Polská čtyřkombinace: chlast, holky, sport a policajti

Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny
7. 6. 2012 12:15
Fotbalový blog Michala Hanáka, hlavního bookmakera Fortuny před fotbalovým Eurem,
Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny
Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny | Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz vám bude přinášet autorské pohledy expertů na fotbalové Euro. Dnes píše hlavní bookmaker Fortuny Michal Hanák.

Jako správný fotbalový fanoušek jedu na všechny zápasy Česka do Wroclawi. Týmem kamarádů jsem byl jednohlasně zvolen vedoucím naší výpravy, protože jsem v Polsku před pár lety asi jeden rok pracoval. Proto si vás myslím mohu dovolit podrobněji obeznámit s Polskou čtyřkombinací "chlast, holky, sport a policajti", jejíž znalost při cestě za naším fotbalovým může být k nezaplacení.

Pozor na polskou sůl v klobáskách za desetikorunu

Když si potřebujete v Polsku koupit sůl, zajdete si do technických služeb, koupíte si tunu posypové soli, necháte si dvě, tři kilča a zbytek od vás vykoupí zpět specializovaný obchodník. Tuhle sůl pak prodá dál, kde se promíchá s pomletýma vepřovýma rypákama a kuřecíma nožkama a u nás se to pak prodá jako výběrové klobásky. Ne, o tom, že jsme troubové a chceme kupovat párky za desetikorunu kilo, jsem psát nechtěl. Poláci jen potvrzují to, co se o nich říká, že jsou dobří obchodníci, a když chcete párky za desetikačku, dodají vám je. Co na tom, že se nedají jíst, jsou přece za deset.

Kromě soli v jídle mám ale s Poláky dobré zkušenosti. Povahově nám nejsou vzdálení. Mají rádi pivo a  holky, stejně jako my. Oni vlastně pijou skoro všechno, co teče, stejně jako my. Zcela nás ale trumfují v pálení destilátu z chleba, což my zatím neumíme. Ta jejich samohonka má bílou barvu, a když se jí napijete bez tréninku, dopadnete nejspíš jako já. Dva dny proležíte v horečkách se spáleným jícnem a s vydesinfikovanými vnitřnostmi až na jednotlivé molekuly

Žužlovci a pivo se sirupem

Pracoval jsem v Zelené Hoře, v sázkové kanceláři Milenium a tamním sportem číslo 1 byla plochá dráha. Na stadionu bylo vždy narváno a atmosféra lepší než na fotbale. Zajímavé bylo, že Žužel (plochá dráha) sledovaly i holky a dokonce mu i rozuměly. Když se jelo Grand Prix, scházeli se v několika hospodách, kde na to koukali a fandili Polákům a svým oblíbencům. Fanoušci ploché dráhy se nazývají "Žužlovci". Trošku mi vadila dehonestace pivní Plzně, kterou tamní děvčata konzumovala s malinovým sirupem. To pivo se pak už nedalo pít, ale holkám slušelo a ta růžová pěna jim většinou ladila s nějakou částí oděvu. O Česku se říká, že máme nejhezčí holky, ale Polky za námi nijak nezaostávají. Spíše naopak, vždyť je jich o pár milionů víc.

Zajel jsem také na fotbal, nejbližší klub byl Zaglebie Lubin, který byl asi sedmdesát kilometrů daleko. V Lubini měli kolem hřiště pro jistotu ještě škvárový plochodrážní ovál. Fanoušky měli ale výborné a na to, že tenkrát hráli v sestupovém pásmu, bylo na zápase kolem deseti tisíc lidí a výborná atmosféra. Jestli pojedete na fotbal autem, zpomalte na místech označených jako "czarny punkt".

Počet nebožtíků jako skóre

Tuhle velkou ceduli s černou tečkou doplňuje navíc číslo označující počet mrtvých, kteří tento silniční úsek nezvládli. Číslo je výměnné, skóre s počtem nebožtíků se dá měnit jako na fotbale. Tahle informace ale zabírá a téměř vždy mne přinutila brzdit a jet více opatrně. Polští policajti jsou hodně horliví a velmi rádi měří v noci, kdy jsou prázdné silnice a vy můžete jet rychle. Takže upalujete lesem stotřicítkou a najednou "STOP, dzien dobry, kara tři sta zlotuvek prošepane. Nemáte peníze? Tak tady nechte auto a jděte pěšky po silnici pět kiláků, tam je bankomat. Aha, tak už jste je našel..." Když bude nejhůř, zazpívejte policajtům Jóžina z bažin od Ivana Mládka, Poláci tenhle song milujou. Přinejhorším vám dají poloviční slevu.

Tak češč chlopaki, idziemy kibicovac! 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy