Frýdek vystřílel na Dukle Spartě tři body i první místo v tabulce, Plzeň musela se Slavií otáčet

Aktualizováno 28. 8. 2016 21:23
Sparta i Liberec navázaly v nedělních ligových kolech na výkony ze čtvrtečních odvet play off Evropské ligy, když získali na hřištích soupeřů všechny tři body. Pražané přehráli Dulu 2:0, Slovan zase Příbram 1:0. Vyhrála také Plzeň, která doma sice doma od 13. minuty prohrávala, ale třemi góly v druhém poločase duel se Slavií otočila a vyhrála 3:1.
Martin Frýdek
Martin Frýdek | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Sparty zvítězili v pátém ligovém kole na hřišti Dukly 2:0 a vrátili se do čela neúplné tabulky o bod před Mladou Boleslav. Malé pražské derby na Julisce rozhodl Martin Frýdek dvěma góly ve druhém poločase. Letenští potřetí za sebou zvítězili a v posledních čtyřech duelech nejvyšší soutěže neinkasovali.

Vyhrála také Plzeň, která doma sice doma od 13. minuty prohrávala, ale třemi góly v druhém poločase duel se Slavií otočila a vyhrála 3:1.

Prvních bodů se naopak nedočkali hráči Příbrami. Pod novým koučem Petrem Radou prohráli v pátém kole první ligy doma 0:1 s Libercem. O premiérovou výhru Slovanu v sezoně se postaral David Hovorka. Příbram tak čeká na ligovou výhru třináct utkání, na gól 577 minut. V historii české ligy byly po pátém kole bez bodu a gólu dosud jen Lázně Bohdaneč v roce 1997.

Slavia začala nebojácně a ve třinácté minutě udeřila. Zmrhalův centr vrátil do malého vápna Škoda a stoper Bílek hlavou potrestal nedůraz v domácí obraně.

Viktorii inkasovaná branka probudila a dvakrát za sebou měla blízko k vyrovnání. Nejprve si v 16. minutě málem dal vlastní gól Bílek, o čtyři minut později zahrával přímý kop Bakoš a hosty po tečované střele zachránil Berkovec. Plzeň ve zbytku první půle diktovala tempo, ale ve finální fázi jí chyběl klid.

Hned po přestávce však už domácí srovnali. Na Hromadův nákop si naběhl Petržela, vyhnul se stoperům a obloučkem zpoza vápna přehodil Berkovce, který zbytečně vyběhl až téměř na hranici šestnáctky. Domácí záložník se v lize trefil poprvé od začátku dubna.

Viktoria po vyrovnání soupeře ještě víc přitlačila a další Petrželovu střelu ránu vyrazil Berkovec. Obrat domácí dokonali v 65. minutě. Po nakrátko rozehraném rohu přihrál Kopic do vápna na Hejdu a ten prostřelil slávistického gólmana. V lize skóroval poprvé od předloňského listopadu.

Na posledních dvacet minut se dostala do hry i nová plzeňská posila Zeman a právě po jeho nakrátko rozehraném přímém kopu přišel třetí gól domácích, který po Hořavově centru obstaral v 86. minutě hlavou Krmenčík.

Sparta se prosadila až po přestávce

Do první větší šance se na Julisce v deváté minutě dostala Sparta. Brankář Hroššo přodloužil míč z rohového kopu jen k Šuralovi, který ho však v pádu nepřekvapil. V patnácté minutě hosté několikrát zaváhali v šestnáctce a málem inkasovali. Koubek konečky prstů vytáhnul Tetourovu střelu na tyčku a osamocený Olayinka z dorážky trestuhodně minul.

Sparťanům se nedařilo najít správný rytmus, jakoby měli stále v nohách čtvrteční odvetu 4. předkola Evropské ligy se Sönderjyske (3:2). Ani Dukla ve třicetistupňovém vedru nedokázala své akce dotáhnout do konce.

Letenští znovu zahrozili až v závěru poločasu, kdy hlavičku Zahustela zblokoval Podaný a dorážku Juliše zase nepustil k Hroššovi další bránící hráč Považanec.

V úvodu druhé půle domácí pohrdli další obrovskou šancí. Míč po dlouhém autu propadl k volnému Štetinovi, který zblízka zamířil nad břevno. O chvíli později slovenský stoper těsně minul tvrdou ranou z přímého kopu.

Sparta se sice po změně stran herně trápila, ale v 58. minutě se trochu šťastně ujala vedení. Z velké dálky napřáhl Frýdek, na jehož pokus tečovaný Považancem si Hroššo sáhnul, ale zastavit ho nedokázal.

