Grand Prix v Monaku začala velkou bouračkou. Nakonec se smál domácí Leclerc

Radek Vičík Radek Vičík
26. 5. 2024 17:31
Charles Leclerc překonal svoji domácí smůlu a vyhrál Velku cenu Monaka formule 1. Pilot Ferrari před svými fanoušky a blízkými vystoupal na stupně vítězů vůbec poprvé. Závod hned v prvním kole přerušila velká havárie.

"Čeká nás velká noc. Nesmíte jet domů!" pozval nadšený vítěz celý tým Ferrari na velký oslavný mejdan, který bude v Monte Carlu následovat po vítězství místního rodáka.

Druhý v dnešní Grand Prix dojel Oscar Piastri s McLarenem, třetí byl Carlos Sainz junior v dalším Ferrari. 

Lídr seriálu Max Verstappen s Red Bullem se musel sklonit ještě před Landem Norrsiem s McLarenem a pilotem Mercedesu George Russellem, patřila mu šestá příčka.

Leclerc udržel po zhasnutí červených světel vedení, ale Sainz si po útoku na Piastriho druhou pozici poškodil přední zavěšení.

Jenže ještě větší škoda potkala oba Haasy a Red Bull Sergia Péreze, které po vzájemné kolizi skončily v troskách. Pro Kevina Magnussena a Nico Hülkenberga to bylo završení smolného víkendu, během něhož byli oba vyloučení z kvalifikace kvůli zadnímu křídlu nesplňujícím technické regule.

"To, co se stalo mezi Kevinem (Magnussenem) a Checem (Pérezem), byla samozřejmě hloupost. Nevím, jestli Checo Kevina viděl. Checo mu mohl nechat prostor. Zároveň si myslím, že Kevin byl také velmi optimistický, že se vejde  tam, kde se trať zužuje," řekl zklamaný Hülkenberg televizi Sky Germany.

V úvodním kole se poškorpili také oba jezdci Alpine. V důsledku toho se ocitl ve vzduchu vůz Esteban Ocona, který se nesmyslně snažil procpat před týmového kolegu Pierra Gaslyho.

"Od Estebana (Ocona) to byla naprostá hloupost. Přesně takové věci nechceme vidět a musíme z toho vyvodit velmi nepříjemné důsledky," rozčílil se boss Alpine Bruno Famine před francouzskými novináři.

Závod byl okamžitě ukončen, což pomohlo Sainzovi. Španěl se doslova dokulhal do boxů, kde mu mechanici Ferrari jeho vůz opravili a on se vrátil na třetí místo na startovním roštu.

Restart závodního pole ochuzeného o čtyři vozy (Pérez, oba Haasy a Ocon) vyšel opět nejlépe Leclercovi, za nímž se seřadili Piastri, Sainz a Norris. Toto kvarteto brzy odjelo zbytku závodního pole.

Od té chvíle bylo nejdůležitější, jak si jezdci poradí na úzkém a pomalém okruhu s pneumatikami. Všichni čtyři nejlepší jeli na stejných tvrdých pneumatikách, které nasadili během přerušení Velké ceny, s cílem vydržet na nich až do konce.

To jim vyšlo a Leclerc mohl oslavit šesté vítězství v kariéře pilota formule 1 a upevnil si druhé místo v seriálu za Verstappenem. Na Nizozemce ztrácí 31 bodů.

Ferrari v hodnocení Poháru konstruktérů zaostává za vedoucím Red Bullem už jen o 24 bodů.

 

Právě se děje

Další zprávy