reklama
 
 

Fotbalový mág promluvil: Brückner se zastává Baroše

21. 6. 2012
Slavný trenér poskytl deníku Aktuálně.cz exkluzivní rozhovor

Olomouc - Žhnoucími reflektory nasvícená fotbalová jeviště, na kterých rozehrával své úžasné strategické hry, už Karel Brückner opustil.

Stáhl se do ústraní, užívá penze a stará se o manželku. A večer sedne k televizi a pustí si zápasy fotbalového Eura.

"Všechno nestíhám, ale dost zápasů jsem viděl," usmívá se 72letý fotbalový mág.

Zurčící potůček, Mozart a fotbal

Vzpomínky na slavné tažení portugalským šampionátem už si prý do hlavy příliš nepouští, protože minulostí se prý žít nedá. To si raději zurčení potůčku v Hlubočkách u sebe na chalupě proloží klavírním koncertem od Mozarta.

Ale fanoušci vzpomínají. Na dvě Eura a jedno mistrovství světa pod Brücknerovou taktovkou. Především na bronz z Portugalska a na hru úžasného týmu s Nedvědem, Poborským, Kollerem a spol., z níž celé Evropě padala brada úžasem.

Karel Brückner sice žádosti o rozhovory odmítá, pro deník Aktuálně.cz ale nyní udělal výjimku.

První otázka samozřejmě musí mířit k českému týmu. Jak vnímáte jeho dosavadní působení na Euru 2012?

"Ten první zápas se moc nepovedl. Ale od té doby to jde výkonnostně i výsledkově nahoru. Funguje tam už týmová součinnost, určitá kompaktnost. A teď přibyla i euforie z postupu, tým je, zdá se, v dobré pohodě."

Bude to stačit na Portugalce? Má český celek sílu na postup?

"A proč by neměl? (směje se) Víte, čím je ten šampionát zvláštní?"

Povídejte...

"Pro minimálně 80 procent zápasů na tomto turnaji platí, že se v nich jednomu týmu nepodaří ten druhý přehrát. Vytvořit si výraznější množství šanci než ten druhý. Je to obecně ohromně vyrovnané."

Pozor! To není jen Ronaldo!

Takže něco podobného čekáte také od zápasu českého a portugalského týmu?

"Portugalci se mi velice líbili v utkání proti Nizozemsku. Pozor! To není jenom Ronaldo. Jsou mimořádně silní na obou křídlech a hráli velmi týmově. Takový týmový spolek je to."

Ale Cristiano Ronaldo přeci jen vyčnívá. Před čtyřmi lety jste český tým také vedl do zápasu s Portugalci. Získal jste tehdy nějakou zkušenost, na jejímž základě byste teď mohl svým nástupcům poradit, jak na Ronalda?

"Jééé, radit, to ne, to určitě ne. Ti Portugalci nás tehdy porazili 3:1. A zaslouženě. Ronaldo dal tuším gól a na další snad nahrál, takže jsme ho asi příliš neuhlídali. Ale to vědí všichni i bez mých rad, jak na něj hrát. S ním nemůžete chodit do soubojů jeden na jednoho. Musíte ho zdvojovat nebo zajišťovat ještě víc. Hrají to tak na něj všichni. Ale on je přesto schopný se prosadit."

Co tedy může rozhodnout zápas mezi Čechy a Portugalci?

"Jak jsem mluvil o těch zápasech vyrovnaných týmů bez převahy... Taková utkání samozřejmě rozhodují detaily. Nebo nějaký faktor X. Když to k vám prostě takhle propadne jako teď Rooneymu." (K anglickému útočníkovi se dostal míč po několikeré teči a Rooney skóroval.)

Zdravotní problémy na turnaji sužují Tomáše Rosického. Hrát s ním a bez něj je asi diametrální rozdíl, že?

"O tom není třeba diskutovat. Když máte Rosického se vším všudy, bez handicapu, tak je to prostě Rosický s velkým R, mimořádný fotbalista."

Baroš? Ta kritika byla za hranou

Hodně se diskutuje o tom, kdo by měl hrát v případě Rosického absence místo něj. Co myslíte vy? Kolář, nebo Darida?

"Tak do toho já se pouštět nebudu. Od toho je tam trenér Bílek, ty hráče denně vidí na tréninku, má nějakou svoji koncepci. A také svoji intuici, to je velmi důležitá věc."

V zápase s Polskem už přihrál na gól, předtím ale nesklízel příliš chvály Milan Baroš. Vy ho dobře znáte, jak hodnotíte jeho výkon a roli v týmu?

"Já jsem přesvědčen, že Milan je pořád obrovsky silný v jedné věci: Když dostane okamžitě rychlý balon do souboje. Tak v tom je jeden z nejlepších vůbec. Pořád. Jenže když se přehrává přípravná fáze, tak už tam pak takhle rychlý balon nedostanete. Neříkám, že je špatně, že se to tak hraje, to ne, jen zmiňuju, v čem by byla Milanova největší síla. Jinak je to pořád ohromně platný hráč."

Ale řada fanoušků už na něj byla poměrně alergická.

"Ta kritika, co se na něj snášela, to už bylo opravdu za hranou, to bylo moc. Víte, oni to ti útočníci mají těžké. V obraně nebo záloze máte za zápas víc příležitostí zazářit, předvést se. To útočník v dnešním fotbalu má těch momentů méně, má to složitější."

Finále: Německo s Francií či Španělskem

Který tým se vám na Euru zatím líbil nejvíc?

"Francouzi. Tedy až do úterka (směje se, Francouzi v úterý prohráli se Švédskem). A hodně zajímaví byli v té skupině i Ukrajinci."

A kdo podle vás šampionát vyhraje?

"Víte co, mně se nechce říkat, že Španělé… Řeknu to takhle: Opravdu silní jsou na turnaji Němci, ti podávají velice vyrovnané výkony, na vskutku  vysoké úrovni. Takže to bude jeden finalista. A kdybych měl říct toho druhého, tak ten vzejde ze čtvrtfinálové dvojice Španělsko-Francie. Ale pozor! Mně tipy nevycházejí, takže tam určitě bude někdo úplně jiný!"

*** Co si myslíte o odpovědích Karla Brücknera? Porazí Češi Ronalda a spol.? O fotbalu spolu můžeme diskutovat i na mém facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Staňte se jeho fanoušky, máte-li zájem. Po otevření stránky stačí kliknout na "To se mi líbí".

autor: Luděk Mádl | 21. 6. 2012

Související

  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama