Slovákům pomohla odvolaná penalta, v závěru pak udeřili a Euro mají na dosah

Aktualizováno 16. 10. 2023 23:18
Fotbalisté Slovenska v kvalifikaci mistrovství Evropy vyhráli v Lucembursku 1:0 a výrazně se přiblížili postupu na šampionát v příštím roce. Slovákům pomohlo, že v první půli rozhodčí odvolal po zásahu VAR penaltu, kterou proti nim původně nařídil. V 78. minutě pak rozhodl Dávid Ďuriš po centru Dávida Hancka.
Radost slovenských fotbalistů v kvalifikace ME 2024
Radost slovenských fotbalistů v kvalifikace ME 2024 | Foto: Reuters

"Slováci utrpěli vítězství a mají Euro na dosah," píše o zápase deník sme.sk. "Slováci podali asi nejslabší výkon v celé kvalifikaci," tvrdí.

Výhru hostům zachránil v 81. minutě brankář Dúbravka, jenž se vytáhl proti střele Rodriguese.

Slováci mají na druhé příčce tabulky dvě kola před koncem pět bodů náskok na první nepostupové místo. K jistotě účasti na turnaji jim v příštím domácím duelu s Islandem stačí remíza.

Tabulku skupiny vede po osmi kolech bez ztráty bodu Portugalsko, které mělo již postup zaručený a i díky dalším dvěma gólům kapitána Cristiana Ronalda vyhrálo 5:0 v Bosně.

Portugalci nastříleli všechny branky už během úvodní půle. Ronaldo se trefil z penalty i ze hry. Osmatřicetiletý útočník saúdskoarabského an-Nasru vylepšil rekord v počtu reprezentačních gólů (127) i odehraných zápasů (203). V aktuální kvalifikaci se Ronaldo trefil už devětkrát.

Další branky přidali Bruno Fernandes, Cancelo a Joao Félix. Výběr kouče Martíneze v bojích o ME vyhrál i poosmé a má impozantní skóre 32:2. Bosna a Hercegovina přišla o šanci na druhé postupové místo.

Rakouští fotbalisté zvítězili v Ázerbájdžánu 1:0 a ze skupiny F si zajistili postup na šampionát v příštím roce jako druhý tým po Belgii. Utkání v Baku rozhodl střídající Marcel Sabitzer z penalty.

V první půli slibné rakouské šance neproměnili kapitán Laimer s Xaverem Schlagerem. Jejich spoluhráč Sabitzer naskočil do druhé půle a hned ve 48. minutě skóroval z pokutového kopu za ruku Mamedova.

Hosté těsný náskok udrželi, přestože úplný závěr dohrávali bez vyloučeného Burgstallera. Svěřenci trenéra Rangnicka v sedmém kvalifikačním duelu popáté zvítězili.

Rakouská reprezentace se představí na třetím Euru za sebou a celkově čtvrtém v historii, jejím největším úspěchem je postup do osmifinále na minulém šampionátu v roce 2021.

Mistrovství Evropy už zná osm z 24 účastníků. Rakousko doplnilo Belgii, Francii, Portugalsko, Skotsko, Španělsko, Turecko a hostitele Německo. Závěrečný turnaj se uskuteční od 14. června do 14. července 2024.

Nizozemsko díky penaltě ze třetí minuty nastavení zvítězilo v Řecku 1:0 a soupeře ve skupině B bodově dotáhlo, navíc má utkání k dobru.

Hráči "Oranje" měli velkou převahu, ale Řeky držel brankář Vlachodimos, který v první půli zneškodnil i Weghorstovu penaltu. Další pokutový kop ale těsně před koncem proměnil kapitán Van Dijk.

Kvalifikace ME 2024 ve fotbale:

Skupina B:

Řecko - Nizozemsko 0:1 (0:0)

Branka: 90.+3 Van Dijk z pen.

Gibraltar - Irsko 0:4 (0:2)

Branky: 8. Ferguson, 29. Johnston, 60. Doherty, 80. Robinson.

Ázerbájdžán - Rakousko 0:1 (0:0)

Branka: 48. Sabitzer z pen. ČK: 90.+4 Burgstaller (Rakousko).

Belgie - Švédsko nedohráno

Zápas byl po prvním poločase za stavu 1:1 ukončen kvůli střelbě v Bruselu, při níž zemřeli dva Švédové.

1. Belgie 6 5 1 0 16:3 16
2. Rakousko 7 5 1 1 15:7 16
3. Švédsko 5 2 0 3 11:8 6
4. Ázerbájdžán 6 1 1 4 4:12 4
5. Estonsko 6 0 1 5 2:18 1