Leclerc odstartuje doma z pole position, Verstappena zbrzdila svodidla

25. 5. 2024 17:56
Kvalifikaci na Velkou cenu Monaka formule 1 vyhrál domácí jezdec Charles Leclerc z Ferrari a ukončil letošní neporazitelnost lídra šampionátu Maxe Verstappena z Red Bullu.
Charles Leclerc z Ferrari slaví vítězství v kvalifikaci na Velkou cenu Monaka F1 2024 | Foto: Reuters

Šestadvacetiletý rodák z Monte Carla porazil o 154 tisícin sekundy Oscara Piastriho z McLarenu, třetí byl Leclercův týmový kolega Carlos Sainz. Verstappen skončil až šestý a přišel o šanci překonat rekordy legend Alaina Prosta a Ayrtona Senny.

Druhý muž průběžného pořadí šampionátu Leclerc vybojoval 24. pole position a v závodě bude usilovat o šesté vítězství v kariéře. Před domácími fanoušky může stanout na stupních vítězů poprvé, dosud zde byl nejlépe předloni čtvrtý. Na triumf čeká i v letošním roce.

Leclerc zajel nejrychlejší čas 1:10,270 v samotném závěru, kdy zvýšil náskok před Australanem Piastrim. Za třetím Sainzem skončil další pilot McLarenu Lando Norris, pátý byl George Russell z Mercedesu.

Vítěz dosavadních sedmi kvalifikací v sezoně Verstappen při závěrečném pokusu chyboval, škrt o svodidla a bude stát až ve třetí řadě. Bojoval o osmou pole position v osmém závodě sezony, čímž by se osamostatnil v čele historického žebříčku před Prostem.

A nevyužil šanci vybojovat devátý kvalifikační triumf v řadě, čím by definitivně překonal historické maximum Senny ze sezon 1988 a 1989.

Zklamaný byl i jeho týmový kolega Sergio Pérez. Mexický jezdec a třetí muž průběžného pořadí se nedostal ani z úvodní části kvalifikace a odstartuje osmnáctý.

"To je snad vtip," řekl do vysílačky pilot Red Bullu, který v Monte Carlu předloni vyhrál. Jen o dvě příčky před ním skončil Fernando Alonso z Aston Martinu.

Nedělní závod v Monte Carlu začne v 15:00.

Kvalifikace na Velkou cenu Monaka, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Monte Carlu: 1. Leclerc (Mon./Ferrari) 1:10,270, 2. Piastri (Austr./McLaren) -0,154, 3. Sainz (Šp./Ferrari) -0,248, 4. Norris (Brit./McLaren) -0,272, 5. Russell (Brit./Mercedes) -0,273, 6. Verstappen (Niz./Red Bull) -0,297