Pěsti a kopance. Ruští fanoušci řádí v Polsku i na Ukrajině

Sport ČTK Sport, ČTK
9. 6. 2012 15:40
Rusko předvedlo pěkný fotbal, jeho fanoušci ale dělali ostudu
Fotograf agentury Reuters zachytil incident mezi ruskými a ukrajinskými příznivci ve Lvově.
Fotograf agentury Reuters zachytil incident mezi ruskými a ukrajinskými příznivci ve Lvově. | Foto: Reuters

Vratislav/Lvov - Fotbalové Euro má za sebou teprve první hrací den a fanoušci ruského týmu už plní stránky novin. Rusové v pátek večer po utkání s Českem (4:1) napadli na stadionu ve Vratislavi čtyři příslušníky ochranky. Padaly pěsti i kopance. A incident vyprovokovali také v ukrajinském Lvově, kde se pustili do příznivců domácího týmu.

Ve Vratislavi se naštěstí nic vážného nestalo. Na amatérském záznamu, který odvysílala polská televizní stanice TVN24, je vidět skupina fanoušků napadající pěstmi a kopanci členy pořádkové služby v zelených vestách.

V úterý Rusko proti Polsku. Nastane peklo?

"Čtyři lidé odjeli po tomto incidentu do nemocnice, ale nic vážného se jim nestalo a byli propuštěni," řekl mluvčí vratislavské policie Pawel Petrykowski. "Agresory se snažíme identifikovat," dodal.

Před zahájením zápasu zadržela policie čtyři opilé Rusy, kteří vyprovokovali rvačku v baru ve vratislavském Starém městě. V úterý budou ruští fanoušci procházet ulicemi Varšavy k Národnímu stadionu, kde se bude hrát zápas mezi Ruskem a Polskem. K průvodu už dostali povolení varšavské radnice. Dnes se má konat schůzka úředníků se zástupci ruských fanoušků, na níž upřesní podrobnosti průvodu.

Uráželi Rusové rasisticky Gebre Selassieho?

Ruští fanoušci mohou mít problém i u organizace Fotbal proti rasismu v Evropě (FARE), která sleduje projevy rasismu na stadionech. Během pátečního zápasu s Ruskem totiž organizace zaznamenala urážky směrem k českému obránci tmavé pleti Theodoru Gebre Selassiemu.

V českém týmu však o zjištění expertů na rasismus spolupracujících s Evropskou fotbalovou unií UEFA žádné informace nemají. "O ničem nevíme, nikdo nás v této souvislosti o ničem neinformoval," řekl mluvčí české reprezentace Jaroslav Kolář.

Vedle rasistických projevů si FARE v ochozech stadionu ve Vratislavi všimla i imperialistických ruských vlajek, které jako symbol používá ruská extrémní pravice.

Patnáct Rusů začalo nadávat menší skupince Ukrajinců

Ve Lvově došlo k potyčce mezi ukrajinskými a ruskými fotbalovými fanoušky nad ránem. Incident nedaleko fanouškovské zóny zřízené pro mistrovství Evropy viděl fotograf agentury Reuters.

Skupina asi patnácti ruských fanoušků rozjařených po vysoké výhře 4:1 nad českým týmem podle něj vyšla ze zóny a začala nadávat menší skupince domácích příznivců. Došlo i na několik ran pěstí, než policie výtržníky rozehnala.

Ukrajinská policie, která nikoho nezatkla, tvrdí, že zasáhla ještě dříve, než mohlo k nějakému násilí dojít.

Ve Lvově jsou vzhledem k historickým skutečnostem poměrně napjaté vztahy mezi Ukrajinci a Rusy. Město bylo po druhé světové válce centrem nacionalistických snah o odtržení od tehdejšího Sovětského svazu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Běžný účet platební bilance eurozóny je poprvé po deseti letech v deficitu

Běžný účet platební bilance eurozóny skončil v březnu deficitem zhruba dvě miliardy eur (téměř 50 miliard Kč), zatímco v únoru byl v přebytku, který činil asi 16 miliard eur. Ve své zprávě to dnes uvedla Evropská centrální banka (ECB). Ač je to nízký schodek, znamená to první deficit zhruba za deset let, uvedla agentura Reuters.

Platební bilanci v březnu ovlivnil deficit obchodní bilance a také odliv sekundárních příjmů, což jsou transfery mezi rezidenty a nerezidenty. Běžný účet platební bilance je souhrnem všech ekonomických transakcí eurozóny se zbytkem světa.

Za rok do konce března skončil běžný účet platební bilance v přebytku, který představoval 1,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny. Přebytek se tak snížil proti předchozím dvanácti měsícům, kdy představoval 2,6 procenta HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy