Proč při fotbale budím svou manželku? Aby šla spát

Michal Hanák
29. 6. 2012 11:20
Finále docela slušně vykrystalizovalo, co vy na to? Tuhle dvojici tipoval málokdo.
Italští fotbalisté slaví vítězství v semifinálovém utkání Eura 2012 s Německem.
Italští fotbalisté slaví vítězství v semifinálovém utkání Eura 2012 s Německem. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz vám přináší autorské pohledy expertů na fotbalové Euro. Dnes píše hlavní bookmaker Fortuny Michal Hanák.

Nevím jak vás, ale už od zápasu Dánska s Portugalskem, (to bylo pět dní po zahájení Eura!) se mě manželka pravidelně ptá „není toho fotbalu už nějak moc?“. „Není miláčku“, odpovídám jí vytrvale. Náš večer pak pokračuje tak, že po pár minutách fotbalu usne a utiskuje mě na gauči. Já jí za odměnu budím a upozorňuji na zajímavé situace v zápase. Cíl je jediný. Aby si šla lehnout do postele a nechala mě být samotného jen s fotbalem.

Je docela těžké jí přesvědčit, aby šla spát, protože s radostí omezuje můj osobní prostor, ale zdůvodňuje to tím, že chce být se mnou. Že se prý málo vidíme. A to jsem se při výběru mojí životní družky tak snažil. Převzal jsem ji před asi deseti lety už dostatečně vytrénovanou od tehdy známého prvoligového obránce. Zná osobně spoustu hráčů a pamatuje si je častokrát od začátku jejich kariéry. A teď spí u fotbalu! Takže je vlastně dobře, že fotbal končí. Alespoň se moje žena normálně vyspí. A já budu moci večer hrát na Nintendu golf.

Dvojici Itálie - Španělsko tipoval málokdo

Finále docela slušně vykrystalizovalo, co vy na to? Tuhle dvojici tipoval ve Fortuně málokdo. Předturnajový kurs na tuto finálovou dvojici byl 14:1, zatímco favorizovaný pár Španělsko – Německo měl kurs 5:1. Tento duel je pro mnohé z vás špatnou zprávou, protože nevyšla sázka „kdo lépe“, kde se jednoznačně sázelo na to, že Německo bude lepší než Itálie a že Německo bude lepší než Španělsko.

Dobrou zprávou je, že neuvidíme pětkrát za zápas záběr na Angelu Merkelovou, jak fandí. Možná, že by si měly politické elity dát nějaký kurs fandění, když je už zabírají kamery více než ostatní fanoušky.

Výhoda složení finále Eura 2012 může být v tom, že jsme oba týmy spolu už viděli nedávno hrát. Favoritem bylo Španělsko v kursu 1,8 a mohu konstatovat, že sázkaři jim takřka slepě věřili, když na ně bylo vsazeno 85% všech vkladů. Když se podívám na držení míče, které bylo 60:40 ve prospěch Španělska a na střely na bránu, které byly v poměru 18:10 opět ve prospěch žlutočervených, byla volba sázejících správná.

Na góly to ale skončilo 1:1, Squadra Azzura všechny překvapila. Prandelliho svěřenci ukázali, že se s nimi musí letos sakra počítat a že mohou dojít daleko. A Italové také zůstali jediným týmem, který na letošním Euru dokázal Španělsku dát gól, ve všech dalších zápasech si Casillas udržel čisté konto.

Nemastní-neslaní Španělé

Pokud srovnáme oba semifinálové zápasy, Španěláci působili nemastně-neslaně, zatímco Taliáni měli několik mega šancí, z nichž proměnili jenom dvě a Buffon zasahoval celkem osmkrát. Historie vzájemných zápasů je poměrně bohatá a je více nakloněna Italům. Ale tu výhru z roku 1934 bych raději nezapočítával, na fotbale byl tehdy začínající politik Mussolini a dnes už se asi nedozvíme, jestli to byla fér hra.

Oba celky spolu hrály celkem dvanáctkrát, zaměřím se ale na posledních 5 zápasů, od roku 2000. Kromě již zmiňovaného výsledku 1:1 se obě mužstva utkala v přátelském zápase v září 2011, kde Španělsko vyhrálo 2:1. Na Euro 2008 se hrálo nerozhodně 0:0. V dalších třech přátelácích vyhrálo dvakrát Španělsko 1:0 a 2:0 (rok 2008 a 2000) a jednou byla plichta 1:1 (2004).

Všechny tyto výsledky nám napovídají, že by měly padnout nejvýše dvě branky. Nepochybuji o tom, že právě „under 2,5“ bude jednou z nejčastějších sázek. Kromě zápasu s Irskem hrálo Španělsko vždy do dvou branek, stejně tak jako Itálie, které pokazil nejvýše dosažené dvoubrankové skóre pouze včerejší výsledek, kdy měli Němci jednu branku „nad plán“. Viděli jste tu pentli? Ty bláho, tak ta tedy byla ostrá. To skoro vypadalo, jako kdyby tam bylo pár hrušek pro pana rozhodčího. Anebo kdyby měl vsazeno že „oba dají gól“. Ne, to jen tak kecám, jsem ovlivněnej tím, že jsem včera po delší době poslouchal „Ivánka“.

Itálie má Balotelliho

V tomto zápase bude na Italech patrně znát únava ze dvou posledních zápasů, Španělsko má jeden den odpočinku navíc, což může znamenat fyzickou výhodu. Všichni  fotbaloví odborníci se v televizním studiu shodli na tom, že ty dva dny, které mělo Německo navíc, pro ně bude znamenat velký fyzický náskok, zejména ve druhém poločase, ale nebylo tomu tak.

Italové působili až do konce svěže a navíc Prandelli takticky střídal a Squadra Azzura tak měla v útoku neustále čerstvé síly. Ale hlavně měla Balotelliho. Co vsadit kromě méně branek? Líbí se mi Itálie. Možná jsem v jakési euforii z toho, že vyřadili Anglii a Německo, ale Itálie prostě hraje dobře a předvádí jeden z nejhezčích fotbalů letošního Eura. Forza Italia! A místo Angely Merkelové uvidíme Alenu Šeredovou. To je jiná liga.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy