A je to tu zas: Domluvený výsledek může Italy poslat domů

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 6. 2012 8:40
Remíza Španělů s Chorvaty 2:2 pošle Italy ze šampionátu
Ital Andrea Pirlo dal Chorvatům gól, na výhru ale nestačil
Ital Andrea Pirlo dal Chorvatům gól, na výhru ale nestačil | Foto: Reuters

Glosář - Pamatujete? Italský útočník Cassano po závěrečném hvizdu slaví výhru nad Bulhary. Jenže vzápětí mu klesne brada, když se dozví, že paralelně hraný zápas Dánsko-Švédsko skončil remízou 2:2 a Italové jedou domů.

Právě výsledek 2:2 potřebovaly oba skandinávské týmy, aby samy postoupily a Italy vyšachovaly ze hry. To vše se stalo na Euru 2004 v Portugalsku.

Bizarní kouzlo okamžiku je v tom, že uplynulo 8 let a Italové stojí před naprosto stejnou situací.

Slabé Iry mohou v pondělí porazit třeba 50:0 a bude jim to houby platné. A to ve chvíli, kdy se v souběžně hraném utkání Španělsko-Chorvatsko zrodí remíza 2:2, 3:3, 4:4 a podobně.

Důvod? Reglement Eura a podobná matematická situace jako před lety v Portugalsku.

Ďábel jim nabízí: Sejměte Italy

I tehdy se stalo, že ve skupině byl jeden outsider, kterého všichni porazili (tehdy Bulharsko, letos Irové). Samy mezi sebou pak zbývající týmy remizovaly.

Potíž je v tom, že poslední duo z této trojky silných hraje proti sobě v posledním kole - a může si vzájemnou remízu "vymodelovat" tak, aby jim vyhovovala na úkor toho třetího.

Italové nejprve v nádherném utkání se Španěly remizovali 1:1, včera jejich duel s Chorvaty skončil stejným výsledkem.

Pokud by Španělsko, Itálie a Chorvatsko skončily v konečné tabulce skupiny C na zisku 5 bodů, rozhodovala by mezi nimi minitabulka, sestavená z výsledků jejich vzájemných utkání. A při shodném počtu bodů v ní a při shodném rozdílu skóre by rozhodoval vyšší počet branek nastřílených ve vzájemných zápasech. A na to stačí hrát 2:2 (3:3 a podobně).

Řeknete si - Španělé jsou zatím na šampionátu suverénní, tak přece Chorvaty porazí a bude vše v nejlepším pořádku. Jistě, možné to je.

Udělá Španělsko podraz na Buffona a spol.?

Ale stejně tak mohou Španělé touto cestou odstranit ze hry tým, který je pro ně velmi nebezpečný v boji o titul. Italové ve vzájemném střetnutí prokázali, že herně jsou schopni Španělům velmi dobře konkurovat. A takových týmů na turnaji mnoho není.

Ačkoli se před osmi lety Dánové se Švédy dušovali, že budou hrát "normálně" a že žádná dohoda neexistuje, fanoušci měli jasno a v hledišti se objevovaly cedulky a malé transparenty s nápisy typu "2:2, Ciao, Italia!" a podobně.

A světe, div se, ten zápas 2:2 i skončil. Italové se marně dovolávali fair play, zbyly jim jen oči pro pláč.

Pokud by je letos potkalo v této věci deja vu, byla by to pro ně už opravdu tragédie. Ale mohli by si za to tak trochu sami. Po první půli, v níž včera proti Chorvatům opět v některých pasážích spouštěli přenádherný fotbal s dokonalou přechodovou fází, se po vstřelené brance vrhli na tradiční bránění. A výhru navíc neubránili.

Platini má chybu v Matrixu

Filmoví fanoušci vědí, že deja vu je chyba v Matrixu. Tohle deja vu už by snad upozornilo Platiniho a spol., tedy vedení UEFA, že má chybu v reglementu.

Tuhle křiváckou variantu, kdy se v posledním kole dva mohou dohodnout na úkor třetího, by zjevně měli ošetřit nějakým dodatečným pravidlem, které by tu variantu znemožnilo.

Pokud by Španělé k výše popsanému návodu, jak "sejmout" Italy, sáhli, a následně pak třeba v turnaji zvítězili, zůstala by na jejich zlatém hatricku proklatě černá nesmazatelná šmouha. Postaví se k věci jako pragmatici, nebo jako čestní rytíři fair play?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
Další zprávy