavičku Rolka.

Hostujícího Koubka zase v 65. minutě zachránila tyčka po povedené ráně střídajícího Nerada, další náhradník "Klokanů" Lietava mířil nepřesně. Bohemians už velký závěrečný tlak nepředvedli a v Ďolíčku nedokázali napravit předchozí porážky se Spartou a Jabloncem. Vršovický tým tak před svým publikem získal jediný z celkových sedmi bodů v tomto ročníku.

Aktualizujeme...

6. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Baník Ostrava 6:0 (3:0)

Branky: 13., 42. a 51. Šural, 45.+1 Frýdek, 47. Ďubek, 55. Fleišman z pen. Rozhodčí: Pechanec - Jiřík, Kubr. ŽK: Ďubek - Stronati. Diváci: 4938.

Liberec: O. Kolář - Mudra, Pokorný (64. Karišik), Pimpara, Fleišman - Obročník - Šural, Ďubek, Pavelka (75. Dydowicz), Frýdek - Hadaščok (58. Kolár). Trenér: Slovák.

Ostrava: Pavlenka - Frydrych, Baránek (54. Kaša), Stronati, Holzer - Mensah, Greguš - Kukec (77. Šichor), Lindpere (46. De Azevedeo), Štěpán - Narh. Trenér: Bernady.

1. FC Slovácko - 1. FK Příbram 4:1 (2:0)

Branky: 21. a 78. Kalouda, 9. Došek, 49. Diviš - 71. Fillo. Rozhodčí: Nenadál - Wilczek, Hock. ŽK: Šumulikoski, Kerbr, Rada - Hnaníček, Řezníček, Neves, Hájovský, Zeman. Diváci: 3967.

Slovácko: Heča - Kuncl (39. Daníček), T. Rada, Břečka, Reinberk - Šumulikoski - Diviš, Kalouda, Valenta (80. Havlík), Kerbr (86. Sadílek) - Došek. Trenér: Habanec.

Příbram: L. Krbeček - Sus (53. Švancara), Hájovský, Zápotočný, Neves - Pilík, Hnaníček - J. Mareš, Fillo, Zeman (84. Matějů) - Řezníček (65. Stratil). Trenér: Čuhel.

Bohemians Praha 1905 - FC Hradec Králové 1:1 (1:1)

Branky: 4. Jindřišek z pen. - 32. P. Dvořák z pen. Rozhodčí: Ardeleanu - Blažej, Hrabovský. ŽK: Engelmann - Kotiš, Križko, P. Mareš, P. Dvořák. Diváci: 4686.

Bohemians: Švenger - Pauschek, E. Brabec, Šmíd, Engelmann - Jindřišek, J. Rada - Moravec (82. Bartek), Mosquera, Bratanovič (61. Nerad) - Mikuš (68. Lietava). Trenér: Pivarník.

Hradec: T. Koubek - Holeš, Chleboun, Rolko, P. Mareš - Križko, Kotiš - Štípek, A. Čermák (72. P. Černý), Halilovič (60. Šultes) - P. Dvořák (84. Prokeš). Trenér: Prokopec

FK Mladá Boleslav - Slavia Praha 2:1 (2:1)

Branky: 39. Ščuk, 45.+2 Navrátil - 7. Škoda. Rozhodčí: Franěk - Urban, Hájek. ŽK: Navrátil, Šisler, Bartl, Rosa - Gecov, Dostál, Piták, Balaj, V. Vukadinovič. Diváci: 4823.

Mladá Boleslav: Hruška - Bořil (73. Bartl), Navrátil, Smejkal, Rosa - Ščuk, Tavares - Skalák, Šisler (87. Magera), Ďuriš (85. Zahustel) - Wágner. Trenér: K. Jarolím.

Slavia: Hrubeš - Nitrianský (45.+1 Dostál), Bílek, Latka, Dobrotka - Gecov, Zmrhal - V. Vukadinovič, M. Černý, Petr (61. Piták) - Milan Škoda (25. Balaj). Trenér: Beránek.

1. Slavia 6 4 0 2 12:7 12
2. Plzeň 5 3 1 1 13:4 10
3. Slovácko 6 3 1 2 12:7 10
4. Jablonec 5 3 1 1 8:5 10
Mladá Boleslav 6 3 1 2 8:5 10
6. Sparta 5 3 0 2 6:3 9