Super-G vyhrál Nor Svindal, druhou medaili má i Miller

19. 2. 2010 22:00
1.Svindal(Nor.),2. Miller(USA),3.Weibrecht(USA)
Aksel Lund Svindal
Aksel Lund Svindal | Foto: Reuters

Praha - Sedmadvacetiletý norský sjezdař Aksel Lund Svindal získal svou první zlatou medaili z olympijských her. Po druhém místu ve sjezdu ovládl loňský vítěz celkového pořadí Světového poháru dnešní superobří slalom.

Svindal, který kvůli zdravotním problémům v úvodu sezony nestartoval, potvrdil nadvládu Norů na hrách v této disciplině. V super-G, které se na olympiádě jezdí od roku 1988, triumfoval v letech 1992, 2002 a 2006 Kjetil Andre Aamodt.

Stejně jako v pondělním sjezdu za sebou nechal Američana Bodeho Millera, který skončil se ztrátou 0,28 sekundy druhý. Také americký bouřlivák získal ve druhém mužském závodě na sjezdovce ve Whistleru druhou medaili, ve sjezdu dojel třetí.

Švýcarsko slaví. Cuche zastoupil ve sjezdu Défago
Záhrobská ovládla slalom. V kombinaci skončila sedmá

Miller tak získal čtvrtou olympijskou medaili ve čtvrté disciplině (tři stříbra a jeden bronz), a stal se tak na OH nejlepším americkým sjezdařem v historii.

Třetí místo obsadil se ztrátou 0,03 sekundy na Millera jeho krajan Andrew Weibrecht. Američané tak mají ve sjezdovém lyžování na kontě už šest medailí, jednu zlatou, tři stříbra a dva bronzy.

Zklamání naopak opět zavládlo v rakouském táboře. Nejlepší z nich, vedoucí muž SP Benjamin Raich skončil s více než sekundovou ztrátou na Svindala na 14. místě. Vedoucí muž v hodnocení Super-G Michael Walchhofer skončil až 21.

Sjezdařská velmoc tak dosud získala jen jedinou bronzovou medaili.

Nedařilo se ani vítězi sjezdu Didieru Défagovi, který skončil patnáctý. O moc lépe na tom nebyli ani jeho favorizovaní krajani. Největší favorit a loňský mistr světa Didier Cuche skončil desátý, druhý muž SP Carlo Janka dojel osmý.

Smůlu měli Italové. Trojice Heel, Innerhofer, Staudacher zaostala za medailí o dvě, resp. osm a deset setin sekundy. Ani tentokrát na medaili nedosáhli domácí lyžaři. Erik Guay zaostal za třetím Weibrechtem o tři setiny a skončil pátý.

Závod ovlivnil vážný pád čtyřicetiletého švédského veterána Patrika Järbyna, kvůli němuž byl závod na čtvrt hodiny zastaven. Järbyn zachytil lyží o branku a po dvacetimetrovém letu vzduchem dopadl přímo na záda.

Nepěkně upadl při závěrečném skoku i Ital Peter Fill, kvůli pádu nedojela ani domácí naděje Manuel Osborne-Paradis.

Na pauzu po Järbynově pádu doplatil Petr Záhrobský, který do cíle dojel se ztrátou 3,49 sekundy na vítěze. Druhý Čech na startu Martin Vráblík v závěru minul branku a závod nedokončil.

Závod nedokončilo celkem osmnáct lyžařů z třiašedesáti startujících.

1. Svindal (Nor.) 1:30,34, 2. Miller -0,28, 3. Weibrecht (oba USA) -0,31, 4. Heel (It.) -0,33, 5. Guay (Kan.) -0,34, 6. Innerhofer -0,39, 7. Staudacher (oba It.) -0,40, 8. Janka -0,49, 9. Grünenfelder -0,56, 10. Cuche (všichni Švýc.) -0,72, ...34. Záhrobský -3,49, Vráblík nedokončil.