Slovensko v šoku, kouč si chválil remízu s trpaslíkem. V září bychom prohráli, tvrdil

Rudolf Černík Rudolf Černík
24. 3. 2023 15:03
Slovensko vstřebává další fotbalové zklamání. A možná ještě víc než domácí remíza 0:0 s Lucemburskem zaskočila experty i fanoušky skutečnost, že si kouč Francesco Calzona výsledek vstupního utkání kvalifikace ME pochvaloval.
Slovenský reprezentant Ondrej Duda se v utkání kvalifikace ME pokouší prodrat lucemburskou obranou
Slovenský reprezentant Ondrej Duda se v utkání kvalifikace ME pokouší prodrat lucemburskou obranou | Foto: Reuters

"Jsem spokojený, byl to těžký zápas," tvrdil italský kouč Slováků překvapivě po blamáži v Trnavě.

"Věděli jsme, že Lucembursko jde nahoru, že to nebude jednoduchý zápas. Mají dobré hráče," prohlásil na adresu týmu, který se v žebříčku FIFA krčí až na 92. místě.

"Možná kdybychom hráli tento zápas v září, prohráli bychom 0:4," pokračoval Calzona ve svérázném hodnocení a dodal: "Jdeme správným směrem. Hráčům jsem v šatně poděkoval. Nevidím důvod k nějaké negativní náladě."

Jenže jeho proklamovaná spokojenost ještě víc rozdráždila rozčarované příznivce a odborníky.

"To jako vážně? Já jen doufám, že to tlumočník špatně přeložil. Jinak je to horší, než jsem myslel," vyjádřil se na sociálních sítích bývalý slavný obránce Martin Škrtel, jenž za národní mužstvo odehrál přes sto zápasů.

"Kdybych já byl trenérem reprezentace, tak bych po takovém výkonu určitě nebyl spokojený," přizvukoval někdejší útočník Szilárd Németh, jenž hrával i za pražskou Spartu. 

A bývalý reprezentační brankář Ján Mucha šel ještě dál. "Kdyby to byl jiný, slovenský trenér, tak vám garantuju, že by po tomhle zápase skončil," kroutil hlavou ve studiu televize Sport 1.

Calzona si ovšem z jejich vyjádření nic moc nedělal. "Tak to fotbalu asi nerozumím," prohlásil, když mu novináři zprostředkovali reakce bývalých hráčů.

Čtyřiapadesátiletý trenér nahradil na konci srpna odvolaného Štefana Tarkoviče, ovšem i po pěti zápasech stále čeká na první výhru. A to přitom za protivníky neměl žádné giganty.

Angažmá začal domácí porážkou s Ázerbájdžánem, po které následovaly remízy s Běloruskem, Černou Horou, Chile a nyní s Lucemburskem.

Žádný div, že roste počet kritiků, kteří nechápou, proč elitní výběr země dostal do rukou zahraniční kouč, pro něhož je to první zkušenost v roli hlavního trenéra.

Italský kouč Slovenska Francesco Calzona při utkání kvalifikace ME proti Lucembursku
Italský kouč Slovenska Francesco Calzona při utkání kvalifikace ME proti Lucembursku | Foto: Reuters

Dosud totiž Calzona vykonával pouze funkci asistenta v několika italských klubech. Minulou sezonu působil v trenérském štábu Luciana Spallettiho v Neapoli, kde mezi lety 2015 až 2018 pomáhal už Mauriziovi Sarrimu.

Mezi současnými svěřenci však našel zastání. "Ani Guardiola by během tří srazů nesvedl zázraky," hájil Calzonu záložník Stanislav Lobotka, jedna z největších hvězd mužstva.

Další zápas čeká Slovensko v neděli v Bratislavě proti Bosně a Hercegovině. V kvalifikační skupině jsou ještě Portugalsko, Island a Lichtenštejnsko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy