Proč při fotbale budím svou manželku? Aby šla spát

Michal Hanák
29. 6. 2012 11:20
Finále docela slušně vykrystalizovalo, co vy na to? Tuhle dvojici tipoval málokdo.
Italští fotbalisté slaví vítězství v semifinálovém utkání Eura 2012 s Německem.
Italští fotbalisté slaví vítězství v semifinálovém utkání Eura 2012 s Německem. | Foto: Reuters

Aktuálně.cz vám přináší autorské pohledy expertů na fotbalové Euro. Dnes píše hlavní bookmaker Fortuny Michal Hanák.

Nevím jak vás, ale už od zápasu Dánska s Portugalskem, (to bylo pět dní po zahájení Eura!) se mě manželka pravidelně ptá „není toho fotbalu už nějak moc?“. „Není miláčku“, odpovídám jí vytrvale. Náš večer pak pokračuje tak, že po pár minutách fotbalu usne a utiskuje mě na gauči. Já jí za odměnu budím a upozorňuji na zajímavé situace v zápase. Cíl je jediný. Aby si šla lehnout do postele a nechala mě být samotného jen s fotbalem.

Je docela těžké jí přesvědčit, aby šla spát, protože s radostí omezuje můj osobní prostor, ale zdůvodňuje to tím, že chce být se mnou. Že se prý málo vidíme. A to jsem se při výběru mojí životní družky tak snažil. Převzal jsem ji před asi deseti lety už dostatečně vytrénovanou od tehdy známého prvoligového obránce. Zná osobně spoustu hráčů a pamatuje si je častokrát od začátku jejich kariéry. A teď spí u fotbalu! Takže je vlastně dobře, že fotbal končí. Alespoň se moje žena normálně vyspí. A já budu moci večer hrát na Nintendu golf.

Dvojici Itálie - Španělsko tipoval málokdo

Finále docela slušně vykrystalizovalo, co vy na to? Tuhle dvojici tipoval ve Fortuně málokdo. Předturnajový kurs na tuto finálovou dvojici byl 14:1, zatímco favorizovaný pár Španělsko – Německo měl kurs 5:1. Tento duel je pro mnohé z vás špatnou zprávou, protože nevyšla sázka „kdo lépe“, kde se jednoznačně sázelo na to, že Německo bude lepší než Itálie a že Německo bude lepší než Španělsko.

Dobrou zprávou je, že neuvidíme pětkrát za zápas záběr na Angelu Merkelovou, jak fandí. Možná, že by si měly politické elity dát nějaký kurs fandění, když je už zabírají kamery více než ostatní fanoušky.

Výhoda složení finále Eura 2012 může být v tom, že jsme oba týmy spolu už viděli nedávno hrát. Favoritem bylo Španělsko v kursu 1,8 a mohu konstatovat, že sázkaři jim takřka slepě věřili, když na ně bylo vsazeno 85% všech vkladů. Když se podívám na držení míče, které bylo 60:40 ve prospěch Španělska a na střely na bránu, které byly v poměru 18:10 opět ve prospěch žlutočervených, byla volba sázejících správná.

Na góly to ale skončilo 1:1, Squadra Azzura všechny překvapila. Prandelliho svěřenci ukázali, že se s nimi musí letos sakra počítat a že mohou dojít daleko. A Italové také zůstali jediným týmem, který na letošním Euru dokázal Španělsku dát gól, ve všech dalších zápasech si Casillas udržel čisté konto.

Nemastní-neslaní Španělé

Pokud srovnáme oba semifinálové zápasy, Španěláci působili nemastně-neslaně, zatímco Taliáni měli několik mega šancí, z nichž proměnili jenom dvě a Buffon zasahoval celkem osmkrát. Historie vzájemných zápasů je poměrně bohatá a je více nakloněna Italům. Ale tu výhru z roku 1934 bych raději nezapočítával, na fotbale byl tehdy začínající politik Mussolini a dnes už se asi nedozvíme, jestli to byla fér hra.

Oba celky spolu hrály celkem dvanáctkrát, zaměřím se ale na posledních 5 zápasů, od roku 2000. Kromě již zmiňovaného výsledku 1:1 se obě mužstva utkala v přátelském zápase v září 2011, kde Španělsko vyhrálo 2:1. Na Euro 2008 se hrálo nerozhodně 0:0. V dalších třech přátelácích vyhrálo dvakrát Španělsko 1:0 a 2:0 (rok 2008 a 2000) a jednou byla plichta 1:1 (2004).

Všechny tyto výsledky nám napovídají, že by měly padnout nejvýše dvě branky. Nepochybuji o tom, že právě „under 2,5“ bude jednou z nejčastějších sázek. Kromě zápasu s Irskem hrálo Španělsko vždy do dvou branek, stejně tak jako Itálie, které pokazil nejvýše dosažené dvoubrankové skóre pouze včerejší výsledek, kdy měli Němci jednu branku „nad plán“. Viděli jste tu pentli? Ty bláho, tak ta tedy byla ostrá. To skoro vypadalo, jako kdyby tam bylo pár hrušek pro pana rozhodčího. Anebo kdyby měl vsazeno že „oba dají gól“. Ne, to jen tak kecám, jsem ovlivněnej tím, že jsem včera po delší době poslouchal „Ivánka“.

Itálie má Balotelliho

V tomto zápase bude na Italech patrně znát únava ze dvou posledních zápasů, Španělsko má jeden den odpočinku navíc, což může znamenat fyzickou výhodu. Všichni  fotbaloví odborníci se v televizním studiu shodli na tom, že ty dva dny, které mělo Německo navíc, pro ně bude znamenat velký fyzický náskok, zejména ve druhém poločase, ale nebylo tomu tak.

Italové působili až do konce svěže a navíc Prandelli takticky střídal a Squadra Azzura tak měla v útoku neustále čerstvé síly. Ale hlavně měla Balotelliho. Co vsadit kromě méně branek? Líbí se mi Itálie. Možná jsem v jakési euforii z toho, že vyřadili Anglii a Německo, ale Itálie prostě hraje dobře a předvádí jeden z nejhezčích fotbalů letošního Eura. Forza Italia! A místo Angely Merkelové uvidíme Alenu Šeredovou. To je jiná liga.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy