Ligový večer: Sparta dál bez porážky, také Plzeň vyhrála
... když v nedělním zápase 5. kola zdolali na Letné Duklu 2:0.
Po třech zápasech bez vítězství zabrala mistrovská Plzeň,...
... která doma zdolala nováčka z Olomouce 2:0.
23. 8. 2015 18:56
Fotbalisté Plzně se v 5. kole Synot ligy opět trápili, ale vyhráli 2:0.

Brno - Českým zástupcům v pohárové Evropě se dařilo. Plzeň v 5. kole Synot ligy přetlačila Olomouc 2:0, Sparta na Letné stejným výsledkem přehrála Duklu, Jablonec rozstřílel v Brně Zbrojovku 3:0, Liberec si zase doma poradil s Teplicemi poměrem 2:0.

Trenér Plzně Karel Krejčí udělal oproti čtvrtečnímu duelu čtvrtého předkola Evropské ligy s Vojvodinou Novi Sad (3:0) tři změny v sestavě. Do útoku nasadil Holendu, v záloze Hořava nahradil zraněného Hrošovského a místo Kovaříka nastoupil od začátku Petržela.

Viktoria ovládala hru a držela balon, k vedení to ale dlouho nevedlo. Sigma v bloku dobře bránila a nepouštěla domácí do gólových šancí. V jedenácté minutě si pak naskočil na centr Hubník, ale hlavou minul.

Nováček poprvé zahrozil až v 35. minutě, kdy na půlce promáchl Hubník, ale volný Halenár jako by se možnosti úniku zalekl a přečíslení pokazil nepřesnou přihrávkou na Navrátila. Ten mu ještě míč vrátil a olomoucký útočník střílel slabě do Kozáčika.

Většinu času se hrálo na polovině hostů, ale Západočeši se nemohli gólově prosadit. Nepovedlo se to ani Holendovi, který v závěru poločasu hlavičkoval po rohu jen do brankáře Buchty.

Plzni se ani po pauze nedařilo rozevřít hostující defenzivu, a tak Krejčí poslal na trávník střídající Ďuriše s Kovaříkem. Druhý jmenovaný po hodině hry zacentroval z přímého kopu do vápna a Procházkovu hlavičku zneškodnil výborně chytající Buchta.

Další velkou šanci zahodila Plzeň za dvě minuty, kdy se Petržela protlačil přes obránce, ale jeho střelu vyrazil hostující brankář. Vzápětí proti Buchtovi neuspěl zblízka ani Ďuriš.

Na kopačky domácích se začala po předchozích třech ligových ztrátách vkrádat nervozita, přesto Viktoria nakonec soupeře zlomila. V 86. minutě se dostal za obranu Kovařík a jeho přihrávku doklepl do prázdné branky Ďuriš.

Naději na závěrečný nápor sebralo hostům vyloučení Plška a Plzeň nakonec ještě přidala druhý gól. Po faulu na Rajtorala bezpečně proměnil v první minutě nastavení penaltu Ďuriš.

Váchu nahradil Mareček

Sparta oproti čtvrtečnímu úvodnímu utkání 4. předkola Evropské ligy s Thunem, ve kterém se protrápila k výhře 3:1, nastoupila s několika změnami v sestavě. Zraněného Váchu nahradil v záloze Mareček a do základu se vrátil také Matějovský nebo Steinhöfer.

V prvním poločase se dlouho hrálo bez šancí. Když už to vypadalo, že do kabin se půjde za bezbrankového stavu, naběhl si na Steinhöferův centr Krejčí a přesnou hlavičkou poslal Spartu do vedení. Dukla mohla vyrovnat z ojedinělé šance v závěru, jenže po Beauguelově střele překonaného Bičíka zastoupil na čáře Costa.

Po pauze jako první zahrozila Dukla - těsně vedle z přímého kopu mířil Berger. Ještě blíž byl na druhé straně Lafata, jehož pokus zastavila tyč. V 56. minutě už se kapitán Sparty dočkal, když po Krejčího přihrávce před prázdnou branku doklopýtal pro pátý gól v sezoně. V 87. minutě trefil z přímého kopu pro změnu břevno domácí Dočkal.

Sparta tak ve čtvrtém utkání nejvyšší soutěže za sebou dala minimálně dvě branky a naladila se na čtvrteční odvetu v Thunu. Dukla si naopak natáhla ligovou sérii bez výhry na tři zápasy a potvrdila, že na Letné se jí nedaří. V samostatné lize tam z pěti zápasů uhrála jen jednu remízu a nedala ani gól.

Jablonec dominoval od začátku

Ráz jednoznačnému průběhu utkání Jablonce s Brnem dala hned pátá minuta zápasu. Po levé straně unikl obránci Petru Buchtovi jablonecký Tecl, který našel zpětnou přihrávkou nabíhajícího Greguše.

Jablonec měl celý úvodní poločas hru zcela ve své režii. Vedle křídelní hry byl jeho silnou zbraní i postupný protiútok. Šest minut před přestávkou hosté udeřili podruhé. Obránce Karavajev odcentroval z levé strany a volný Masopust hlavou překonal Doležala podruhé.

Vzruch přinesl po přestávce střídající útočník Jablonce Martin Doležal. Hned po dvou minutách pobytu na trávníku jej při úniku školácky srazil obránce Frelih, jenž uviděl červenou kartu. O pouhou minutu později právě Doležal po rohovém kopu Trávníka přidal třetí branku. Početně oslabení Brňané se už navzdory převaze na korekci výsledku nezmohli.

Dramé dostal dvě karty za dvě minuty

Trenér Liberce Jindřich Trpišovský udělal v základní sestavě pět změn oproti čtvrtečnímu úvodnímu duelu play off Evropské ligy s Hajdukem Split (1:0). Jen na lavičce začali Bakoš, Shala nebo střelec vítězného gólu Pokorný.

Po půlhodině dostal míč do teplické branky dorážející Bakoš, jenže rozhodčí přes velké protesty hráčů Slovanu gól neuznali pro ofsajd. V 37. minutě si slovenský útočník spravil chuť, když převzal Pavelkův pas a přesnou střelou z první otevřel skóre.

Podruhé se Liberečtí prosadili v 54. minutě. Bakoš dostal od Šurala přesný míč do úniku, lehce obehrál bránícího Horu a zkušeně překonal Grigara. Bývalý hráč Plzně se v lize trefil počtvrté. V závěru ještě oslabil Teplické náhradník Dramé, který dostal dvě žluté karty během dvou minut.

Aktualizujeme

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

5. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Sigma Olomouc 2:0 (0:0)
86. a 90.+1 z pen. Ďuriš. Rozhodčí: Kocourek - Pospíšil, Koval. ŽK: Cana, Plšek, Navrátil. ČK: 89. Plšek. Diváci: 11.205.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský - Vaněk, Hořava - Petržela (78. Mahmutovič), D. Kolář (57. Ďuriš), Kopic (57. Kovařík) - Holenda. Trenér: K. Krejčí.

Olomouc: M. Buchta - Hála, Rajnoch, Radakovič, Vepřek - Štěpán (61. Zahradníček), Cana, Plšek, Navrátil (76. Moulis) - Petr (81. Houska) - Halenár. Trenér: Kalvoda.

Sparta Praha - Dukla Praha 2:0 (1:0)
41. L. Krejčí, 56. Lafata. Rozhodčí: Zelinka - Kotík, J. Paták. ŽK: Lafata, Mareček - Štetina, Berger, Marek Hanousek, Miloševič. Diváci: 9142.

Sparta: Bičík - Steinhöfer, Holek, Costa, Hybš - Frýdek, Mareček, Dočkal, Matějovský (78. Litsingi), L. Krejčí - Lafata (87. Fatai). Trenér: Ščasný.

Dukla: F. Rada - Jurendič, Štetina, Jeřábek, Vrzal - Čajič (59. Daniel Tetour), Marek Hanousek (78. Miloševič), Považanec - Berger, Beauguel, Jakub Mareš (61. Néstor). Trenér: Kozel.

Zbrojovka Brno - FK Jablonec 0:3 (0:2)
5. Greguš, 39. Masopust, 74. Martin Doležal I. Rozhodčí: Jech - Pochylý, Ratajová. ŽK: Greguš, Wágner (oba Jablonec). ČK: 73. Frelih (Brno). Diváci: 4722.

Brno: Martin Doležal II. - P. Buchta, Košťál, Frelih, Lutonský - Malík (54. Chrien), Lacko - Pašek, Zavadil, Vávra (46. Brigant) - Řezníček (82. Moukanza). Trenér: Kotal.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, Karavajev - Greguš - Masopust (86. Crnkič), Pospíšil (82. Rossi), Trávník, Tecl - Wágner (71. Martin Doležal I.). Trenér: Šilhavý.

Slovan Liberec - FK Teplice 2:0 (1:0)
37. a 54. Bakoš. Rozhodčí: Jílek - Vlasjuk, Kubr. ŽK: Dramé (Teplice). ČK: 88. Dramé. Diváci: 5382.

Liberec: Koubek - Fleišman, Hovorka, Švejdík, Bartošák - Pavelka (75. Rabušic), Sackey - Josef Šural, Folprecht (20. Bakoš), Kerbr - Luckassen (61. Soungole). Trenér: Trpišovský.

Teplice: Grigar - Hora (83. Kapolongo), Lüftner, D. Jablonský, Krob - Vondrášek (76. Dramé), Breite, Vachoušek (65. Bratanovič), Ljevakovič, Fillo - Potočný. Trenér: Vavruška.

1. Sparta 5 4 1 0 12:3 13
2. Slovácko 5 3 1 1 10:9 10
3. Liberec 5 2 3 0 10:6 9
4. Zlín 5 3 0 2 6:8 9
5. Jablonec 5 2 2 1 9:6 8
6. Plzeň 5 2 2 1 8:6 8