1:1
Řecko
17. Lewandowski
51. Salpingidis

Vítejte u online přenosu Aktuálně.cz z úvodního zápasu fotbalového Eura. Střetnou se pořádající Polsko a Řecko, tedy soupeři českého týmu ve skupině A.

17:41
Úvodní zápas 14. evropského šampionátu ve fotbale se přiblížil.
17:43
Obstarají ho na národním stadionu ve Varšavě domácí fotbalisté s Řeky, kteří narozdíl od domácích už ví, jak chutná evropský titul, získali jej v roce 2004.
17:45

V aréně pro 58 500 diváků právě probíhá oficiální zahájení šampionátu.

Polská sestava: Szczesny – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Blaszczykowski (C), Murawski, Obraniak, Polaňski, Rybus – Lewandowski.
Sestava Řecka: Chalkias – Torosidis, Papastathopulos, A. Papadopulos, Holebas – Maniatis, Katsuranis, Karagunis (C) – Ninis, Gekas, Samaras.
A na konec i rozhodčí: Carballo – Fernández, Jiménez (všichni Španělsko).
17:54
Oba celky jsou připravené na nástup na hřiště....
17:55
Poláci z posledních šesti zápasů vyhráli pětkrát, domácím výběrům se ale zároveň vstupy do Eura nedaří.
17:55
Oba celky jsou v aréně na zeleném pažitu, po průtrži mračen je na národním stadionu ve Varšavě zatažená střecha.

Arénou znějí hymny... začali jsme tou řeckou, poté přijde na řadu polská...

17:59

Hymny jsou za námi, jdeme do zápasu...

18:00

Oba celky vyjadřují sounáležitost a bojovnost kroužky na svých polovinách, výkop budou mít za pár vteřin Řekové.

1.

První zápas letošního Eura začal.

2.

Poprvé se představil řecké obraně Lewandowski, Holebas s ním měl hodně velké problémy.

4.

Obraňak zkusil nacentrovat na Lewandowského z levé strany, Torosidis byl proti.

5.

Rychlá akce z pravé strany. Nejprve se po přiťuknutí Lewandowského dostal k zakončení na hranici malého vápna Blaszczykowski, Papadopulos jeho střelu ale zablokoval, dorážku z hranice vápna z kopačky Murawského vyrazil nad břevno Chalkias.

8.

Poláci jsou aktivnější, drží nyní míč...

10.

A zase od obránců... heatmapa na stránkách Uefa.com značí, že nejvíce se hraje v okolí středového kruhu a že v pokutovém území Poláků se zatím objevil míč jen v okamžiku, kdy pomáhal s rozehrávkou obráncům brankář Szczesny.

12.

A poprvé v akci hosté. Známý scénář - centr Karagunise z přímého kopu našel hlavu Gekase, jeho hlavička z penaltového puntíku na zadní tyč minula polskou branku o metr. Szczesny byl neměl nárok.

13.

Poláci kontrují z rychlého kontru, opět taženého po pravém křídle. Blaszczykowski ale pálil hodně nad branku.

15.

Piszczek po pravém křídle opět vlétnul od pokutového území Řecka, jeho pravačka poté vykouzlila oblouček do malého vápna, hlava Lewandowského byla ale na místě určení o zlomek vteřiny později.

17.

Lewandowski otevírá skóre. Trénink z Dortmundu se projevil. Piszczek pláchnul po pravé straně, nacentroval na zadní tyč a polský kanonýr Lewandowski nedal svým koníčkem Chalkiasovi šanci - 1:0.

19.

Papadopulos je zraněný, vypadá to na první nucené střídání. Jde o to, zda to není pro Řeky dobře, levá strana jejich obrany totiž pořádá Den otevřených dveří a Piszczek toho náležitě využívá.

22.

Papadopulos zatím zranění rozchodil...

27.

Dvě standardní situace Poláků z levé strany v řadě za sebou ohrožením branky Chalkiase neskončily.

28.

Po sérii odrazů mohl z dvaceti metrů napálit balon Maniatis, jenže střela mu vůbec nesedla.

32.

Obraniak nyní fauloval Karagunise ve středu pole a nabídl tak Řekům další standardní situaci.

34.

Ninis ale se situací naložil prachbídně, trefil hned prvního soupeře...

35.

Po prvním střelci Eura 2012 zde máme i prvního karetního hříšníka, je jím řecký stoper Papastathopulos.

37.

Avraama Papadopulose nakonec přece jen střídá jeho slavnější a mladší jmenovec Kyrgiakos.

38.

A mladý řecký stoper se uvedl "báječně", po standardní situaci přihrál nechtěně míč proti noze Perquise, stoper Poláků ale míč vůbec netrefil a kvůli tomu ani řeckou branku.

40.

První roh a poté i druhý Řeků nakonec domácí obrana odvrátila.

42.

Řekové nyní zatlačili soupeře na jeho polovinu a před Szczesného, ale vážnější šanci si nepřipravili.

44.

A pro Papastathopulose zápas končí. Po zastavení Obraniaka na polovině hřiště vytahuje španělský sudí Carballo před tvář řeckého stopera druhou žlutou a to je jednoduchá matematika - pro Papastathopulose zápas končí!

červená karta pro Papastathopulose v zápase Polsko - Řecko
červená karta pro Papastathopulose v zápase Polsko - Řecko | Foto: Reuters
45.

Řekům tečou nervy, žlutou kartu vidí i Holebas za faul na polovině hřiště. Před tím totiž zahrál v pokutovém území (ne)úmyslně Perquis.

Poločas

První půle úvodního zápasu Eura skončila a proti všem předpokladům to nuda rozhodně nebyla.

18:48

Druhý poločas začne v 19:03 hodin.

18:51

Statistikám první půle dominují Poláci. 14:9 na útoky, 2:0 na velké šance. Na rohy naopak vyhráli Řekové 4:3, stejně jako na držení míče 53:47, ovšem stejně i na žluté karty. Jelikož dvě ze tří dostal jeden hráč - Papastathopulos - a zápas pro něj tak předčasně skončil. Na vše podstatné z první půle se můžete na konec podívat i v naší rozsáhlé fotogalerii.

Poločas

Na hřiště přišel Salpingidis, který nahradil nevýrazného Ninise. Překvapením je, že přišel až nyní, jelikož v předzápasových prognózách byl favorizován Salpingidis před talentovaným Ninisem.

46.

Druhý poločas začal.

49.

Poláci se nikam neženou, Řekové jsou rádi, že potkají míč, druhý poločas začíná hodně pozvolna.

51.

A je vyrovnáno. Szczesny šel špatně do centru Karagunise, Gekase sice obránce ubránil, jenže míč zůstal volný na hranici malého vápna, kde jej dorazil do sítě Salpingidis, který je na hřišti pět minut, vyrovnal.

54.

Další zbytečná žlutá pro Řeky, tentokrát ji vyfasoval Karagunis.

56.

Lewandowského zastavil Papadopulos a domácí mají k dispozici zajímavou standardní situaci z pětadvaceti metrů.

57.

Obraniakova střela minula branku o metr.

63.

Před Szczesnym se objevil osamocený Samaras, levačkou ale v obrovské šanci nezamířil přesně.

65.

Blaszczykowski hledal z pravé strany Lewandowského, ten v hlavičkovém souboji fauloval Papadopulose.

68.

Szczesny je vyloučený za faul na Salpingidise, to našel centrem Fortunis, který byl na hřišti minutu.

70.

Na hřiště vstoupil Tyton, dolů jde Rybus...

71.

.... A pětadvacetiletý brankář PSV Eindhoven pokutový kop Karagunise chytá!!!!!!!!!!!!

74.

Duo střídajících Řeků Fortunis-Salpingidis připravila další gól, ten ale pro ofsajd uznaný být nemohl.

76.

Kdo by před zápasem tipoval, že nabídne 2 červené karty, dva góly, jednu penaltu, neuznaný gól, spornou ruku v polském vápně a řadu dalších zajímavých momentů?

79.

Obraniak si řekl po souboji se stoperem Řecka o penaltu, ale příliš okatě....

80.

Levá, pravá, Samarasovi je to jedno. Jenže dneska v tom ohledu, že pálí daleko mimo brankový prostor hájený polskými brankáři.

82.

Zbraň Poláků z prvního poločasu - rychlé kontry po pravé straně z centry do vápna - nyní domácím fotbalistům vůbec nevychází a jejich fanoušci trnou a trnou a trnou...

83.

Polanski to zkusil levou nohou zpoza vápna, tahle střela by ale nevyděsila ani známého gólmana Slavoje Houslice Jakuba Koháka alias Vachopulose natož pak Chalkiase.

85.

Po delší době se přihlásil o slovo i Lewandowski, jeho bomba pravačkou ale skončila jen na boční síti.

87.

Karagunis vyslal kolmicí Salpingidise, Tyton byl u míče dříve.

90.

Nastavený čas otevře rohový kop Polska...

90.

Nic se z něj ale neurodilo...

Konec

Zápas skončil.

Úvodní duel 14. evropského fotbalového šampionátu skončil remízou, přestože v prvním poločase hrálo vše do not polskému výběru...

... Jenže ani naši hrdí severní sousedé se nedokázali postavit historii. Ta říká, že úvodní zápasy Eura pořadatelé nevyhrávají, od roku 1984 se tomu stalo pouze ve dvou případech.

Navíc Řekové měli ve druhé půli k výhře nakonec blíže. Portugalský kouč Fernando Santos měl totiž povedenou ruku při střídání - nejprve stáhl nevýrazného (talentovaného) Ninise a Salpingidis se mu odvděčil gólem po pěti minutách na hřišti. Navíc zkušený útočník PAOK Soluň měl prsty i ve druhém klíčovém momentu druhé půle. To když jej další střídající hráč Fortunis (na hřišti byl pár vteřin) vyslal prvním dotekem s míčem do brejku, který zastavil červeným faulem gólman Szczesny. Jenže jeho náhradník Tyton pokutový kop Karagunise zneškodnil. To vše v době, kdy hráli Řekové o deseti. Celý duel si můžete prohlédnout v naší rozsáhlé fotogalerii.

Já vám děkuji za pozornost a u dalších on-line reportáží zase nashledanou. a nezapoměňte - skutečný vrchol pro české fanoušky přijde zhruba za 45 minut, kdy do Eura vstoupí duelem proti Rusku čeští fotbalisté. Online reportáž, kde se již dozvíte aktuality včetně české sestavy najdete zde!