Se Šuralovou hlavičkou už si gólman Dukly poradil lépe, později Hroššo další Frýdkovu ránu vyrazil. Hosté výrazně ožili a snažili se o pojistku. Tu ještě nepřidal Šural, když ho vychytal Hroššo.

Úspěšnější už byl v 78. minutě Frýdek, který v šestnáctce převzal přihrávku od Váchy a po otočce se prosadil umístěnou střelou. Sparťanský záložník tak zdvojnásobil svou dosavadní střeleckou bilanci v lize.

Dukla v závěru letenského soupeře zatlačila, jenže Koubek dvakrát skvěle vychytal střídajícího Manziu a i ve čtvrtém ligovém utkání za Spartu udržel čisté konto.

Výhru Slovanu zajistil Hovorka

Příbramští hráči pod novým trenérem bojovali, snažili se napravit nevydařený vstup do sezony a Liberci byli vyrovnaným soupeřem. Severočechům se naopak nedařilo navázat na čtvrteční výkon proti Larnace, kterým si zajistili postup do Evropské ligy.

Hrálo se hlavně ve středu pole, ovšem ve třinácté minutě vyšel Liberci rychlý protiútok, Bartl nacentroval a Vůch v dobré pozici přestřelil. Vůch měl v první půli ještě jednu vyloženou šanci, když postupoval sám na gólmana Hrušku, udělal mu kličku, ovšem místo zakončení do prázdné branky zkoušel nasimulovat penaltu. Sudí to postřehnul a udělil mu za to žlutou kartu.

Domácí hráči se dostávali pouze k závarům a střelám z dálky. Především Trapp dvakrát nebezpečně vystřelil, ale míč pokaždé skončil těsně vedle.

Vůch své dvě zaváhání napravil po změně stran, kdy našel před brankou Hovorku a ten hlavou v pádu poslal Liberec do vedení.

Příbram se poté snažila o vyrovnání a vypracovala si tlak, ale potvrzovala své trápení v koncovce. Nevyužila obrovský závar ve vápně soupeře a gólem neskončil ani únik Peltiera, který obešel brankáře, dokonce i poslal míč do branky, ale na brankové čáře zachránil hosty Latka. Zkušený stoper chvíli předtím vystřídal zraněného kapitána Pokorného. Víc už ale domácí nevyužili.

5. kolo první fotbalové ligy:

Dukla Praha - Sparta Praha 0:2 (0:0)
Branka:
58. a 78. Frýdek. Rozhodčí: Proske - Arnošt, Černý. ŽK: Kušnír - Frýdek. Diváci: 6243.

Dukla: Hroššo - Kušnír, Štetina, Smejkal, Podaný - Hanousek, Považanec, Tetour (68. Juroška) - Olayinka (82. Preisler), Beauguel, Čajič (68. Manzia). Trenér: Šilhavý.

Sparta: Koubek - Karavajev, Holek, Costa, Kadlec (70. Brabec) - Vácha, Frýdek - Zahustel, Lafata (68. Mareček), Šural - Juliš (80. Pulkrab). Trenér: Ščasný.

1. FK Příbram - Slovan Liberec 0:1 (0:0)
Branka:
52. Hovorka. Rozhodčí: Franěk - Moláček, Fišer. ŽK: Trapp, Jiránek - Vůch, Súkenník, Pokorný, Baroš. Diváci: 2182.

Příbram: Hruška - Tregler, Chaluš, Jiránek, Divíšek - Krameš (67. Mahmutovič), Trapp - Pilík, Rezek, Ferrara (55. Laňka) - Peltier (76. Majtán). Trenér: Rada.

Liberec: Dúbravka - Coufal, Hovorka, Pokorný (65. Latka), Bartošák (74. Nitrianský) - Folprecht, Súkenník - Bartl, Sýkora (86. Breite), Vůch - Baroš. Trenér: Trpišovský.

Viktoria Plzeň - Slavia Praha 3:1 (0:1)
Branky:
48. Petržela, 65. Hejda, 86. Krmenčík - 13. Bílek. Rozhodčí: Ardeleánu - Pelikán, Paták. ŽK: Hořava - Van Kessel, Ngadeu. Diváci: 11.317.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Hejda, Hubník, Limberský - Petržela (70. Zeman), Hromada, Hořava, Kopic - Bakoš (88. Baránek), Ďuriš (68. Krmenčík). Trenér: Pivarník.

Slavia: Berkovec - Bořil, Bílek, Deli (69. Mešanovič), Švento - Ngadeu, Souček - Van Kessel, Hušbauer (82. Van Buren), Zmrhal (82. Mihalík) - Škoda. Trenér: Uhrin ml.