V Montrealu vedli Russell i Norris, vodní ruleta nakonec patřila Verstappenovi

Radek Vičík Radek Vičík
9. 6. 2024 21:51
Max Verstappen v Red Bullu vyhrál Velkou cenu Kanady formule 1 a připsal si letošní šestý triumf.

V montrealském závodě ovlivněném deštěm za obhájcem titulu dojeli druhý Lando Norris v McLarenu a na třetí pozici George Russell v Mercedesu.

"Byl to úžasný závod. Přesně takové potřebujeme. Během Grand Prix jsem zůstal klidný. Věděl jsem, že přijde můj čas. Moc jsem si to dnes užil," liboval si v cíli vítězný Verstappen.

Ani na osmý pokus se čtvrtému Lewisi Hamiltonovi letos nepodařilo dostat na stupně vítězů, což je nejhorší start sezony v kariéře současného jezdce Mercedesu.

Vůbec se nedařilo Ferrari. Vítěz z předchozího podniku Charles Leclerc ani Carlos Sainz junior závod nedokončili.

Už před startem bylo jasné, že velkou roli bude hrát počasí. Na mokrý asfalt se jezdci vydali s pneumatikami se vzorkem.

Russell startující z pole position si udržel vedení před Verstappenem. Aby vody na trati nebylo málo, brzy začalo pršet.

Russell se držel na první pozici do 22. kola. Do té doby odjel v čele víc kol než dohromady ve všech 31 Velkých cen od svého zatím jediného vítězství v Sao Paulu v roce 2022.

Pak ale pilot Mercedesu udělal jezdeckou chybu a před něj se dostal nejen v té době druhý Norris ale i Verstappen.

Norrisův McLaren měl velmi dobré tempo, které mu ale narušil první výjezd safety car po havárii Logana Sargeanta ve Williamsu.

Zatímco jeho soupeři z čela výsledkové listiny stihli zabočit do boxové uličky, Brit musel obkroužit ještě jedno kolo a tím v konečném důsledku klesl na třetí příčku.

Nejlépe zvládli výměnu pneumatik u Red Bullu, díky čemuž se Verstappen ujal vedení před Russellem.

Další klíčový moment se odehrál v úvodu druhé poloviny Grand Prix, kdy asfalt oschl dostatečně na to, aby bylo možné nasadit slicky - tedy gumy bez vzorku.  Tady se tentokrát činili mechanici a stratégové od McLarenu, kteří posunuli Norrise na druhé místo mezi Verstappena a Russella.

Ten se pak dopustil další chyby, jež jeho Stříbný šíp nasměrovala až na pátou pozici. Mladý Brit se však "probral", překonal Oscara Piastriho s McLarenem a v předposledním kole se prohnal i kolem Hamiltona.

Verstappen si v cíli dojel pro jubilejní 60. triumf ve formuli 1 a 50. z posledních 75 odjetých závodů. Nizozemec si také upevnil v seriálu. Šampionát pokračuje 23. června ve španělské Barceloně.

 

Právě se děje

Další zprávy