Peking - Čína chce díky olympijským hrám ohromit svět a podřizuje tomu cokoliv. Nejenže zakazuje lidem v Pekingu jezdit autem, kouřit, zastavuje práci v továrnách.
Teď se čínští představitelé rozhodli kvůli olympijským medailím falšovat i věk svých sportovců.
Podle deníku New York Times jsou nejméně dvě gymnastky, které se objevily v nominaci čínského týmu, mladší než šestnáct let, což je věkový limit pro start na OH.
Čtěte také: Auta v Pekingu smějí jezdit jen obden. Kvůli hrám
Spekulace v gymnastických kruzích vzbudila především nominace Che Kche-sin, která patří k favoritkám soutěže na bradlech, a Ťiang Jü-jüan.
Čínská strana sice rychle přispěchala s kopiemi pasů obou dívek, kterými dokazuje, že oběma medailovým nadějím je požadovaných šestnáct let, ale gymnastičtí odborníci tomu příliš nevěří.
Podívejte se: Britský skokan: Ve 13 letech mistrem Evropy, ve 14 na olympiádu |
"Ty dívky jsou tak malé a mladé," uvedla pro New York Times Mary Lou Rettonová, zlatá medailistka z Los Angeles 1984. "Tvrdí, že jim je šestnáct, ale já nevím," říká bývalá gymnastka s nevěřícným úsměvem.
Ale list přináší i další pochybnosti. Podle on-line výsledků na čínských webech je oběma závodnicím jenom čtrnáct let, což je o dva roky méně, než od roku 1997 vyžadují gymnastická pravidla pro olympijské hry.
Mladší gymnastky se nebojí
Che Kche-sin, která vyhrála v letošní sezoně dva Světové poháry a jako jedna z mála gymnastek na bradlech dosáhla hranice 17 bodů, by mohla rozhodnout očekávaný souboj družstev mezi Amerikou a Čínou.
A proč vlastně Číňané chtějí obě závodnice protlačit do soutěže za každou cenu? Mladší dívky jsou totiž podle šéfky technické komise mezinárodní gymnastické federace Nellie Kimové ohebnější.
"Lépe se jim provádějí jednotlivé prvky," myslí si pětinásobná zlatá medailistka v dresu Sovětského svazu. "A podle mě se tolik nebojí," dodává Kimová.
Podívejte se na výkon Che Kche-sin na SP v Dauhá: