Polská čtyřkombinace: chlast, holky, sport a policajti

Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny
7. 6. 2012 12:15
Fotbalový blog Michala Hanáka, hlavního bookmakera Fortuny před fotbalovým Eurem,
Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny
Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny | Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz vám bude přinášet autorské pohledy expertů na fotbalové Euro. Dnes píše hlavní bookmaker Fortuny Michal Hanák.

Jako správný fotbalový fanoušek jedu na všechny zápasy Česka do Wroclawi. Týmem kamarádů jsem byl jednohlasně zvolen vedoucím naší výpravy, protože jsem v Polsku před pár lety asi jeden rok pracoval. Proto si vás myslím mohu dovolit podrobněji obeznámit s Polskou čtyřkombinací "chlast, holky, sport a policajti", jejíž znalost při cestě za naším fotbalovým může být k nezaplacení.

Pozor na polskou sůl v klobáskách za desetikorunu

Když si potřebujete v Polsku koupit sůl, zajdete si do technických služeb, koupíte si tunu posypové soli, necháte si dvě, tři kilča a zbytek od vás vykoupí zpět specializovaný obchodník. Tuhle sůl pak prodá dál, kde se promíchá s pomletýma vepřovýma rypákama a kuřecíma nožkama a u nás se to pak prodá jako výběrové klobásky. Ne, o tom, že jsme troubové a chceme kupovat párky za desetikorunu kilo, jsem psát nechtěl. Poláci jen potvrzují to, co se o nich říká, že jsou dobří obchodníci, a když chcete párky za desetikačku, dodají vám je. Co na tom, že se nedají jíst, jsou přece za deset.

Kromě soli v jídle mám ale s Poláky dobré zkušenosti. Povahově nám nejsou vzdálení. Mají rádi pivo a  holky, stejně jako my. Oni vlastně pijou skoro všechno, co teče, stejně jako my. Zcela nás ale trumfují v pálení destilátu z chleba, což my zatím neumíme. Ta jejich samohonka má bílou barvu, a když se jí napijete bez tréninku, dopadnete nejspíš jako já. Dva dny proležíte v horečkách se spáleným jícnem a s vydesinfikovanými vnitřnostmi až na jednotlivé molekuly

Žužlovci a pivo se sirupem

Pracoval jsem v Zelené Hoře, v sázkové kanceláři Milenium a tamním sportem číslo 1 byla plochá dráha. Na stadionu bylo vždy narváno a atmosféra lepší než na fotbale. Zajímavé bylo, že Žužel (plochá dráha) sledovaly i holky a dokonce mu i rozuměly. Když se jelo Grand Prix, scházeli se v několika hospodách, kde na to koukali a fandili Polákům a svým oblíbencům. Fanoušci ploché dráhy se nazývají "Žužlovci". Trošku mi vadila dehonestace pivní Plzně, kterou tamní děvčata konzumovala s malinovým sirupem. To pivo se pak už nedalo pít, ale holkám slušelo a ta růžová pěna jim většinou ladila s nějakou částí oděvu. O Česku se říká, že máme nejhezčí holky, ale Polky za námi nijak nezaostávají. Spíše naopak, vždyť je jich o pár milionů víc.

Zajel jsem také na fotbal, nejbližší klub byl Zaglebie Lubin, který byl asi sedmdesát kilometrů daleko. V Lubini měli kolem hřiště pro jistotu ještě škvárový plochodrážní ovál. Fanoušky měli ale výborné a na to, že tenkrát hráli v sestupovém pásmu, bylo na zápase kolem deseti tisíc lidí a výborná atmosféra. Jestli pojedete na fotbal autem, zpomalte na místech označených jako "czarny punkt".

Počet nebožtíků jako skóre

Tuhle velkou ceduli s černou tečkou doplňuje navíc číslo označující počet mrtvých, kteří tento silniční úsek nezvládli. Číslo je výměnné, skóre s počtem nebožtíků se dá měnit jako na fotbale. Tahle informace ale zabírá a téměř vždy mne přinutila brzdit a jet více opatrně. Polští policajti jsou hodně horliví a velmi rádi měří v noci, kdy jsou prázdné silnice a vy můžete jet rychle. Takže upalujete lesem stotřicítkou a najednou "STOP, dzien dobry, kara tři sta zlotuvek prošepane. Nemáte peníze? Tak tady nechte auto a jděte pěšky po silnici pět kiláků, tam je bankomat. Aha, tak už jste je našel..." Když bude nejhůř, zazpívejte policajtům Jóžina z bažin od Ivana Mládka, Poláci tenhle song milujou. Přinejhorším vám dají poloviční slevu.

Tak češč chlopaki, idziemy kibicovac! 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů. Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, uvedl státní zástupce Jakub Bílý z Vrchního státního zastupitelství. Detektivové zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které správa spadá. Pokud má policie podezření, nechť ho vyšetří, řekl k věci ministr Jozef Síkela (za STAN).

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu, oznámil Bílý. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Síkela uvedl, že je o policejním zásahu informován, ale nezkoumal jeho důvody. "Pokud mají policie a případně orgány činné v trestním řízení nějaké podezření, nechť ho vyšetří. A pokud se ukáže, že někdo se dopustil nějakého protiprávního jednání, nechť je podle zákonů České republiky potrestán," řekl ministr na pondělní tiskové konferenci k energetické bezpečnosti.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela správa v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele správy úložišť Jana Prachaře v některých tendrech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy