A je to tu zas: Domluvený výsledek může Italy poslat domů

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 6. 2012 8:40
Remíza Španělů s Chorvaty 2:2 pošle Italy ze šampionátu
Ital Andrea Pirlo dal Chorvatům gól, na výhru ale nestačil
Ital Andrea Pirlo dal Chorvatům gól, na výhru ale nestačil | Foto: Reuters

Glosář - Pamatujete? Italský útočník Cassano po závěrečném hvizdu slaví výhru nad Bulhary. Jenže vzápětí mu klesne brada, když se dozví, že paralelně hraný zápas Dánsko-Švédsko skončil remízou 2:2 a Italové jedou domů.

Právě výsledek 2:2 potřebovaly oba skandinávské týmy, aby samy postoupily a Italy vyšachovaly ze hry. To vše se stalo na Euru 2004 v Portugalsku.

Bizarní kouzlo okamžiku je v tom, že uplynulo 8 let a Italové stojí před naprosto stejnou situací.

Slabé Iry mohou v pondělí porazit třeba 50:0 a bude jim to houby platné. A to ve chvíli, kdy se v souběžně hraném utkání Španělsko-Chorvatsko zrodí remíza 2:2, 3:3, 4:4 a podobně.

Důvod? Reglement Eura a podobná matematická situace jako před lety v Portugalsku.

Ďábel jim nabízí: Sejměte Italy

I tehdy se stalo, že ve skupině byl jeden outsider, kterého všichni porazili (tehdy Bulharsko, letos Irové). Samy mezi sebou pak zbývající týmy remizovaly.

Potíž je v tom, že poslední duo z této trojky silných hraje proti sobě v posledním kole - a může si vzájemnou remízu "vymodelovat" tak, aby jim vyhovovala na úkor toho třetího.

Italové nejprve v nádherném utkání se Španěly remizovali 1:1, včera jejich duel s Chorvaty skončil stejným výsledkem.

Pokud by Španělsko, Itálie a Chorvatsko skončily v konečné tabulce skupiny C na zisku 5 bodů, rozhodovala by mezi nimi minitabulka, sestavená z výsledků jejich vzájemných utkání. A při shodném počtu bodů v ní a při shodném rozdílu skóre by rozhodoval vyšší počet branek nastřílených ve vzájemných zápasech. A na to stačí hrát 2:2 (3:3 a podobně).

Řeknete si - Španělé jsou zatím na šampionátu suverénní, tak přece Chorvaty porazí a bude vše v nejlepším pořádku. Jistě, možné to je.

Udělá Španělsko podraz na Buffona a spol.?

Ale stejně tak mohou Španělé touto cestou odstranit ze hry tým, který je pro ně velmi nebezpečný v boji o titul. Italové ve vzájemném střetnutí prokázali, že herně jsou schopni Španělům velmi dobře konkurovat. A takových týmů na turnaji mnoho není.

Ačkoli se před osmi lety Dánové se Švédy dušovali, že budou hrát "normálně" a že žádná dohoda neexistuje, fanoušci měli jasno a v hledišti se objevovaly cedulky a malé transparenty s nápisy typu "2:2, Ciao, Italia!" a podobně.

A světe, div se, ten zápas 2:2 i skončil. Italové se marně dovolávali fair play, zbyly jim jen oči pro pláč.

Pokud by je letos potkalo v této věci deja vu, byla by to pro ně už opravdu tragédie. Ale mohli by si za to tak trochu sami. Po první půli, v níž včera proti Chorvatům opět v některých pasážích spouštěli přenádherný fotbal s dokonalou přechodovou fází, se po vstřelené brance vrhli na tradiční bránění. A výhru navíc neubránili.

Platini má chybu v Matrixu

Filmoví fanoušci vědí, že deja vu je chyba v Matrixu. Tohle deja vu už by snad upozornilo Platiniho a spol., tedy vedení UEFA, že má chybu v reglementu.

Tuhle křiváckou variantu, kdy se v posledním kole dva mohou dohodnout na úkor třetího, by zjevně měli ošetřit nějakým dodatečným pravidlem, které by tu variantu znemožnilo.

Pokud by Španělé k výše popsanému návodu, jak "sejmout" Italy, sáhli, a následně pak třeba v turnaji zvítězili, zůstala by na jejich zlatém hatricku proklatě černá nesmazatelná šmouha. Postaví se k věci jako pragmatici, nebo jako čestní rytíři fair play?

 

Právě se děje

před 22 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy