1.Fischbacherová(AUT),2.Mazeová(SLO),3.Vonnová(USA)
Andrea Fischbacherová se raduje z vítězství na OH
Andrea Fischbacherová se raduje z vítězství na OH | Foto: Reuters

Praha - Největší favoritky na triumf v olympijském super-G se musely sklonit před rakousko-slovinskou dvojicí Andrea Fischbacherová - Tina Mazeová.

Čest favoritek zachránila alespoň třetím místem americká vítězka sjezdu Lindsey Vonnová.

Čtyřiadvacetiletá Fischbacherová, která byla ve sjezdu čtvrtá jen o tři setiny za krajankou Elisabeth Görglovou, prvenstvím naopak zachránila čest rakouského sjezdařského týmu.

Muži na medaili překvapivě stále čekají, dosud jedinou medaili získala právě Görglová. Přitom z minulých OH v Turíně si odvezli Rakušané čtrnáct cenných kovů, z toho čtyři zlaté.

Debakl favoritek mohla završit Italka Johanna Schnarfová, která zaostala za Vonnovou jen o jedenáct setin.

Přitom se dlouho zdálo, že nejvyšší příčky obsadí favorizované medailistky ze sjezdu a kombinace. Nejdříve dlouho vedla stříbrná z obou závodů Američanka Julia Mancusová, předčila ji až vítězka kombinace Němka Maria Rieschová.

Tu však záhy předčila Görglová a hned po ní i Vonnová. Po její bezchybné jízdě to vypadalo, že získá i druhé zlato z rychlostních disciplin.

Jenže Fischbacherová, bronzová ze super-G na loňském světovém šampionátu, Vonnovou v cíli překonala o celých 74 setin sekund. A když Vonnovou porazila o 25 setin i Mazeová, překvapení bylo dovršeno.

Jediné české lyžařce na startu Kláře Křížové, která ve sjezdu spadla a závod dokončila s velkou ztrátou, se závod opět nepovedl. Na vítězku ztratila 6,32 sekundy a obsadila 29. pozici.

Na náročné trati byla opět vidět řada pádů. Do cíle nedorazilo patnáct z 53 lyžařek.

1. Fischbacherová (Rak.) 1:20,14, 2. Mazeová (Slovin.) -0,49, 3. Vonnová (USA) -0,74, 4. Schnarfová (It.) -0,85, 5. Görglová (Rak.) -1,00, 6. Stygerová (Švýc.) -1,11, 7. Recchiaová (It.) -1,29, 8. M. Rieschová (Něm.) -1,32, 9. Mancusová (USA) -1,36, 10. Jacquemodová (Fr.) -1,63, ...29. Křížová -6,32.