Portugalsko vyhrálo na Slovensku, Španělé smetli sedmi góly Gruzii

Aktualizováno 8. 9. 2023 22:55
Fotbalisté Španělska v kvalifikaci o mistrovství Evropy deklasovali Gruzii na jejím hřišti 7:1. Hattrickem se blýskl útočník Álvaro Morata. Stoprocentní bilanci udrželi Portugalci vítězstvím 1:0 na Slovensku i Skotové, kteří vyhráli 3:0 na Kypru.

Španělé rozhodli zápas v Tbilisi čtyřmi góly v úvodním dějství. Dvakrát se trefil Morata, který dokonal premiérový hattrick v národním týmu v 66. minutě střelou pod padajícím brankářem Mamardašvilim. Závěrečnou branku dal při debutu v národním týmu křídelník Yamal, jenž se ve věku 16 let a 57 dní stal nejmladším hráčem i střelcem v historii španělské reprezentace. Barcelonský talent uzavřel skóre v 74. minutě technickým obstřelem na zadní tyč.

Španělsko po minulé překvapivé porážce se Skotskem poskočilo na druhé místo skupiny A právě za ostrovní celek, který dnes uspěl na Kypru a vyhrál i páté utkání. Jeden gól dal záložník McTominay, jenž je se šesti trefami nejlepším střelcem kvalifikace společně s Belgičanem Lukakuem a Dánem Höjlundem. Kypr zůstává bez bodu na posledním místě za čtvrtou Gruzií.

Souboj prvních dvou týmů skupiny J mezi Slovenskem a Portugalskem nabídl jediný gól. Ve 43. minutě vběhl Fernandes s míčem do pokutového území a z pravé strany překonal křižnou střelou Dúbravku.

Portugalci mají na kontě pět vítězství se skóre 15:0. Slovensko ztrácí na lídra tabulky pět bodů, navíc se na něj bodově dotáhlo Lucembursko výhrou 3:1 nad Islandem.

Turecko remizovalo na svém hřišti 1:1 s Arménií a udrželo vedení ve skupině D. O tři body zpět je Chorvatsko, které si poradilo doma 5:0 s Lotyšskem, dvakrát se trefil útočník Petkovič. Bronzoví medailisté z loňského světového šampionátu mají oproti Turecku dva zápasy k dobru.

Kvalifikace ME 2024 ve fotbale:

Skupina A:

Gruzie - Španělsko 1:7 (0:4)

Branky: 49. Čakvetadze - 22., 40. a 66. Morata, 27. vlastní Kvirkvelija, 38. Olmo, 68. Williams, 74. Yamal.

Kypr - Skotsko 0:3 (0:3)

Branky: 6. McTominay, 16. Porteous, 30. McGinn.

Chorvatsko - Lotyšsko 5:0 (0:2)

Branky: 3. a 44. Petkovič, 12. Ivanušec, 68. Kramarič, 78. Pašalič.

Lucembursko - Island 3:1 (1:0)

Branky: 9. Chanot z pen., 70. Borges Sanches, 89. Sinani - 88. Haraldsson. ČK: 73. Magnusson (Island).

Slovensko - Portugalsko 0:1 (0:1)

Branka: 43. Fernandes.

Bosna a Hercegovina - Lichtenštejnsko 2:1 (2:1)

Branky: 3. Džeko, 18. vlastní Lüchinger - 21. Wolfinger.

1. Portugalsko 5 5 0 0 15:0 15
2. Slovensko 5 3 1 1 5:2 10
3. Lucembursko 5 3 1 1 7:7 10
4. Bosna a Hercegovina 5 2 0 3 5:8 6