Eriksena čekají další vyšetření a těžká psychická rekonvalescence

ČTK ČTK
14. 6. 2021 12:45
Dánského fotbalistu Christiana Eriksena čekají v kodaňské nemocnici další detailní vyšetření, která by měla pomoci odhalit příčinu srdeční zástavy, jež ho postihla v sobotním úvodním zápase mistrovství Evropy proti Finsku.
Christian Eriksen
Christian Eriksen | Foto: Reuters

Podle dnešního vyjádření jeho agenta je hvězda Interu Milán v dobrém rozmaru a na dálku povzbudil i spoluhráče před nadcházejícím zápasem s Belgií. Ti dnes při prvním vystoupení pro média slíbili, že šampionát odehrají pro něj.

"Všichni chceme pochopit, co se mu stalo, a on to chce taky. Lékaři dělají další podrobná vyšetření, chce to čas," citoval list Gazzetta dello Sport Eriksenova agenta Martina Schootse. "Christian nic nevzdává. Je s rodinou a všechny zdraví. Mluvili jsme spolu, vtipkoval a měl dobrou náladu," dodal.

Eriksen se zhroutil krátce před poločasem duelu s Finskem. Záchranáři museli devětadvacetiletého záložníka Interu přímo na trávníku oživovat pomocí defibrilátoru a poskytnout mu masáž srdce. Zápas pak byl dlouho přerušen, nakonec se ale dohrál a Dánsko prohrálo 0:1. Další duel čeká domácí tým v Kodani ve čtvrtek proti Dánsku. "Budeme hrát pro Christiana a pro všechny, kteří nás podporují," řekl na dnešní tiskové konferenci Pierre-Emile Höjbjerg.

Brankář Kasper Schmeichel už dokonce Eriksena v nemocnici navštívil. "Bylo zatraceně příjemné vidět ho, jak se usmívá a směje, je zase sám sebou, a prostě cítit, že je tady. To bylo skvělé a hodně mi to pomohlo," řekl gólman televizi DR. "Pořád jsme v turnaji. Teď se musíme snažit a uvidíme, jestli dokážeme vyhrát. Uděláme to pro Christiana a pro všechny fanoušky, kteří tam s námi seděli a cítili se stejně bezmocní jako my. Vůbec nepochybuju, že je tenhle tým jednotný a má sílu na to, aby se dal dohromady a dokázal něco mimořádného," dodal.

Příčiny kolapsu zatím nejsou zřejmé a nejasný je i další vývoj. Bývalý záložník Boltonu Fabrice Muamba, jenž podobou epizodu prožil v roce 2012, ale upozornil, že bez ohledu na fyzické zdraví čeká Eriksena i těžká psychická rekonvalescence. Muamba, jenž zkolaboval při zápase Anglického poháru a 78 minut ho lékaři oživovali, přiznal, že mu trvalo více než rok, než se se zážitkem vyrovnal.

"Je příliš brzy na to, aby bylo jasno o jeho fyzickém stavu, ale můžu říct, že ho čeká psychická bitva, která je svým způsobem ta nejtěžší část cesty, kterou má před sebou," uvedl Muamba ve sloupku pro The Times. "Moje rada je brát to krok za krokem a dopřát si tolik času, kolik bude potřeba, protože ho to hodně ovlivní, i jeho rodinu. Strach mu v hlavě zůstane, ať už budou doktoři říkat cokoliv. Není snadné se přes to přenést," dodal fotbalista, jenž po kolapsu ukončil ve 24 letech kariéru.

Muamba ocenil i přístup fotbalistů, kteří při zásahu zdravotníků na hřišti Eriksena zakrývali svými těly před televizními kamerami, a připomněl, že i oni budou potřebovat psychologickou podporu, aby se s traumatickým zážitkem vyrovnali. "Nevěděli, jestli jejich kamarád přežije. To, jak se kolem něho dánští hráči semkli, jak ho chránili, to bylo úžasné," dodal.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy