Návrat do Číny vyšel Verstappenovi na jedničku. Po sprintu vyhrál i Velkou cenu

Radek Vičík Radek Vičík
21. 4. 2024 10:46
Max Verstappen v Red Bullu vyhrál dnešní Velkou cenu Číny formule 1 a navázal tak na triumf ve včerejším sprintu. V Šanghaji vyhrál Grand Prix poprvé v kariéře.

Druhý dojel se ztrátou 13,7 sekundy Lando Norris s McLarenem. Třetí příčka patřila Sergio Pérezovi s druhým Red Bullem, ten za vítězem zaostal o 18,6 sekundy.

"Byl to úžasný víkend. Celou dobu jsme byli neuvěřitelně rychlí. Auto se dobře chovalo na všech třech směsích pneumatik, jelo jako na kolejích," radoval se v cíli Verstappen, který oslavil 58. vítěznou Velkou cenu.

Na rozdíl od soboty Verstappen vládl závodu od startu z pole position. O vedoucí příčku přišel jen po první zastávce v boxech, kdy Norris vydržel na svých gumách na trati déle.

Právě strategie v boxech dnes hrála zvlášť důležitou roli. Závod byl totiž hned dvakrát neutralizován výjezdem safety car.

Poprvé zpomalení závodu způsobil porouchaný Sauber Valtteriho Bottase, který Fin ve 21. kole odstavil těsně vedle závodní dráhy.

Jen se závodní pole znovu rozjelo plným tempem, Lance Stroll v Aston Martinu nabral zezadu RB Daniela Ricciarda. Trať posely úlomky vozů a kvůli jejich  úklidu znovu vozy kroužily za safety car.

Také druhý restart Verstappen zvládl na jedničku a až do cíle kontroloval vedení.

Pérez se sice ze všech sil snažil dohnat Norrise, ale Brit si díky mazané strategii svého týmu držel druhé místo a po patnácté vystoupal na stupně vítězů.

Velký skok kupředu udělal Lewis Hamilton. Po startu z 18. pozice si nakonec připsal dva body za deváté místo.

Naopak bez bodu skončil první Číňan, který kdy závodil v domácí Velké ceně. Čou Kuan-jü dovezl svůj Sauber na čtrnácté pozici.

Verstappen vede o 25 bodů před Pérezem. Z týmů zůstaly po pěti Grand Prix bez bodu stále Williams, Alpine a Sauber.